Samo wypracowanie stażu pracy to nie wszystko. O tym w jakiej wysokości wypłacona zostanie emerytura decyduje szereg czynników, o których mowa w ustawie z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.)
.
1
2. Przy obliczaniu emerytury okresy, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
Prawo do emerytury zróżnicowane jest od daty urodzenia osoby ubiedającej sięo świadczenie. Istnieją dwie podstawowe grupy: urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku, oraz po 31 grudnia 1948 roku. Młodsi ubezpieczeni muszą przekroczyć wymagany wiek.
Urodzeni przed 1949 rokiem muszą ukończyć wiek emerytalny określony przepisami, o raz legitymować się okresem składkowym i nieskładkowem (20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn)
ShutterStock
2 3. Emeryturę, której podstawę wymiaru stanowi podstawa wymiaru świadczenia, o którym mowa w art. 21 podstawa wymiaru emerytury, ust. 1 pkt 1 i ust. 2, oblicza się od tej samej kwoty bazowej, którą ostatnio przyjęto do ustalenia podstawy wymiaru, a następnie emeryturę podwyższa się w ramach waloryzacji przypadających do dnia nabycia uprawnień do emerytury.
ShutterStock
3 4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się, jeżeli zainteresowany po nabyciu uprawnień do świadczenia, którego podstawę wymiaru wskazał za podstawę wymiaru emerytury, podlegał co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
ShutterStock
4 5. Przepisy ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio, jeżeli podstawę wymiaru emerytury stanowi podstawa wymiaru emerytury przyjętej do obliczenia świadczenia przedemerytalnego.
ShutterStock
Komentarze (22)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeReszta niewolników robić ma na nich do wieku 67 lat.
POtem dostaną jałmużnę z ZUS i OFE.
Nadal twierdzę, że wzrasta mi świadczenie o 0,5 % miesięcznie, liczę prosto:
kwotę miesięcznej podwyżki dzielę przez kwotę miesięcznego świadczenia, można to sprawdzić:
kwota emerytury x 0,5% daje kwotę podwyżki świadczenia.
Do tego nie trzeba wielkiej wiedzy matematycznej.
ZUS przedstawia Ci 2 wersje liczenia i wybiera emeryture korzystniejsza dla Ciebie! Tak wlasnie mnie policzył i wypadła korzystniejsza emerytura liczona po nowemu!
To niestety Pani nie doczytała dokładnie. To Pani przypuszczalnie myli okresy "podwyżki" - prawdopodobnie ten skok około 0,5 % następuje co kwartał a nie co miesiąc - co w niektórych szczególnych przypadkach jest mozliwe.
Do tego pracuje oficjalnie niecałe 10 % emerytów - więc znów trzeba podzielić przez 10.
Uwzględniając inne uwarunkowania globalnie wychodzi tak jak napisałem.
Natomiast zgromadzony kapitał i składki emerytalne w momencie przejścia na emeryturę będą dzielone właśnie przez 234 m-ce (dzisiaj, a jutro jeszcze więcej, bo niby wiek ten się wydłuża.
Dlaczego nie przewidziano w momencie przejścia na emeryturę przeliczenia kapitału początkowego uwzględniając taki sam okres dalszego życia przez który dzielone będą środki zgromadzone w ZUS?
Odpowiedź jest oczywista chyba dla wszystkich.
qwerty ma rację. Od 1 czerwca 2014 r. obowiązuje praktycznie wyłącznie nowy system emerytalny.
Stary system /do tego w wersji specjalnej/ dotyczy WYŁĄCZNIE górników.
Udajesz wielkiego znawcę a widocznie nie wiesz jak się przelicza emerytury /emerytów pracujących/.
Do tego jest to marginalny problem. Przeciętna emerytura z powodu tych przeliczeń wzrasta o niecałe 0,005% miesięcznie. (pięć tysięcznych procenta !).
Odnośnie "obecnie wydawanych nowoprzyznanych decyzji emerytalnych" dyskusja z Tobą nie ma sensu - żyjesz przeszłością !
PS.
Jesteś coś bardzo nerwowy bo kierujesz komenty sam do siebie !
Ale te skoki kwartalne powoduja to, że w danym roku otrzymuje Pani jedynie nieco ponad połowę kwoty "dodatku przeliczeniowego" w stosunku do comiesięcznego systematycznego podwyzszania emerytury..
Tak więc w Pani przypadku rzeczywisty (ten który w złotówkach otrzymała "do kieszeni" lub na konto) miesięczny uśredniony przeciętny przyrost emerytury wynisi 0,09(09) %' (Jak ma Pani czas to może sprawdzić.)
Ja pisałem o średnim MIESIĘCZNYM wzroście przeciętnej emerytury. Więc czy Pani myli czy nie to nie ma znaczenia - lecz pisze o czymś innym starając się prostować moją informację.
Tych zer tak duzo ale niestety to prawda.
Jeżeli dalej ma Pani wątpliwosci to trudno. Matematyki nie rozumie w Polsce ponad 99 % społeczeństwa i dlatego tak łatwo nim manipulować.
OBSERWATOR 2
Ja dostaję w przeliczeniu ok.0,5% podwyżki świadczenia.
Po roku ma Pani emeryturę zwiekszoną o 2 % (na papierze) - a to, że dostała Pani w ostatnim roku "do kieszeni" jedynie 1/4 tej podwyzki - to nie ma znaczenia. Grunt, że na papierze jest 2 % i bieżąca emerytura (ta po roku) jest o 2 % wyższa.
Może myśli Pani też, że wydano na Panią w ostatnim roku o 2 % wiecej niz w poprzednim ??? - gratuluję
PS.
O,5 % to wzrost RAZ NA TRZY MIESIĄCE czyki kwartalny a nie miesięczny.
POZDRAWIAM i kończę
OBSERWATOR 2