Zamierzamy wprowadzić dodatkowe bonusy dla pracowników, którzy są uprawnieni do nagrody jubileuszowej. Chcemy przyjąć zasadę, że wraz z nagrodą pieniężną co pięć lat pracownikowi będzie przysługiwać jako dodatkowa forma nagrody jeden dzień wolny z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Urlop ten nie będzie się kumulował i przechodził na kolejne lata. Czy takie wynagrodzenie jest oskładkowane, skoro jest przyznawane również jako jubileuszówka?

Jak wynika z art. 18 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Definicją tą objęte są m.in. wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Oskładkowaniu nie podlegają wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłki oraz przychody wymienione w par. 2 pkt 1‒32 rozporządzenia. Zgodnie z pkt 1 podstawy wymiaru składek nie stanowią „nagrody jubileuszowe (gratyfikacje), które według zasad określających warunki ich przyznawania przysługują pracownikowi nie częściej niż co 5 lat”. Może to niektórym płatnikom nasuwać wniosek, że ze składek automatycznie zwolnione są także inne świadczenia związane z jubileuszem. Tak jednak nie jest, ponieważ przepisy rozporządzenia interpretowane są ściśle, co potwierdził ZUS w interpretacji z 8 listopada 2024 r., znak DI/200000/ 43/731/2024.

Płatnik, który wystąpił o jej wydanie, zamierzał udzielać urlopu (który nie będzie przechodził na kolejne lata) tylko w tym roku, w którym pracownik obchodzi jubileusz. Urlop przyznany w ramach nagrody jubileuszowej miał być urlopem okolicznościowym, a pracownik miał zachować prawo do wynagrodzenia za ten dzień urlopu.

ZUS stwierdził, że nie ma podstaw do wyłączenia wynagrodzenia za dodatkowy dzień urlopu przyznanego jako nagroda jubileuszowa z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne ze względu na to, że jego przyznanie obwarowane jest dodatkowymi warunkami:

  • dodatkowy dzień urlopu ma przysługiwać pracownikowi tylko w roku, w którym obchodzi jubileusz i nie przechodzi na kolejne lata, a więc wygasa;
  • dodatkowy dzień urlopu będzie uruchamiany pod warunkiem, że pracownik miał na koniec roku poprzedniego (przed rokiem jubileuszowym) maksymalnie trzy dni urlopu.

Takie warunki przyznania urlopu przeczą naturze nagrody jubileuszowej, której wypłata podlega dochodzeniu podobnie jak inne prawa pracownicze.

Można zatem uznać, że również w opisywanym w pytaniu przypadku wynagrodzenie za dzień wolny trzeba będzie oskładkować. ©℗