statystyki

Wcześniejsi emeryci czekają na wyrok TK

autor: Bożena Wiktorowska05.06.2015, 07:27; Aktualizacja: 05.06.2015, 07:58
emeryt-świadczenia

Samo wypełnienie wymagań nie powoduje, że organ rentowy jest zobowiązany do przyznania takiego świadczenia.źródło: ShutterStock

W Trybunale Konstytucyjnym na rozpatrzenie czeka pytanie prawne Sądu Okręgowego w Szczecinie. Ma on wątpliwości dotyczące zgodności z ustawą zasadniczą przepisu art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637).

Problem pojawił się w czasie rozpatrywania sprawy ubezpieczonej, która ubiegała się o emeryturę w wieku powszechnym. Zainteresowana przez pięć lat pobierała wcześniejszą emeryturę. W 2012 r. ukończyła 60 lat i tym samym spełniła wszystkie warunki wymagane do uzyskania świadczenia dla osób w powszechnym wieku emerytalnym. Wniosek o przyznanie takiej wypłaty złożyła dopiero 22 sierpnia 2013 r. ZUS przyznał jej świadczenie w wysokości 1583 zł. Dla porównania wysokość wcześniejszej emerytury wynosiła 1630 zł. Niższa kwota wynikała z tego, że wysokość wypłaty została obniżona o sumę świadczeń wcześniejszych pobranych przez zainteresowaną. ZUS zastosował taki przepis, bowiem uznał, że wobec tej osoby powinny mieć zastosowanie skarżone przepisy.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • wapniak(2015-06-05 10:49) Zgłoś naruszenie 10

    Młody -a jak ty będziesz wyglądał po 70 latach?

    Odpowiedz
  • wojtek(2015-06-05 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS i wszystko jasne.

    Odpowiedz
  • as(2015-06-06 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    skoro ktos nabyl prawa do wczesniejszej emerytury za prace w warunkach szkodliwych to nie powinni mu odliczac to co pobieral do okresu przejscia na powszechna emeryture , poniewaz taka osoba nabywajac takie prawo napewno duzo wiecej stracila zdrowia i jej zangazowanie bylo wieksze a ty samym to jest typowe oszustwo zusu ,nikt nikomu nie przyznaje ot tak takiego swiadczenia procesy w śadach trwaja latami a jeszcze jak przechodza na wczesniejsza to doliczaja okres przeżywania do powszechnej i juz jest mniej

    Odpowiedz
  • anna(2015-06-06 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    kiedy w 2009r szlam na wczesniejsza emeryture [praca w szczegolnych warunkach nikt mi nie powiedzial w zus ze nie bede mogla pozniej przeliczyc emeryture na powszechna bo strace .W tym czasie moglam przejsc na rente bylam w czasie leczenia raka lecz nie skorzystalam .Teraz zaluje bo bym na tym lepiej wyszla.stracilam duzo bo ok 400zl czy prawo moze dzialac w stecz???oszustwo tak traktuje sie ludzi

    Odpowiedz
  • młody(2015-06-05 09:41) Zgłoś naruszenie 01

    Dlaczego non stop wrzucacie zdjęcie tego obrzydliwego starucha?

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej III RP.(2015-06-05 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrok na nieuprzywilejowanych POdludzi zmuszonych przez pseudo reformę 67 lat TUSKOeBUZKA robić aż o 24 lata! od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • ela(2015-06-05 20:54) Zgłoś naruszenie 01

    Do wapniak .Młody myśli,że zawsze będzie młody.

    Odpowiedz
  • apropo(2015-06-05 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    starość nie radość, młodość nie wieczność,Zapamiętajcie młodzi.

    Odpowiedz
  • Anna(2015-06-05 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ja skończyłam 60 lat 07 .11.2012 r. Od 10.10.2012r do 15.01.2013r walczyłam o życie ( 3 pobyty w szpitalu i rehabilitacja ) . Wniosek złożyłam dopiero w marcu 2013r kiedy było już ze mną lepiej i też mi odjęto pobrane emerytury pomimo, że prawo do powszechnej emerytury nabyłam w 2012r.

    Odpowiedz
  • prawnik(2015-06-06 16:23) Zgłoś naruszenie 01

    tk to dziadki lesne klepiace zdrowaski,i jak cos orzekna to rz gac sie chce,nawiedzeni...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz