Na skutek mojego odwołania od decyzji ZUS odmawiającej mi prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, w której organ rentowy wskazywał, że nie rokuję odzyskania zdolności do pracy, sąd po przeprowadzonym postępowaniu dowodowym i na podstawie wydanych w sprawie opinii lekarzy biegłych sądowych zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał mi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 10 maja 2022 r. do 11 maja 2023 r. Dowiedziałem się, że ZUS zamierza składać apelację od wyroku. Czy ma podstawy do jego zaskarżenia?

Zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje na okres przywrócenia zdolności do pracy, najdłużej na 12 miesięcy.

Zgodnie z art. 22 ustawy zasiłkowej do świadczenia rehabilitacyjnego stosuje się odpowiednio art. 11 ust. 5 tej ustawy, zgodnie z którym przy ustalaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości za miesiąc uważa się 30 dni.

Oznacza to, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy, czyli 360 dni. Przy ustalaniu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego lub jego wysokości okres jest oznaczony w miesiącach, a zgodnie ze wskazanymi powyżej przepisami za miesiąc uważa się 30 dni. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Tym samym przyznając świadczenie na okres 12 miesięcy od 10 maja 2022 r., sąd mógł je przyznać maksymalnie do 5 maja 2023 r.

Jeżeli zatem organ rentowy nie będzie składał apelacji ze względów medycznych, tj. weźmie pod uwagę przebieg schorzenia z perspektywy czasowej i uwzględni dane medyczne wykazane w opiniach biegłych, na których oparł się sąd, to pozostają mu podstawy do zaskarżenia wyroku w części, w której sąd zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał czytelnikowi prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 10 maja 2022 r. do 11 maja 2023 r. Jak wynika bowiem ze wskazanych powyżej przepisów ustawy zasiłkowej, sąd powinien przyznać świadczenie od 10 maja 2022 r. do 5 maja 2023 r. ©℗