Złamałeś nogę i jesteś na zwolnieniu lekarskim. Co prawda chodzenie sprawia ci trudność, musisz więcej odpoczywać, ale stwierdzasz, że jednak dałbyś radę pracować zdalnie i wykonać część obowiązków służbowych. Czy możesz to zrobić, będąc na zwolnieniu chorobowym?

Zasiłek chorobowy. Kiedy mamy do niego prawo?

Do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku chorobowego mają prawo osoby, które przebywają na zwolnieniu chorobowym i są objęte ubezpieczeniem. Płatne zwolnienie lekarskie mogą otrzymać ci, którzy mają opłacane składki chorobowe, co jest obowiązkowe w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. Wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy mogą pobierać wszyscy, którzy nieprzerwanie podlegali ubezpieczeniu przez 30 dni (w przypadku etatu) oraz 90 dni (w przypadku umowy-zlecenia i opłacania składek chorobowych).

Zasiłek chorobowy z ZUS. Ile wynosi?

Wysokość zasiłku chorobowego to 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto pracownika. Jeśli pracownica jest w ciąży, zasiłek wynosi 100 proc. wynagrodzenia.

Zwolnienie lekarskie. Czy można pracować? Co na to ZUS?

Co w przypadku gdy mamy zwolnienie lekarskie, ponieważ złamaliśmy nogę i nie możemy chodzić do firmy, jednak pojawiło się zlecenie z pracy, które możemy wykonać zdalnie z domu. Czy w tej sytuacji możemy się go podjąć?

– Absolutnie nie. Jeżeli mamy zwolnienie lekarskie, nie możemy podejmować żadnej pracy, niezależnie, czy to będzie praca stacjonarna, czy zdalna – informuje Agata Muchowska, rzeczniczka ZUS w woj. lubuskim. – Możemy natomiast, jeśli jest taka możliwość, zdecydować, czy chcemy mieć zwolnienie lekarskie, czy decydujemy się na pracę zdalną. Nie możemy jednak tych dwóch rzeczy łączyć. W czasie zwolnienia nie można bowiem wykonywać pracy zarobkowej. Albo zwolnienie lekarskie i wtedy w ogóle nie pracujemy, albo decydujemy się na pracę zdalną i rezygnujemy ze zwolnienia lekarskiego – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.