statystyki

Opieka nad dziećmi może podwyższyć emeryturę

autor: Maria Kuźniar06.08.2015, 17:00; Aktualizacja: 29.10.2015, 11:20
dzieci się bawią

Emerytura w nowej wysokości przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o ponowne jej ustalenieźródło: ShutterStock

Pani Bogumiła jest już starszą osobą. – Sąsiadka twierdzi, że są nowe zasady obliczania świadczenia, dzięki którym może ono być wyższe. Nie potrafi jednak podać szczegółów, a ja nie bardzo wiem, gdzie mogę to sprawdzić. Na czym polegają zmiany i czy każdy może liczyć na wyższą emeryturę – dopytuje się czytelniczka.

Sąsiadka pani Bogumiły ma rację. Od maja obowiązują nowe przepisy, które wprowadzają zmiany w ustalaniu lub ponownym ustalaniu kapitału początkowego, a tym samym emerytury. Choć nie każdy będzie mógł z nich skorzystać, to warto jednak sprawdzić, czy można uzyskać wyższe świadczenie.

Przede wszystkim na wyższą emeryturę mogą liczyć kobiety, które opiekowały się dziećmi. Teraz przy ustalaniu kapitału początkowego okresy urlopu wychowawczego będą liczone znacznie korzystniej. Dotychczas za każdy rok uwzględniano 0,7 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowego, po zmianach w przepisach jest to już 1,3 proc. Ponadto, mimo że pozostają one okresami nieskładkowymi – są uwzględniane w kapitale początkowym bez ograniczenia do 1/3 przebytych okresów składkowych. Zatem osoby, które korzystały z urlopów wychowawczych, sporo na nowych przepisach zyskają. Te, które mają już ustalony kapitał początkowy z uwzględnieniem okresów opieki nad dziećmi, mogą zgłosić wniosek o ponowne jego przeliczenie. Jeśli nie złożą takiego wniosku do czasu przejścia na emeryturę, to ZUS z urzędu przeliczy go przy obliczaniu wysokości świadczenia. Osoby, u których kapitał początkowy został już uwzględniony przy ustalaniu emerytury, mogą wystąpić z wnioskiem o ponowne przeliczenie świadczenia.

To jednak nie koniec zmian. Dotychczasowe przepisy przewidywały, że okresy ukończonych studiów były włączane po ograniczeniu ich do 1/3 przebytych okresów składkowych, ale takich, które były uwzględnione w kapitale początkowym, czyli przebytych do końca grudnia 1998 roku. Po zmianach czas studiów wyższych może być zaliczony w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 wszystkich okresów składkowych przebytych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Dlatego warto, by osoby, które ukończyły studia, zgłosiły się do ZUS-u z wnioskiem o przeliczenie kapitału. Nie dla wszystkich może to oznaczać wyższą emeryturę, jednak dla części seniorów przeliczenie będzie korzystne.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Wiktoria(2015-08-07 14:19) Zgłoś naruszenie 60

    Do bąbelki. Tyle wg posłów jest warte macierzyństwo. Niech sami rodzą i wychowują dzieci.

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-08-24 18:03) Zgłoś naruszenie 61

    Autorowi nie przeszloprzez"pioro" , ze dostana ci "najbiedniejsi" (srednia ponda 250%). Ci co biora juz wysokie emerytury, siedza np. w sejmie biora drugie wynagrodzenie i jeszcze na kancelarie w ktorej nigdy nikogo nie mozna zlapac .I tak wyglada w praktyce prawo rownosci wobec prawa!!!

    Odpowiedz
  • bąbelki(2015-08-07 11:34) Zgłoś naruszenie 50

    Niedawno otrzymałam z ZUS nowa decyzje w której urlop wychowawczy został mi policzony jako składkowy,wzbogaciłam sie tak,że nie wiem co z tymi pieniędzmi zrobić bo aż 32zł.Jak sa podwyżki w ministerstwach,budżetówkach to minimum 200zł ale co tam emeryt niech sie cieszy że płacił przez 39 lat składki bez żadnych odsetek i niech ma te ochłapy.Waloryzacji dostanie też nie więcej bo trzeba ministrom nagrody dac,urzędnikom,mundurowym tym którzy w życiu na ZUS nie płacili,i to jest zgodne z prawem,tylko czyje to prawao,bo napewno nie społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • Anna(2015-08-07 15:38) Zgłoś naruszenie 31

    Zgadzam sie z "babelki" tez dostalam az 32 zl i tez nie wiem co z nimi zrobic,bo od takiej sumy mam zawroty glowy.Pozdrawiam wszystkich przylepionych do stolkow i zycze im wiekszych podwyzek ,bo zawrot glowy to lepsze niz uzywki ...czyli za 32 zl mam wesolo :)

    Odpowiedz
  • Jan(2015-08-07 17:33) Zgłoś naruszenie 31

    w dalszym ciągu piszesz bzdury, jakie 24 lata??? Nie umiesz liczyć to się nie ośmieszaj!!! Mundurowi mogą przejść na emeryturę po 15 latach pracy to jest w wieku 34 lat. (19+15=34). Cywil w wieku 67 lat różnica wynosi 33 lata a nie 24!!!

    Odpowiedz
  • malinka(2016-01-04 17:10) Zgłoś naruszenie 12

    Ja dostałam 24 zł. Cieszyć się, czy płakać?

    Odpowiedz
  • merytka-matka(2016-01-25 13:34) Zgłoś naruszenie 10

    ja za 4 lata 3 miesiące urlopu wychowawczego dostałam całe 8 zł podwyżki.Dużo warto składać wniosek.

    Odpowiedz
  • Kisek(2015-08-08 16:46) Zgłoś naruszenie 13

    Pobieram emeryturę wg.starych zasad czyli te zmiany w liczeniu urlopu wychowawczego mnie nie dotyczą? znajoma złożyła wniosek /rocznik 1951/ i dostała minimalną podwyżkę.

    Odpowiedz
  • rencistka(2015-08-10 20:53) Zgłoś naruszenie 10

    emeryci nie będą strajkować więc dostają g... a Polecam wam ,, Barki demokracji ,, na YouTube

    Odpowiedz
  • TUSKOeBUZEK(2015-08-07 16:20) Zgłoś naruszenie 10

    Moja opieka podwyższa wczesne emerytury , tylko moim uprzywilejowanym górnikom i mundurowym.
    Reszta hołoty robić ma na nich 24 lata dłużej do wieku 67lat.
    Albo uderzyć wcześniej w kalendarz.

    Odpowiedz
  • TUSKOeBUZEK(2015-08-08 11:16) Zgłoś naruszenie 00

    Do poz.1 Jan. Nie bój żaby , bo żaba nie bodzie.
    Ja liczę Górników wiek 43 lata na emerytury , a my wiek 67 lat - 43 lata = 24 lata dłużej musimy robić.
    Mundurowi teraz z starego rocznika po 15 latach , ale docelowo wiek 55 lat pójdą na emerytury.
    A my 67 lat - docelowo 55 lat zwiększają mundurowym = docelowo 12 lat , ale teraz więcej stare roczniki.

    Odpowiedz