Zamierzamy udostępnić pracownikom pakiety ubezpieczenia na życie, a naszym pracownikom i zleceniobiorcom pakiety medyczne. Będą oni mogli je zakupić po niższych cenach, resztę dofinansujemy. Czy możemy potraktować pracowników i zleceniobiorców jednakowo pod tym względem i nie odprowadzać za nich składek od dofinansowania?

Zgodnie z art. 18 ust. 1–2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz par. 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (dalej: rozporządzenie) stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 2760) z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyjątkiem przychodów wymienionych w par. 2 ww. rozporządzenia oraz wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

W opisywanej sprawie wątpliwość dotyczy tego, czy oferowane pakiety korzystają ze zwolnienia składkowego na podstawie par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia. Zgodnie z nim podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Należy jeszcze zwrócić uwagę na par. 5 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym m.in. przywołany wyżej przepis stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru składek m.in. osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

ZUS w interpretacji z 21 sierpnia 2023 r., znak WPI/200000/43/755/2023, stwierdził w podobnym przypadku, że zwolnienie składkowe stosuje się zarówno wobec pracowników, jak i zleceniobiorców. Podkreślił jednak, że stosowny zapis o takim uprawnieniu znajdzie się w przepisach wewnątrzzakładowych należących do katalogu źródeł prawa pracy, np. w regulaminie wynagradzania. ©℗