Pojawił się długo wyczekiwany projekt rozporządzenia zawierający skalę, na podstawie której będzie przeprowadzana ocena potrzeby wsparcia osoby niepełnosprawnej. Uzyskana w ten sposób liczba punktów będzie decydować o tym, czy będzie się ona kwalifikować do przyznania nowego, wchodzącego w życie od 1 stycznia 2024 r. świadczenia wspierającego. Przy czym, aby osoba niepełnosprawna mogła otrzymać to świadczenie musi mieć ustalone minimum 70 punktów wg tej skali.

W projekcie wymienione zostały 32 czynności związane z obszarami życia codziennego, które będą brane pod uwagę przy badaniu poziomu samodzielności danej osoby. Wśród tych czynności są m.in. poruszanie się w znanym i nieznanym środowisku, sięganie i chwytanie przedmiotów, prowadzenie rozmowy, korzystanie z toalety, jedzenie i picie, ubieranie się, nawiązywanie kontaktów oraz kontrola własnych zachowań i emocji.

Każda z tych czynności będzie oceniana pod kątem rodzaju wsparcia jaki osoba niepełnosprawna potrzebuje, aby je wykonać – czy konieczny jest nadzór, częściowa współpraca, substytucja całkowita czy wsparcie specjalne, oraz jaka jest częstotliwość wsparcia – czy jest ono potrzebne prawie nigdy, sporadycznie, dość często, przeważnie czy zawsze. Co istotne każdemu rodzajowi i częstotliwości wsparcia przyporządkowane są różne współczynniki punktowe.

Aby więc policzyć liczbę punktów dla danej czynności trzeba będzie pomnożyć te współczynniki oraz wartość punktową wagi, które jest do niej przypisana. Natomiast, aby ustalić łączną liczbę punktów konieczne będzie zsumowanie wyników uzyskanych dla każdej z 32 czynności życia codziennego. Wyliczanie punktów będzie odbywać się na specjalnym formularzu, który publikujemy poniżej, a będą zajmować się tym wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Ich członkowie będą go wypełniać po odbyciu posiedzenia, w którym będzie uczestniczyła osoba niepełnosprawna i na którym będzie przeprowadzana ocena jej funkcjonowania.

pdf icon Formularz oceny poziomu potrzeby wsparcia
pobierz plik