40 lat składek i emerytura: Projekt może zostać uchwalony jeszcze w tej kadencji Sejmu

autor: Bożena Wiktorowska13.08.2015, 07:11; Aktualizacja: 13.08.2015, 07:40
Nowe rozwiązanie firmuje PSL.

Nowe rozwiązanie firmuje PSL.źródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: bpr.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Koalicja PO-PSL chce jeszcze w tej kadencji Sejmu uchwalić przepisy umożliwiające zakończenie pracy bez względu na wiek. Według ekspertów projekt zawiera niekonstytucyjne rozwiązania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

  • Nowy12321(2015-10-29 12:44) Zgłoś naruszenie 00

    44 lata pracy 40 lat składkowych uzbierana kasa na koncie ZUS i nie mogę otrzymywać emerytury. Jestem chory renty nie otrzymam bo przepisy ZUS skutecznie ustawowo pozbawiają chorych naprawdę otrzymanie renty
    Jak bym przepracował jeszcze 8 lat do 67 roku życia to razem będę miał 52 lata pracy to wtedy ZUS zacznie wypłacać mi emeryturę. Chamstwo emerytalne w całej krasie, inni mundurowi, urzędnicy państwowi, nauczyciele, rolnicy i inni bez wieku emerytalnego 67 lat, bez uskładanych składek na ZUS a niektórzy 45 lat pobierają już emerytury.
    Brak demokracji a emeryturach w całej krasie polskiego rządu PO i PSL dlatego zwykli ludzie odrzucili ich od władzy .Mam nadzieję że związki zawodowe z porozumieniem z PiS i Prezydentem uchwalą ustawy które skutecznie zadziałają i wprowadzą demokratyczny sposób na emerytury. Czas zlikwidować przywileje cwaniakom socjalistycznym którzy biorą emerytury i się z nas długo pracujących śmieją.
    CZAS NA DUŻE ZMIANY W CHWESTII EMERYTUR.
    Jeżeli urzędnik odszedł na emeryturę już nie powinien mieć możliwości powrotu na to stanowisko gdyż państwo podwójnie będzie mu wypłacać świadczenie powinien wybierać, albo emerytura albo praca jak wybierze emeryturę to zakaz powrotu na stanowisko urzędowe . Może podjąć pracę ale w sektorze prywatnym jeżeli pobiera emeryturę. Skończą się podwójne wypłaty dla cwanych urzędników państwowy i da szansę młodym ludziom na pracę na tych stanowiskach w
    urzędach państwowych..
    Nie wolno robotników względem długości lat pracy różnicować np. : warunki szkodliwe lub szczególne za to powinien płacić pracodawca a nie przyszli emeryci, stawka emerytalna dla takiego pracownika powinna być po prostu wyższa gdyż wcześniej chce odejść na emeryturę.

    Odpowiedz
  • zły(2015-09-12 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    A mnie ciekawi bardzo kiedy w końcu będzie w sejmie czytanie tej ustawy,bo tylko mówia i obiecuja i zajmuja sie zupełnie czym innym.Nie widze żeby w programie sejmu był zapis o ustawie emerytalnej a miał byc we wrześniu.więc kiedy wreszcie przestana politycy gadac a w końcu zaczna działać.Kopacz juz chyba nie wie co mówi,co obiecuje a PiS z prezydentem na czele udaje,że zapomniał o swoim priorytecie jakim jest ustawa emerytalna.Mamy 12 września czekamy cierpliwie i obysmy nie musieli przeklinać naszych wyborów.

    Odpowiedz
  • aadam leg(2015-08-31 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Studia zaliczone do emerytury ? To już przegięcie porównywanie nauki w szkole przyzakładowej gdzie trzeba było zapieprzać fizycznie za parę groszy do studiowania no nie

    Odpowiedz
  • Ania Z(2015-08-30 20:23) Zgłoś naruszenie 00

    Na emeryturę powinni odchodzić Ci którzy nie mają sił pracować nadal na swoim stanowisku pracy oczywiście nie wcześniej niż w ustawowo przyjętym wieku np. kobiety 60 lat mężczyźni 65. Oczywiście przy niskich emeryturach powinni mieć prawo "dorobić " sobie określoną z góry kwotę np. pracując na 1/2 etatu lub na etacie nie wymagającym dużego wysiłku bo są przecież emerytami i otrzymują świadczenie. Natomiast to co obecnie się dzieje w naszym kraju to jakaś paranoja. Człowiek przechodzi na emeryturę tylko na niby tzn. po to aby zacząć ją otrzymywać z ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego dzisiaj ma rozwiązaną umowę o pracę i od dziś należy mu się emerytura a jutro jest zatrudniany przez ten sam zakład pracy na to samo stanowisko. Więc co się zmienia. Ano tylko to że ma 2 źródła dochodu i nadal zajmuje etat na który czeka tyle młodych osób. Im lepiej płatne stanowisko i mniej męcząca praca tym dłużej jest ten etat "okupowany" przez tego "pseudoemeryta". Na jego emeryturę płacą składki młodzi ludzie zatrudnieni na umowach śmieciowych, gdyż nie ma dla nich etatów i jak wszyscy mówią nie będzie środków na ich emerytury. Czy to w porządku kochani "pseudoemeryci" Rozumiem osoby starsze, które ze względu na niskie emerytury muszą sobie parę zł dorobić aby żyć na dostatecznym poziomie, ale jakim prawem emeryt pobierający powyżej 2500,- emerytury netto pracuje na rteacie na którym zarabia 4 tys. 6 tys. a nawet powyżej 10 tys. netto. Kiedy zwolnią się te etaty dla młodych, czy po śmierci "pseudoemerytów". W trybie pilmym należy ustalić próg dochodów przy którym zawieszone jest wypłacanie emerytury np. pracujący emeryt zarabiający 3 tys. zł netto ma zawieszoną emeryturę lub zwalnia zajmowany etat. Może ktoś powie, że powinna to być wyższa kwota, uważam ,,,ze nie w kraju gdzie młodzi ludzie zarabiają niejednokrotnie 2 tys. netto a przecież wchodzą w życie i muszą ponosić wydatki na wychowanie dzieci. Przy takim ograniczeni zwolniłoby sie wiele etatów właśnie dla młodych. W przyszłości w miare poprawy sytuacji w naszym kraju i zwięszenia ilości etatów dla młodych można ten próg sukcesywnie zwiększać.Obecna sytuacja w której nie ma żadnych ograniczeń dochodowych dla emerytów powoduje, że babcia pracuje na dobrze płatnym etacie pobierając emeryturę i wraz z córką której dzięki Bogu udało się znaleźć pracę poszukują opiekunki dla wnuczki np. bezrobotnej sympatycznej studentki za np. 1000 a czasem 1500 zł. miesięcznie. I babcia emerytka (2 źródła dochodu) i córka są zdziwione, że sympatyczna bezrobotna studentka mówi, że za 5 dni w tygodniu po 8 godzin chciałaby 2500 netto gdyż musi za coś żyć. Ponadto babcia emerytka ukończyła już 65 lat więc już 5 lat ma 2 źródła dochodu , zwiększano jej sukcesywnie emeryturę za każdy przepracowany na emeryturze rok pracy ponadto ta babcia ma szczęście gdyż emeryturę naliczono jej 5 lat temu wg tzw. starych zasad więc ma godziwą i etatu zwalniać nie zamierza, tym bardziej że obecnie jako emerytkapo 65 roku życia to za minimalne grosze ma codzienne dojazdy do pracy a nie tak jak młodzi ludzie którzy na dojazdy MZA nie mają żadnych ulg.

    Odpowiedz
  • zmeczony(2015-08-30 13:18) Zgłoś naruszenie 00

    pracujacy:
    Mam 59 lat zycia w wieku 16 lat poszedlem do szkoly przyzakladowej przez 43 lata pracowalem bez przerwy nawet na zwolnieniu nie bylem,17 lat szkodliwego i Ja bym juz chetnie poszedl na emeryture,bo w pracy nie mam lekko kilka ton stali przerobic dziennie to nie siedzenie w biurze.Ja juz teraz mam dosc a co dopiero do 67 roku.
    Przeciez to jeszcze 8 lat.Ja juz teraz nie moge rekami ruszac a co bedzie dalej.Ale kto się przejmie takimi jak Ja???

    Odpowiedz
  • emerytka 2015(2015-08-28 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Dzień dobry.
    Ja mam staż pracy 41 lat i pół roku. Są to okresy składkowe. Studiowałam zaocznie. Urlopów wychowawczych nie brałam. Przeszłam w tym roku na emeryturę w wieku 61 lat. Ustawowo. Zarabiałam "sporo". Płaciłam wysokie składki. Byłam w II filarze, z którego składki zostały przekazane do ZUS. Emeryturę wyliczono mi po "nowemu". W porównaniu do tego co mi potrącano, otrzymałam "szokującą" emeryturę. Każdego dnia cieszyłam się, że idę do pracy, że stać mnie na kolonie i zimowiska. Nie chorowałam. Naiwnie wierzyłam, że będę miała godziwą emeryturę. Z chęcią zostawałam po godzinach. Wierzyłam. Teraz już nie wierzę, że dostanę emeryturę po "staremu", ponieważ wyliczenie nastąpiło zgodnie z przepisami z bieżącego roku. Pozdrawiam Emerytów.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-08-26 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    Drodzy Państwo:
    Temat ::Oskarżam Platformę Obywatelską o polityczne złodziejstwo ,polityczne piractwo, ignorancje oraz wyzysk zakazany w Konstytucji RP jak i prawem międzynarodowym oraz o zwykłą ludzką POdłość..
    Większość z moich twierdzeń nie wymaga specjalnego udowadniania (art 213 KPC ) gdyż to wiedza ogólnie znana i łatwa do weryfikacji.

    : Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Pracowano po 42 święta w roku więcej.

    Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych-nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Ukradliście takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?

    Nowa Ustawa stworzona przez Was o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych , jak byście z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy - też niezgodność z Konstytucją RP -to jeszcze zawiera art 18 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy .

    Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa, czyli nie dolicza się (ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a nawet 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane w karierze to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy.

    Pamiętacie, że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował i bawił w młodości (gdy inni tacy jak My pracowali: On „jak mu się skończył alkohol to brał narkotyki” ) --ogłosił jako premier, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ---a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Nastepnie też powiedział publicznie w TV do takich spracowanych ludzi „cieszcie się ,że mieliście prace”

    Jak to jest że ten pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

    Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury.

    .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim?

    Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Odpowiedz
  • czekam(2015-08-25 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mnie kapitał początkowy przeliczają już równe 3 miesiące i nie mogą się doliczyć,a mieli na to 60 dni.

    Odpowiedz
  • przyszła emerytka(2015-08-22 22:17) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat stażu to owszem ale składkowych??? Kobiata aby mieć 40 lat pracy składkowych musi mieć ok 45-48 lat stażu pracy!!!. Sam urlop wychowawczy to 3 lata nieskładkowe - w latach 70-80 tych urlopy wychowawcze były okresem nieskładkowym (obecnie okres przebywania na urlopach wychowawczych zalicza sie do okresy składkowego) do tego zwolnienia lekarskie - a tych w ciągu 40 kilku lat pracy uzbiera sie też kilka lat. To dopiera łaska, że na emeryture będę mogła przejść w wieku ok. 67-68 lat.
    A czy rolnikom tez liczą się tylko lata składkowe??? Czy to oznacza, że 16 latkom rodzice opłacali składki??? Czy jedna składka w wysokości ok. 80 zł/m-c uprawnia całą rodzinę tj. rodziców i np 8 dzieci do emerytury???

    Odpowiedz
  • Nolipiok człapiący(2015-08-22 18:13) Zgłoś naruszenie 00

    Kobiety i Mężczyzni na urlopach (przed 1999 r.) z tyt. wychowywania dzieci PRACOWALI jak inni. ZAJMOWANIE SIĘ DZIEĆMI TO WIĘKSZY WYSIŁEK OD WYSIŁKU W ZWYKŁEJ PRACT (a z dwojgiem lub... to znojne lata). Te lata teraz należy uznać za składkowe mimo, że nie było wpływu składek od tych Kobiet. To rola społeczeństwa (budżetu). Od teraz należy płacić Kobietom lub Męzczyznom wychowującym dzieci, składki z budżetu takie jakie SĄ POCHODNYMI średniego wynagrodzenia. Nie będzie rozważań. To będzie element polityki pronarodowej. Mam 64 lata - wciąż pracuję - bedę mieć emeryture w wys. 2 200 zł. netto. Zauważcie takich jak mój znajomy rówieśnik. Był żołnierzem. Od 16 lat jest na emeryturze. Jego emerytura to ok. 3 800 zł. To trzeba rozwalić.

    Odpowiedz
  • Starsza(2015-08-22 15:00) Zgłoś naruszenie 00

    A ja chciałabym na stare lata pracować, może w innej formie jak dojeżdżać skmką i stać przy konwoju ale warunkiem powinien być rozwój człowieka. Dzisiejszy wariant lat 67 i na emeryturę lat jest najlepszy! Ale dłużej też można byłoby! Życie kobiety to tupotajnia domowa, dzieci, straszna ilość napięć nerwowych, a teraz gdy mam 69 mogłabym inaczej pracować ale u nas katastroficznie traktuje się obywatela.A starszy to jak śmieć do domu starców na eksperymenty farmakologiczne albo do likwidacji bo wszystkim przeszkadza.

    Odpowiedz
  • wszystkie małe robaczki,dostały sraczki???????????(2015-08-18 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    po 40 latach pracy składkowej---chyba wyrażnie ustawa o tym mówi.Więc skorzysta z tego mała grupa ludzi pracy a nie rolników.A jak iuż to bez dopłat do najniższej emerytury,lubnie otrzyma ten który nie spełnia składkowo najnizszej emerytury.PSL namiszało tym,aż im zboże wyschło bo z tego wszystkiego zapomnieli kupić zraszaczy.

    Odpowiedz
  • zakłamanie polskie(2015-08-18 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego w Polsce większość emerytur to jałmużny? Przecież człowiek przechodzący po wielu latach pracy powinien miec taka emeryturę żeby spokojnie za nią przeżyć a nie wydzielać na chleb i lekarstwa.dlaczego w innych krajach emerytów stac na godne życie,na wycieczki zagraniczne,wczasy,opieke pielęgniarek w domu a w Polsce emeryt to dziad który cały czas musi liczyć czy go stać na bułkę z masłem.Jeżeli człowiek płacił przez 45 lat ZUS to jest dużo pieniędzy i chciałby na emeryturze z tych pieniędzy korzystać a nie dostawać 30zł waloryzacji jak grosz do kapelusza.Państwo polskie cały czas nas okradało i okrada nadal,rząd cały czas sieje wrogą propagande nt.emerytów jednym suchy chleb a innym smietankę.Na dodatek każe im pracować dłużej niz przewidywała ustawa.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-08-18 07:24) Zgłoś naruszenie 00

    Fige mnie obchodzą Twoje studia
    ,trzeba-było pracować na Umowe dla małoletnich od 15 r zycia zasuwać ,tracic zdrowie przy spawaniu ,prądzie (który nieraz raził) ,czy fosgenie (gaz bojowy) jako produktach rozpadu freonu.
    Trzeba było marznąć w pracy ,tracić sluch i narażać sie na wypadki a Ty co --mama nie wiedziała co z Toba zrobić w zyciu ,zero zainteresowań ,nawet znaczków nie zbierałeś ,a potem mówiła " znowu nic,nadal niczym sie nie interesuje" ,tylko hratał by w gałę" ,no i zrobili z Ciebie historyka Ćpuna ze Świetlika co jedynie potrafi okraść ludzi z emerytur . Takie wykształciuchy z Was ( nie pisze o Tych co rzeczywiście mają fach i pasje).

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-08-18 07:22) Zgłoś naruszenie 00

    Fige mnie obchodzą Twoje studia
    ,trzeba-było pracować na Umowe dla małoletnich ,tracic zdrowie przy spawaniu ,prądzie (który nieraz raził) ,czy fosgenie (gaz bojowy) jako produktach rozpadu freonu.
    Trzebabyło marznąć w pracy ,tracić sluch i narażać sie na wypadki a Ty co --mama nie wiedziała co z toba zrobić w zyciu ,zero zainteresowań ,nawet znaczków nie zbierałeś ,a potem mówi znow nic,nadal niczym sie nie interesuje ,tylko chratał by w gałę ,no i zrobili z Ciebie historyka Ćpuna ze Świetlika co jedynie potrafi okraść ludzi z emerytur . Takie wykształciuchy z Was ( nie pisze o Tych co rzeczywiście mają fach).

    Odpowiedz
  • acha(2015-08-17 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    o ile zaraz po szkole średniej dostanie pracę , a w innym przypadku wiek emerytalny 75/80 lat

    Odpowiedz
  • co ze studiami zaocznymi, wieczorowymi, podyplomow(2015-08-17 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    studia wieczorowe, zaoczne tez powinny sie liczyc do stazu pracy, jeden robol-len ma weekendy wolny a drugi czlowiek haruje w tygodniu i w weekendy studiuje, wiec ma duzo mniej czasu na wypoczynek. Te 40 lat pracy to OK ale w lata pracy nalezy wliczyc wszystkie studia, studia podyplomowe itd. Bo ludzie haruja i ucza sie a potem wychodzi na to ze w wieku 60 lat maja... 35 lat pracy, choc tak naprawde jeszcze ksztalcili sie 5 lat na dziennych, potem np 3 razy roczne podyplomowe w weekendy - wiec za kazde studia np zaoczne 1 rok powinien byc liczony do emerytury, a za podyplomowe np 4 miesiace ( przewaznie podyplomowe roczne to 16 weekendow w szkole). W tej chwili to uprzywilejowane chlopstwo, ktore nie placi zadnych podatkow dodatkowo dostaje prezent w postaci wczesnej emerytury bo moze powiedziec ze w wieku 9 lat zaczelo pracowac z rodzicami w polu ( hehehehehe).

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-08-17 10:32) Zgłoś naruszenie 10

    Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby splacać długi Polski.) .
    Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 swieta w roku więcej.
    Do tego dodajmy, że do 1998r mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie mieli 25 lat pracy ogółem i dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ?
    Pamiętacie że były juz premier „i były Ćpun” ze Świetlika ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia .

    Odpowiedz
  • Kuba(2015-08-17 10:29) Zgłoś naruszenie 11

    do matki polki: niech Ci dzieci i stary który Ciebie uzywał płaci.

    Odpowiedz
  • pandora(2015-08-17 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    No to do roboty!!! Mniej gadania więcej pracy.Im szybciej wejdzie ustawa tym lepiej dla tych którzy dzisiaj żyją z zasiłku bo zabrano im prawo do emerytury w określonym ustawowym wieku,w bezczelny sposób przedłużono im ten okres nie patrząć,że ludzie już nie maja pracy i miec nie będa a przepracowali ponad 45 i więcej lat.Jak mozna było nad tym sie nie zastanowic co będzie z tymi ludżmi,dlaczego skazano ich na jałmuznę?przeciez przez dziesiątki lat płacili składki po to,żeby w odpowiednim wieku i braku sił przejść na spoczynek.Tego nie można podarować nikomu.

    Odpowiedz