Parlament Europejski uchwalił ważne zmiany dotyczące unijnych kart dla osób z niepełnosprawnością i europejskiej karty parkingowej. – Dzięki tej karcie wszelkie prawa, które osoba z niepełnosprawnością ma w jednym kraju, będą dostępne dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami odwiedzających ten konkretny kraj – wyjaśniła europejska komisarz ds. równości Helena Dalli i podkreśliła szybkość przyjęcia przepisów.
Parlament Europejski uchwalił ważne przepisy
PE zdecydował o przyjęciu unijnej karty, która ma zapewnić osobom z niepełnosprawnościami równy dostęp do specjalnych warunków i traktowania w usługach publicznych i prywatnych, takich jak transport, muzea, parki rozrywki, wydarzenia kulturalne, ośrodki rekreacyjne czy sportowe. Unijna karta będzie wydawana przez odpowiednie krajowe organy. To dodatkowy dokument będący uzupełnieniem dla zaświadczeń i krajowych kart. Podczas głosowania nad przyjęciem karty dla osób z niepełnosprawnościami politycy byli niemal jednomyślni: 613 było za, 7 przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu.
Te same prawa dla osób z niepełnosprawnościami w całej UE
Osoby posiadające karty unijne, a także ich zwierzęta towarzyszące i opiekunowie będą mieli zapewniony dostęp do udogodnień, które przysługują osobom posiadającym karty krajowe.
– Dzięki tej karcie wszelkie prawa, które osoba z niepełnosprawnością ma w jednym kraju, będą dostępne dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami odwiedzających ten konkretny kraj, więc jest to bardzo, bardzo ważne – wyjaśniła europejska komisarz ds. równości Helena Dalli i podkreśliła szybkość przyjęcia przepisów.
Jak będzie wyglądała karta?
Europejska karta osoby z niepełnosprawnością będzie wydawana w wersji fizycznej i cyfrowej. Jej wydawanie i przedłużanie nie będzie się wiązało z opłatami.
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnością będzie wydawana w formie fizycznej. UE zachęca, aby kraje wydawały kartę w formacie cyfrowym. Możliwa będzie opłata za koszty administracyjne związane z wydaniem i odnowieniem karty.
Kto będzie mógł skorzystać z nowych przepisów?
Z nowych przepisów będą mogły skorzystać osoby osoby z niepełnosprawnościami podczas krótkich pobytów poza krajem. Wyjątek to np. uczestnicy programu mobilności Erasmus+.