"500 plus dla seniora", czyli świadczenie uzupełniające, może stanowić znaczącą pomoc finansową wypłacaną co miesiąc. Od stycznia 2024 r. zmieniły się kryteria decydujące o jego przyznaniu. Komu przysługuje, ile wynosi i jak je otrzymać? Wyjaśniamy w tekście.

Świadczenie uzupełniające. Kto może otrzymać?

Świadczenie uzupełniające jest potocznie zwane „500 plus dla seniora”, jednak to dodatek, który mogą otrzymać nie tylko starsze osoby. Przysługuje również osobom z niepełnosprawnościami, niezdolnym do samodzielnej egzystencji, powyżej 75. roku życia i pobierających zasiłek pielęgnacyjny.

Świadczenie uzupełniające. Jak je otrzymać?

Aby otrzymać świadczenie, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • kryterium dochodowego– do 29 lutego 2024 r. świadczenie to przysługuje osobom, których dochody nie przekraczają kwoty 2157,80 zł brutto. Kryterium dochodowe podlega waloryzacji i zmienia się co roku 1 marca. W nowym roku może wynieść ok. 2423 zł brutto. Świadczenie jest wypłacane co miesiąc.

Co w razie przekroczenia progu dochodowego? Wówczas 500 plus jest pomniejszane według zasady „złotówka za złotówkę”.

  • złożenie odpowiedniego wniosku– można złożyć go samodzielnie, a także wniosek może złożyć przedstawiciel ustawowy osoby, która stara się o świadczenie, pełnomocnik bądź opiekun faktyczny. Można to zrobić w każdej placówce ZUS, przesłać pocztą lub przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Druk wniosku ESUN możesz pobrać ze strony www.zus.pl, znajdziesz go również w salach obsługi klientów ZUS.

Źródło: www.zus.pl