Od 1 listopada seniorzy będą mieli możliwość uzyskania wsparcia w obrębie gminy. Osoby, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny, będą mogły skorzystać ze wsparcia sąsiedzkiego. Gminy dostaną specjalne środki, które będą stanowiły wynagrodzenie opiekunów.
Pomoc dla seniorów. Kto za nią zapłaci?
Wsparcie dla seniorów będzie płatne, ale potrzebujące osoby nie poniosą kosztów. Opieka nad osobami powyżej 65. roku życia będzie organizowana na zlecenie samorządów, które otrzymały na ten cel 30 mln złotych.
Program pomocy sąsiedzkiej. Co obejmie?
Będzie to zależne od potrzeb starszej osoby. Może to być np. zrobienie zakupów, posprzątanie czy dotrzymanie towarzystwa i rozmowa.
Zasady programu. Obowiązek dla gmin
W programie, który wchodzi w życie 1 listopada, chodzi o zapewnienie podstawowych potrzeb, w razie gdy sytuacja tego wymaga, również związanych z higieną.
Jak informują założenia programu, seniorzy nie będą już musieli liczyć wyłącznie na dobrą wolę sąsiadów. Kwestie organizacyjne spadną na gminy.
"Usługi sąsiedzkie będą mogły świadczyć osoby mieszkające blisko seniora potrzebującej wsparcia, wykonywać na zlecenie samorządów, będzie podpisana umowa" – wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Samorządy będą musiały ustalić szczegółowe warunki współpracy, w tym wysokość wynagrodzenia. Gmina będzie mogła zlecać usługi sama lub wyznaczać podwykonawcę.
Odpłatna pomoc sąsiedzka. Komu przysługuje?
Program jest przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia. Dotyczy osób samotnych, które nie mają małżonka i najbliższej rodziny.
Opiekunowie seniorów. Kto może nim zostać?
Konkretny opiekun może być wyznaczony tylko za zgodą seniora. Opiekunem, którego powoła gmina, nie może zostać członek rodziny, który zachęcony korzyścią finansową nagle zainteresuje się osobą starszą. Opiekun musi być pełnoletni i mieszkać w okolicy. Ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy. Do wymagań należy sporządzenie oświadczenia, że jest się zdolnym fizycznie i psychicznie do wypełniania obowiązków związanych z opieką nad seniorem.