► Kiedy nie można skorzystać z wakacji składkowych z powodu świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy?
Przedsiębiorca jako osoba ubezpieczona nie może w roku kalendarzowym złożenia wniosku RWS i jeszcze w poprzednim roku kalendarzowym (do dnia złożenia wniosku) prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku rozpoczęcia działalności lub rok wcześniej wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności, które wchodzą w zakres bieżącej działalności. Określenie końca weryfikowanego terminu jako „do dnia” oznacza – łącznie z tym dniem.
Przykład
Nie upłynął okres przejściowy
Pan Adam rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2025 r., a do końca 2024 r. pracował w firmie X, wykonując czynności, które wchodzą w zakres działania utworzonej firmy. Pan Adam nie może skorzystać z wakacji składkowych ani za grudzień 2024 r. (wniosek w listopadzie 2024 r.), ani w styczniu 2025 r. (wniosek w grudniu 2024 r.). Ma natomiast prawo z nich skorzystać za luty 2025 r. (wniosek w styczniu 2025 r.), jeśli w br. nie realizował i nie będzie realizować działalności na rzecz firmy X.
► Jeżeli złożę w listopadzie br. wniosek o wakacje składkowe za grudzień 2024 r., to kiedy mogę złożyć następny wniosek: dopiero po 12 miesiącach (tj. listopadzie 2025 r.), czy już w styczniu 2025 r. o zwolnienie za luty 2025 r.?
Przedsiębiorca, który spełni wszystkie warunki, może skorzystać z nowego zwolnienia z opłacenia składek raz w roku za jeden wybrany przez siebie miesiąc kalendarzowy. Sam decyduje o tym, za który miesiąc chce je uzyskać. Wyjątkowo w bieżącym roku jedynym miesiącem, za który da się uzyskać to zwolnienie, jest grudzień. Kolejny wniosek może natomiast złożyć już w grudniu 2024 r. w celu wzięcia nowej ulgi za styczeń 2025 r. Gdy przedsiębiorca tak zrobi, to wówczas rzeczywiście kolejny wniosek o wakacje składkowe będzie mógł zgłosić najwcześniej w grudniu 2025 r., aplikując o ulgę za styczeń 2026 r. (o ile uzyska pozytywne rozstrzygnięcie wniosku za styczeń 2025 r.).
Jeśli jednak opisany w pytaniu przedsiębiorca w grudniu 2024 r. nie złoży wniosku o wakacje składkowe za styczeń 2025 r., to będzie mógł go przekazać w dowolnym momencie 2025 r., np. w lutym za marzec 2025 r.
► Według jakiego kursu należy przeliczać limit 2 mln euro przychodu?
Jednym z warunków nabycia prawa do wakacji składkowych jest nieosiągnięcie przez przedsiębiorcę przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w ostatnich dwóch latach kalendarzowych przypadających przed rokiem kalendarzowym, w którym złożył on wniosek o ulgę, albo osiągnięcie go w kwocie nieprzekraczającej 2 mln euro w co najmniej jednym ze wskazanych lat. Limit 2 mln euro oblicza się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku. To oznacza, że do wniosków składanych w 2024 r. organ rentowy bierze pod uwagę kurs euro z ostatniego dnia roboczego 2023 r. ©℗