Prawo do emerytury jest przyznawane osobom, które osiągnęły wiek emerytalny. Aktualnie w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Poza otrzymywaniem comiesięcznego świadczenia emerytom przysługuje również szereg ulg, o których warto wiedzieć. Poniżej wymieniamy najważniejsze zniżki.

Zniżki na transport

Niektóre miasta zdecydowały się na całkowite zniesienie opłat za przejazdy dla osób po 65. roku życia – są to Wrocław, Lublin i Bydgoszcz. W Warszawie natomiast po ukończeniu 65 lat można zakupić roczny bilet na przejazdy miejskie w wysokości 50 zł.

Emerytom, którzy skończyli 70 lat, przysługuje bezpłatna komunikacja miejska. W razie kontroli wystarczy mieć dokument z widoczną datą urodzenia, np. dowód osobisty czy legitymację emeryta.

Warto sprawdzić oficjalne strony urzędów lub miejskich spółek przewozowych w interesującym nas mieście, ponieważ warunki przyznawania ulg i wielkość zniżek mogą się różnić w zależności od regionu.

Leki 65+

Osoby, które skończyły 65 lat, mają prawo do bezpłatnych leków na receptę. Nie każdy lekarz wystawi receptę. Do kogo się udać po darmowy lek? Dowiesz się z tego artykułu >>

Listę bezpłatnych leków znajdziemy TUTAJ >>

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny (KDR) przysługuje osobom, które mają lub miały na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta umożliwia korzystanie z wielu zniżek i ulg, m.in. w Lidlu zapłacimy 10 proc. mniej za warzywa i owoce, KDR zapewnia również zniżki na przejazdy PKP, do muzeów czy innych instytucji kultury. Listę obiektów, które oferują zniżki z Kartą Dużej Rodziny sprawdzimy na stronie empatia.mpips.gov.pl.

Tańsza rozrywka

Osoby, które skończyły 75 lat, mogą liczyć na zwolnienie z opłat abonamentowych RTV.

Jeśli ktoś preferuje czynny wypoczynek czy chce się udzielać towarzysko, warto śledzić informacje publikowane przez lokalne urzędy czy organizacje seniorskie. Można skorzystać z bezpłatnych zajęć sportowych, edukacyjnych i kulturalnych organizowanych przez Uniwersytety Trzeciego Wieku i lokalne domy kultur.

W Filharmonii Narodowej w Warszawie emeryci i renciści mają prawo do 50-proc. zniżki. Trzy teatry w Warszawie: Dramatyczny, Imka oraz Powszechny mają programy zniżkowe specjalnie dla seniorów. Wiele innych teatrów, np. Teatr Roma, Och-teatr, Kwadrat dają seniorom zniżki po okazaniu odpowiedniego dokumentu, a Teatr Polonia oferuje raz w miesiącu bilet na wybrane spektakle dla osób 65+ w bardzo korzystnej cenie 50 zł w I i II strefie biletowej.