Podajemy nowe informacje dotyczące Karty Dużej Rodziny. Wyjaśniamy również dokładnie kto może ubiegać się o kartę, a także do jakich zniżek uprawnia dokument, który w Polsce funkcjonuje od blisko dekady, bo od 16 czerwca 2014 r.
Zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny, przepisy wprowadzają nowy wzór karty elektronicznej. Celem zmian jest to, by wyświetlany na urządzeniu mobilnym dokument był spójny z innymi dokumentami elektronicznymi.
"Nowa wizualizacja Karty elektronicznej nie będzie wymagała od członka rodziny wielodzietnej żadnych czynności służących jej uzyskaniu, bowiem, po jej wdrożeniu, zostanie automatycznie wyświetlona w urządzeniu mobilnym” – poinformowało ministerstwo rodziny i polityki społecznej.
Karta Dużej Rodziny. Kto może się o nią ubiegać?
Prawo do posiadania KDR przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. O kartę mogą ubiegać się też rodzice zastępczy lub osoby prowadzące rodzinny dom dziecka.
Rodzicomkarta wydawana jest dożywotnio, natomiastdzieciom do ukończenia 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeśli kontynuują naukę w szkole lub szkole wyższej. Osoby z niepełnosprawnościami otrzymują KDR na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności.
Karta Dużej Rodziny. benefity?
Karta Dużej Rodziny oferuje ulgi, zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych. Ustawowe zniżki obejmują tańsze bilety jednorazowe kolejowe o 37 proc. i miesięczne o 49 proc. Do tego przykładowo 50 proc. zniżki na paszporty dla rodziców i 75 proc. dla dzieci. Z KDR można też wejść darmowo do parków narodowych.
KDR jest też honorowana w różnych popularnych sklepach wielkopowierzchniowych, jak i na stacjach benzynowych.
Jak otrzymać Kartę Dużej Rodziny?
Należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta, w miejscu zamieszkania. Można też aplikować elektronicznie przez portal Emp@tia.
Karta Dużej Rodziny, nowy wzór wersji elektronicznej: