Waloryzacja emerytur w 2016 roku będzie niższa, niż sądził rząd. Może być nawet ujemna

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki27.01.2016, 07:43; Aktualizacja: 27.01.2016, 08:07
W lutym minister rodziny i pracy na podstawie wskaźników inflacji i realnego wzrostu płac podanych przez GUS ogłasza wskaźnik waloryzacji

W lutym minister rodziny i pracy na podstawie wskaźników inflacji i realnego wzrostu płac podanych przez GUS ogłasza wskaźnik waloryzacjiźródło: ShutterStock

Waloryzacja w tym roku będzie niższa, niż sądził rząd. Mało brakuje, by była ujemna. Przez lukę w przepisach może się zdarzyć, że emerytury trzeba będzie ciąć – wynika z analizy DGP.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (101)

  • kaja(2016-01-27 08:20) Zgłoś naruszenie 17015

    Skoro PIS taki sprawiedliwy to niech zwróci to, co emerytom zabrano w 2012 roku. Nie rozumiem skąd takie wyliczenia skoro co roku wydaję więcej pieniędzy na życie, Czynsze w górę, woda w górę, usługi medyczne w górę, leki w górę. Na żywność też wydaje więcej, dosłownie na wszystko, z tego wynika, że ktoś na robi w bambuko.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • no tak(2016-01-27 10:00) Zgłoś naruszenie 1416

    Polska Państwo Prawa .Najniższa pensja wzrosła o 100 zł , wzrost gospodarki o 3,6 % , wzrost płac o 4,4% a te s-syny chcą mi dołożyć 2 zł do emerytury, lub 0 zł. Boże i jak tu nie zostać terrorystą ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Och(2016-01-27 08:06) Zgłoś naruszenie 1309

    A kto odda pieniądze zrabowane w 2012 roku a przez to niższe świadczenia w latach następnych.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2016-01-27 08:53) Zgłoś naruszenie 1286

    Po co to głupie tłumaczenie jak się wylicza emerytury, skoro w 2012 nie mieli problemów żeby okraść emerytów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EM62(2016-01-27 09:34) Zgłoś naruszenie 1264

    PiS obiecał zwiększyć kwotę wolną od podatku do 8 tys., a teraz jakoś cicho o tym? Dla emerytów ważniejsze jest podwyższenie kwoty wolnej niż ta śmiesznie niska waloryzacja emerytur.

    Odpowiedz
  • no tak(2016-01-27 10:06) Zgłoś naruszenie 1070

    Pytanie do rządzących Polska s-synów : Dlaczego emeryci nie korzystają z dobrodziejstwa wzrostu gospodarczego państwa ?

    Odpowiedz
  • W...(2016-01-27 09:08) Zgłoś naruszenie 974

    W Niemczech waloryzacja Emerytur odbywa sie wedlug 100 % wskaznika wzrostu wynagrodzen.

    Odpowiedz
  • Rom em(2016-01-27 10:43) Zgłoś naruszenie 9028

    Przecierz wiekszosc emerytow i recistow na wyborach wybralo PISIOROW wiec niech teraz nie narzekaja.Bedzie jeszcze gorzej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • slim(2016-01-27 10:59) Zgłoś naruszenie 8923

    Jak wybieraliście -tak macie .Może utworzycie swój Komitet Obrony Emerytur i pójdziecie na Jarusia z parasolkami ????????????

    Odpowiedz
  • ekonom(2016-01-27 09:06) Zgłoś naruszenie 707

    jak może być waloryzacja ujemna, bzdury przecież ZUS nie obniża emerytur

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ted(2016-01-27 09:39) Zgłoś naruszenie 6716

    Idzie DOBRA ZMIANA !

    Odpowiedz
  • em-2011(2016-01-27 08:35) Zgłoś naruszenie 6718

    Tendencyjny ten artykuł. Ciekawe po co?

    Odpowiedz
  • Rozbój ...(2016-01-27 10:16) Zgłoś naruszenie 655

    .... w biały dzień !

    Odpowiedz
  • Spokojnie....(2016-01-27 08:39) Zgłoś naruszenie 6021

    Ujemna waloryzacja dotyczyć będzie elit które mają po 19 tys miesięcznie resortowych emerytur. Co raczej nie tej szarej masy dziadów co dostają po te 0,8 tys na rekę

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gościu(2016-01-27 10:22) Zgłoś naruszenie 5324

    A wszystko przez to,że emeryci chodzą na manifestacje KOD-u.Kaczor się wk...ił i mamy efekt.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2016-01-27 08:08) Zgłoś naruszenie 4711

    A ja się nie martwię , zaraz dzisiaj wniosek poselski, jutro uchwalone , podpis prezydenta i po jutrze mamy normalność.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emerytka(2016-01-27 08:35) Zgłoś naruszenie 444

    MAM PYTANIE na które nikt nie odpowiada te dodatkowe pieniądze to od kwoty brutto czy netto bo to jest ogromna różnica - czy ktoś na to pytanie odpowie ,może ta osoba co pisze ten artykuł.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • slavko(2016-01-27 08:59) Zgłoś naruszenie 433

    emerytka - od kwoty emerytury brutto

    Odpowiedz
  • Mario(2016-01-27 09:46) Zgłoś naruszenie 313

    0.88 + (-0.5)=0.38 a nie 0.28!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2016-01-27 09:22) Zgłoś naruszenie 282

    Inflacja "emerycka" była -0,6% a nie -0,5%, ale w wyliczeniach przyjęto prawidłowo (0,88% minus 0,6% daje 0,28%).

    Odpowiedz