statystyki

Po wyborach system emerytalny czeka korekta: ZUS dostanie więcej ze składki

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki15.10.2015, 07:45; Aktualizacja: 26.10.2015, 19:22
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Większość partii nie zamierza na razie likwidować otwartych funduszy emerytalnych.źródło: ShutterStock

Korekta czy całkowita zmiana systemu – to emerytalne dylematy partii w kampanii wyborczej.

Jeśli brać na serio partyjne programy, to widać, że obecny system emerytalny czeka korekta. Jednym z jej głównych kierunków będzie dążenie do jak najpełniejszego ozusowania różnego rodzaju umów, za które składka dziś nie jest odprowadzana lub jest odprowadzana w niewielkiej wysokości.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • Inspektor Pracy(2015-10-15 14:11) Zgłoś naruszenie 10

    Ha hahah - a Kto na to będzie płacił -po tym co zrobił z emeryturami Tusk, juz nikt normalny w żaden system nie uwierzy dopóki Tuska nie rozwali się jak Słoneczko Karpat.
    Tusk dokonał jednegopozytywnego ,nauczył wszystkich że pieniądz w budżecie to już nie jest Wasz pieniądz a Jego i nawet jęzeli składka miała byc dziedziczona to On sobie je może przywlaszczyć.

    Peteru nowa gwiadza TVNu i mediów chce dzielić ZUS na kilka . Już to przerabialiśmy z NFI -efekt :dużo czlonków Rad Nadzorczych i Zarządów oraz takie gigantyczne Ich gaże a forsy juz tam nie ma.
    Tak że Peteru jesteś głupcem.

    Odpowiedz
  • DZIADEK 62 LATA -47 LAT PRACY -16 LAT W SZKODLIWY(2015-10-16 10:27) Zgłoś naruszenie 10

    ZJEDNOCZONA LEWICA WALCZY O WYBORCOW.W 2001 ROKU KOALICJA SLD-UP-PSL LIKFIDUJO ZASILEK PRZEDEMERYTALNY.ZASILEK WYNOSIL120% KWOTY ZASILKU DLA BEZROBOTNYCH LUB JEZELI BYL ZAGROZONYM BEZROBOCIEM TO BYLO 160%.CO ZROBILY TE MONDRE GLOWY ZLIKFIDOWALI CALKOWICIE.ZOSTALO SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE ZE 120% ZJECHALI DO 90% TAK ZALATFILI SWOJ SUWERENNY NARUD.LUDZIE MAJO PO 880ZL I DO TEGO MOGO DOROBIC NA DZIEN DZISIEJSZY 628 ZL.BO SO ZARAZ SCIGANI PRZEZ ZUS.ALE POSEL CZY SENATOR BIERZE WYSOKO EMERYTURE I BIERZE KASE Z SEJMU CZY SENATU I WSZYSTKO ZA DARMO.NARODZIE TRZEBA IM POKAZAC KTO TU KARTY ROZDAJE I SKONCZYC ZTYM OKRADANIEM SWOICH OBYWATELI.

    Odpowiedz
  • Ktoś(2015-10-19 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    System emerytalny w Polsce jest wysoce deprywujący . Na wysokie niczym nie uzasadnione emerytury mgą liczyć jedynie grupy zawodowe UPRZYWILEJOWANE ( wojsko , policja , wszelkiej maści służby , górnicy , sądownictwo , politycy i wysocy urzędnicy państwowi. ) pozostałe barachło społeczne na starść otrzymuje jedynie resztki z pańskiego stołu .
    Co kilka lat a właściwie c nowa władza to zmienia się zasady naliczania i przyznawana emerytur. Tak naprawdę to wsokść emerytury bardziej zależy od przynależnści do uprzywilejowanych i okresu przejścia na emeryturę niż od RZECZYWISTEGO STAN ZGROMADZONYCH ŚRDKÓW NA KONCIE EMERYTALNYM .
    WIĘC w becnej BEZNADZIEJNEJ sytuacj bdżetowej państwa powinn się wprowadzć tzw. EMERYTURĘ SPOŁECZNĄ równa kwotowo dla każdego obywatela !!! Tak jak jest w Kanadzie , USA, Australi . I tam ludziom żyje się najlepiej .
    Wiem wiem to nie jest sprawiedliwe , bla bla bla i inne pierdy . A to c o jest teraz jest sprawiedliwe ??? Czy sprawiedliwe jest wypłacanie przez rząd ok. 3 tys. Emerytury policjantowi po 25 latach pracy podczas gdy styrany pracą zeykły człowiek po 45 latach pracy dostaje 1200 zł miesięcznie ???
    I nie mówcie mi że mało dostaje bo mało zarabiał . Tego biednego styranego robotą człowieka taką emeryturą po tylu latach pracy traktuje się jak śmiecia ! Mamy miękkie serca dla uchodźców i twarde serca dla własnych obywateli . W jajach o których wcześniej pisałam jest zasada że najwyższa emerytura nie może być większa niż np. Średnia krajowa . I to jest słuszne . Nie zbiednieje były komendant policji który po 20 katach pracy za biurkuem zamiast 16 tys. Emerytury miesięcznie dostanie 3 700 zł . I całkowity zakaz łączenia emerytury z pracą wszelką . Albo praca albo emerytura .
    To jest chore że państwo wypłaca emerytury z pieniędzy młodego pokolenia bo emeryt już dawno swoje zgromadzone środki przejadł i jednocześnie ten emeryt staje do rywalizacji o etat z młodym człowiekiem BEZ RZADNYCH INNYCH ŚRODKÓW DO ŻYCIA !!!

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-10-15 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    Zbliżają się wybory, więc dla przypomnienia – EMERYCI PAMIĘTAJĄ O ZŁODZIEJSTWIE KWOTOWYM W 2012 r!
    Podczas głosowania nad „waloryzacją kwotową” dnia 13 stycznia 2012 r. na sali obecnych było 460 pOSŁÓW, w głosowaniu brało udział 395 pOSŁÓW, z czego „za” było 256, „przeciw” ZERO!, „wstrzymało się” 139, a nie głosowało 65 pOSŁÓW TCHÓRZY z palikociarni – byli obecni, ale nie głosowali, tylko obserwowali!
    PO – 203 było „za” i 4 tchórzy nie głosowało.
    PiS – 3 „za”, „wstrzymało się” 121, a 12 stchórzyło i nie głosowało.
    Z peezelu 27 „za” (najwięcej na „kwotowej” skorzystali ich wyborcy!), a nie głosował aż JEDEN.
    SLD – 21 „za” i jeden nie głosował.
    O reszcie, czyli o 22 pOSŁACH już nie wspomnę. Najlepiej okraść 57% emerytów, aby 43% dofinansować, bo nie chciało się im pracować. Przeciw „waloryzacji kwotowej” w 2012 r. byli tylko dwaj senatorowie:
    KAZIMIERZ JAWORSKI (okręg wyborczy nr 56 OKW Rzeszów) i
    JAROSŁAW OBREMSKI (okręg wyborczy nr 8 OKW Wrocław).
    Reszta pOSŁÓW i senatorów zastosowała bolszewicką metodę - okradanie jednych dla doraźnego wspomożenia drugich – głosowali „za” lub „wstrzymali się” od głosu, co w efekcie i tak poparło złodziejstwo. A największymi tchórzami byli palikmioty – nie byli „za”, nie byli „przeciw”, nie „wstrzymali się”, nie wyszli z sali sejmowej, tylko jak tchórze siedzieli i obserwowali co z tego wyniknie, a łapy mają czyste(?)
    W czasie nierządu PełOwców w latach 2007-2014 emerytury straciły NA WARTOŚCI (nie mylić z wysokością w zł). W 2007 r. stanowiły one 53% przeciętnego wynagrodzenia i 152% najniższego, a w 2014 r. odpowiednio 47% i 115%.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-10-15 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ha hahah - a Kto na to będzie płacił -po tym co zrobił z emeryturami Tusk juz nikt w żaden system nie uwierzy dopóki Tuska nie rozwali się jak Słoneczko Karpat.

    Odpowiedz
  • i co z tego????(2015-10-15 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież ZUS tych pieniędzy nie inwestuje. ... tylko wypłaca na bieżące świadczenia. ...

    No chyba ze coś się zmieniło i inwestuje jak OFE...

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-10-15 19:48) Zgłoś naruszenie 00

    Ha hahaha - a Kto na to będzie płacił - po tym co zrobił z emeryturami Tusk, już nikt normalny w żaden system nie uwierzy dopóki Tuska nie rozwali się jak Słoneczko Karpat.
    Tusk dokonał jednego pozytywnego czynu. Nauczył wszystkich że, pieniądz wpłacomy w składkach--to już nie jest Wasz . On Tusk udowodnił, nawet jeżeli kapitał miał być dziedziczony to On sobie go może przywłaszczyć.

    Peteru nowa gwiazda TVNu i mediów, chce dzielić ZUS na kilka konkurencyjnych struktur
    . Już to przerabialiśmy z NFI - efekt :dużo członków Rad Nadzorczych i Zarządów oraz gigantyczne Ich gaże ale forsy dla zwykłych członków już tam nie ma.
    Tak że Peteru jesteś głupcem.

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2015-10-17 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Po wyborach niech nowy rząd naprawi złodziejską janosikową "waloryzację" z roku 2012!!!
    Moja emerytura - po 41 latach pracy - coraz bardziej zbliża się do emerytury kombinatorów!

    Odpowiedz