Koniec roku to czas podsumowań. Robimy zawodowo i prywatnie bilans zysków i strat. Proponuję zmienić perspektywę i zastanowić się, co dobrego zrobiliśmy dla innych.

Pracując w Generali Polska, która jest częścią międzynarodowej Grupy, miałam możliwość uczestniczyć w projektach, które wspierają lokalne społeczności i pomagają zmieniać przyszłość innych na lepszą. Na całym świecie Generali realizuje te cele głównie poprzez projekty The Human Safety Net (THSN), które wspierają rodziny z małymi dziećmi (do 6 lat) i integrują uchodźców poprzez pracę i przedsiębiorczość. W Polsce dla rodzin prowadzone są: program „Dobry Początek” oraz pierwszy w Polsce projekt stosowania hipotermii leczniczej w transporcie noworodków.

Lepsza przyszłość dzieci poprzez wsparcie mam

„Dobry Początek” to kooperacja Generali Polska, The Human Safety Net i Caritas Polska na rzecz kobiet i dzieci, które przebywają czasowo w domach samotnej matki. Podczas serii warsztatów mamy uczą się unikania przemocy, m.in. w relacjach z dziećmi, oraz wartościowego spędzania czasu z nimi, planowania przyszłości czy radzenia sobie z emocjami. W tym czasie dla dzieci są organizowane atrakcyjne zajęcia, by mamy mogły w pełni skorzystać ze szkoleń. Program uzupełniają akcje charytatywne przygotowywane przez naszych wolontariuszy.

W pierwszych dwóch etapach inicjatywą objętych zostało siedem placówek, a w programie wzięło udział 150 osób, zrealizowane zostało 175 warsztatów, a dla zainteresowanych ponad 120 godzin indywidualnych konsultacji psychologicznych.

Programowi towarzyszą akcje wolontariackie. W ramach corocznego, czerwcowego Wyzwania The Human Safety Net pracownicy, agenci i przyjaciele Generali Polska zorganizowali szereg aktywności, aby nagłośnić zbiórkę pieniędzy na wspólne wakacje dla części mam i dzieci. Dodatkowo pomalowali i odnowili wymagające tego pomieszczenia w wybranych DSM. W grudniu natomiast ufundowali świąteczne prezenty dla ponad 150 dzieci z domów samotnej matki, ale też z domów dziecka.

Hipotermia terapeutyczna w transporcie noworodków szansą na zdrową przyszłość

Pierwszy w Polsce program stosowania hipotermii leczniczej w transporcie noworodków został zainicjowany już pod koniec 2019 r. przez Generali Polska, Fundację The Human Safety Net, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i prof. Jana Mazelę, kierownika Oddziału Neonatologicznego Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu.

W Polsce dotychczas hipotermia terapeutyczna u noworodków stosowana była jedynie stacjonarnie, podczas hospitalizacji w wybranych ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Dzieci urodzone w miastach odległych od tych ośrodków musiały dotrzeć do specjalistycznego szpitala w kluczowych dla dalszej terapii sześciu godzinach od porodu. Dzięki przygotowanemu na UM w Poznaniu we współpracy z Generali i Fundacją THSN projektowi wykorzystania hipotermii leczniczej już w trakcie transportu karetką neonatologiczną noworodki szybciej otrzymują niezbędną pomoc i leczenie.

Dotychczas przeszkolony personel medyczny, lekarze i pielęgniarki pomogli 28 noworodkom, które dzięki temu programowi otrzymały szansę na lepszą, zdrową przyszłość.

W 2024 r. piąty szpital – Instytut Matki i Dziecka w Warszawie – jadąc po noworodka z asfiksją, będzie mógł rozpocząć hipotermię leczniczą przed ruszeniem w drogę powrotną i stosować ją podczas całego transportu. Wcześniej te urządzenia trafiły do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu, Uniwersyteckiego Szpitala im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy i Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Piłka nożna z włoską gwiazdą dla dzieci – uchodźców z Ukrainy i Białorusi

We wrześniu Generali Polska wraz z Caritas Polska, Legią Warszawa i Fundacją Paolo Rossiego zorganizowało pierwszy Generali Soccer Camp. Na boisku treningowym Legii Warszawa w sesjach treningowych prowadzonych przez profesjonalnych trenerów z Włoch i Legii Warszawa uczestniczyło prawie 80 dzieci z Ukrainy i Białorusi w wieku 6–15 lat – podopiecznych Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. Ambasadorem projektu był Gianluca Zambrotta, były piłkarz FC Juventus i mistrz świata z 2006 r. z reprezentacją Włoch.

Zajęcia sportowe dla dzieci, które opuściły swój kraj ojczysty i chcą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pozytywnie wpływają na ich samopoczucie i zapewniają cenny czas z dala od zmartwień, a jednocześnie zachęcają do codziennego ruchu i zdrowego stylu życia.

Operacja Czysta Rzeka

Firma została drugi rok z rzędu oficjalnym ubezpieczycielem uczestników społecznego sprzątania rzek – Operacji Czysta Rzeka. W ramach współpracy Generali Polska objęło ochroną m.in. wszystkich wolontariuszy biorących udział w akcjach Operacji w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków. Również w przypadku tego partnerstwa zaangażowali się wolontariusze Generali i dołączyli do akcji, by w Dniu Święta Ziemi posprzątać okolice Wisły w Kazimierzu Dolnym.

Justyna Szafraniec, dyrektor ds. PR Generali Polska

Partner:

ikona lupy />
Materiały prasowe