statystyki

Wcześniejsi emeryci czekają na wyrok TK

autor: Bożena Wiktorowska05.06.2015, 07:27; Aktualizacja: 05.06.2015, 07:58
emeryt-świadczenia

Samo wypełnienie wymagań nie powoduje, że organ rentowy jest zobowiązany do przyznania takiego świadczenia.źródło: ShutterStock

W Trybunale Konstytucyjnym na rozpatrzenie czeka pytanie prawne Sądu Okręgowego w Szczecinie. Ma on wątpliwości dotyczące zgodności z ustawą zasadniczą przepisu art. 1 pkt 6 lit. b ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637).

Problem pojawił się w czasie rozpatrywania sprawy ubezpieczonej, która ubiegała się o emeryturę w wieku powszechnym. Zainteresowana przez pięć lat pobierała wcześniejszą emeryturę. W 2012 r. ukończyła 60 lat i tym samym spełniła wszystkie warunki wymagane do uzyskania świadczenia dla osób w powszechnym wieku emerytalnym. Wniosek o przyznanie takiej wypłaty złożyła dopiero 22 sierpnia 2013 r. ZUS przyznał jej świadczenie w wysokości 1583 zł. Dla porównania wysokość wcześniejszej emerytury wynosiła 1630 zł. Niższa kwota wynikała z tego, że wysokość wypłaty została obniżona o sumę świadczeń wcześniejszych pobranych przez zainteresowaną. ZUS zastosował taki przepis, bowiem uznał, że wobec tej osoby powinny mieć zastosowanie skarżone przepisy.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • wapniak(2015-06-05 10:49) Zgłoś naruszenie 10

    Młody -a jak ty będziesz wyglądał po 70 latach?

    Odpowiedz
  • wojtek(2015-06-05 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS i wszystko jasne.

    Odpowiedz
  • as(2015-06-06 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    skoro ktos nabyl prawa do wczesniejszej emerytury za prace w warunkach szkodliwych to nie powinni mu odliczac to co pobieral do okresu przejscia na powszechna emeryture , poniewaz taka osoba nabywajac takie prawo napewno duzo wiecej stracila zdrowia i jej zangazowanie bylo wieksze a ty samym to jest typowe oszustwo zusu ,nikt nikomu nie przyznaje ot tak takiego swiadczenia procesy w śadach trwaja latami a jeszcze jak przechodza na wczesniejsza to doliczaja okres przeżywania do powszechnej i juz jest mniej

    Odpowiedz
  • anna(2015-06-06 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    kiedy w 2009r szlam na wczesniejsza emeryture [praca w szczegolnych warunkach nikt mi nie powiedzial w zus ze nie bede mogla pozniej przeliczyc emeryture na powszechna bo strace .W tym czasie moglam przejsc na rente bylam w czasie leczenia raka lecz nie skorzystalam .Teraz zaluje bo bym na tym lepiej wyszla.stracilam duzo bo ok 400zl czy prawo moze dzialac w stecz???oszustwo tak traktuje sie ludzi

    Odpowiedz
  • młody(2015-06-05 09:41) Zgłoś naruszenie 01

    Dlaczego non stop wrzucacie zdjęcie tego obrzydliwego starucha?

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej III RP.(2015-06-05 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wyrok na nieuprzywilejowanych POdludzi zmuszonych przez pseudo reformę 67 lat TUSKOeBUZKA robić aż o 24 lata! od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • ela(2015-06-05 20:54) Zgłoś naruszenie 01

    Do wapniak .Młody myśli,że zawsze będzie młody.

    Odpowiedz
  • apropo(2015-06-05 22:18) Zgłoś naruszenie 00

    starość nie radość, młodość nie wieczność,Zapamiętajcie młodzi.

    Odpowiedz
  • Anna(2015-06-05 23:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ja skończyłam 60 lat 07 .11.2012 r. Od 10.10.2012r do 15.01.2013r walczyłam o życie ( 3 pobyty w szpitalu i rehabilitacja ) . Wniosek złożyłam dopiero w marcu 2013r kiedy było już ze mną lepiej i też mi odjęto pobrane emerytury pomimo, że prawo do powszechnej emerytury nabyłam w 2012r.

    Odpowiedz
  • prawnik(2015-06-06 16:23) Zgłoś naruszenie 01

    tk to dziadki lesne klepiace zdrowaski,i jak cos orzekna to rz gac sie chce,nawiedzeni...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz