Ile wynoszą polskie emerytury wypłacane w krajach UE

autor: Bożena Wiktorowska08.05.2015, 08:28; Aktualizacja: 08.05.2015, 10:16
W pierwszym roku przynależności Polski do Unii Europejskiej takich świadczeń było zaledwie 18,8 tys

W pierwszym roku przynależności Polski do Unii Europejskiej takich świadczeń było zaledwie 18,8 tysźródło: ShutterStock

Od czasu przystąpienia do europejskiej wspólnoty liczba świadczeń realizowanych za granicą przez ZUS na podstawie umów międzynarodowych zwiększyła się ponad dwukrotnie

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • ferttt(2015-05-08 21:10) Zgłoś naruszenie 168

    wstyd dla naszego kraju, takie ochłapy, jak ja nienawidzę tego kraju

    Odpowiedz
  • xxx(2015-05-11 10:48) Zgłoś naruszenie 1216

    Jesteśmy dziadami Europy , a dzięki Tuskowi , Rostowskiemu , Komorowskiemu i ich kolesiom z PO będziemy mieli jeszcze znacznie nisze świadczenia emerytalne niż obecnie. Nikczemni politycy wydmuchali Nas niczym ciężkich frajerów .

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-05-11 17:45) Zgłoś naruszenie 120

    Razem z zona jako Polscy Emeryci wyemigrowalismy do dzieci do Niemiec . Po przyjezdzie przepracowalem tutaj prawie rok do ukonczenia 65 lat . I tak Polskiej Emerytury razem z zonka mamy 674Euro : Niemiecki socjal oplaca nam wynajem i czynsz za mieszkanie , prad i media + doplaca do emerytury (Minimum Niemieckiej Emerytury na przezycie w tym roku wynosi 359 Euro).Jako przewlekle chory rocznie za leki i leczenie w szpitalu place maksymalnie 47,50 Euro , z kasy chorych dostalem spejalna legitymacje . Do lekarza specjalisty czekam maksymalnie 2 tygodnie , roznego rodzaju cwiczenia gimnastyczne czy rechabilitacyjne bez problemu gorzej z sanatorium i to leczenie tutaj w Niemczech finansuje Polski NFZ ze skladek zdrowotnych ktore nam potraca w Polsce z emerytur . Do Polski juz nie wrucimy bo o takiej opiece w Polsce o Emeryta to mozna tylko pomarzyc.Bylem w szpitalu jedzenie jak w restauracji , przynosza karte z menu i jest zestaw kilku dan do wyboru , sale dwuosobowe z tv i dostepem do internetu . Lazienka i kibelek , lozka regulowane pilotem.Dziennie oplata wynosi 10 Euro

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2015-05-08 15:47) Zgłoś naruszenie 61

    Tak drodzy rodacy widzimy w jakim świecie rzeczywistym Polacy żyją, pracował rodak solidnie np przez 50 lat tak jak ja i mając chęć na stare lata kosteczki wygrzać gdzieś w krajach starej demokracji nie starczy nawet na opłaty a dodam że mam troszeczkę wyższą emer. od średniej krajowej, wniosek dla pracujących zróbcie jakąś rewolte na wyborach wybrać nowego pałacowego z naciskiem na MŁODEGO to wtedy może coś Wam kapnie szybciej w większych wypłatach.

    Odpowiedz
  • markopolo49(2015-05-14 19:33) Zgłoś naruszenie 50

    Tak tak rodacy- ja też przepracowałem 49,5 lat tyrając jak przystało na uczciwego Polaka.Niestety straszna nadeszła chwila jak dostałem za te lata pracy w tym 48 składkowych ale z tego 16 lat w Czechach a 32 w (polsce) na rękę 1200zł.a w przeliczeniu z Czeskich na polskie 400zł a z tego mi jeszcze kradną 100 na podatek dochodowy także 1500 na rękę po prawie 50 laatach to złodziejske mistrzostwo naszych asów rządowych.Proponuję nowemu rządowi aby podzielił tych nierobów i przygłupów co nas okradają a sami mają po17.800em. Na emeryturze mamy wszyscy rodacy jednakowe żołądki. Na dzień dzisiejszy po 40 latach pracy każdemu po3000zł-max5000. a pozabierać darmozjadom,którzy wcześniej uciekli na em. Atak po za tym zaczynałem pracę w 1966r.i miałem pracować do 60,późniel do 65,to mało jeszcze dołożyli 7 mc. jestem przekonany ,że to jest przeciwprawne tak jak ze sposobem naliczania em. nowym krzywdzącym dla nas długoletnich tyranów w stosunku do tych co przechodzą na em po 15 latach(niby wypalonych zawodowo).Dziwię się tylko,że tak jakoś o takich przekrętach się dowiadujemy po faktach i mało kto reaguje.Rewolta to trochę za mało.

    Odpowiedz
  • robert.jordan(2015-05-09 13:05) Zgłoś naruszenie 30

    Do Autorki: skoro już pisze pani o prawie, to proszę zauważyć, że nie ma już Wspólnoty Europejskiej. Nie ma prawa "wspólnotowego". Jest Unia Europejska i prawo unijne.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-05-14 21:33) Zgłoś naruszenie 310

    Do: 17: markopolo49 z IP: 83.25.76.*
    Przykro mi, że masz tak niską emeryturę, ale to chyba Ty na nią płaciłeś składki, a nie krasnoludki, więc powinieneś mieć pretensje DO SIEBIE, a nie do tych, którzy o emeryturze myśleli od wczesnej młodości. Skąd wiesz, że ja mam taki sam żołądek jak Ty? Mierzyłeś mój? A kiedy i czym mierzyłeś płacone przez mnie składki emerytalne? Przez wszystkie lata pracy miarą składek był procent od wynagrodzenia, a nie wielkość żołądka. Emerytura jest pochodną mądrości > wykształcenia > umiejętności i pracowitości (liczy się także ilość i jakość pracy) > wynagrodzenia za pracę > zapobiegliwości, uczciwości, przewidywania i kształtowania swojej przyszłości, aż do późnej starości.
    Nie jestem emerytem mundurowym, ani też bolszewickim pomiotem z b. PZPR czy towarzyszem szmaciakiem.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • drugi PL(2015-05-14 09:17) Zgłoś naruszenie 30

    Do: 11: PL z IP: 217.99.93.* i do niedowiarków
    To wszystko prawda. Przez 6 lat przebywałem w Nowym Jorku i też na każdym kroku spotykałem się z ch..mi, ku..wami (też "przodują" w tym dziewczyny) i z takimi "5 dolary" zamiast 5 dolarów. Dwa przykłady z ich języka "angielskiego" : "jabłkowy orange juice plis" i "kara bosa stoi na kornerze". I oczywiście pijaństwo i wrzaski od piątkowego popołudnia do poniedziałkowego ranka.

    Odpowiedz
  • Kubs(2015-05-08 17:57) Zgłoś naruszenie 21

    hahaha będą maleć gdyż pierwszy Ćpunek Europy ze Świetlika narobił tyle dlugów na Euro 2012 iż nawet na toalete Wam nie wystarczy. Wybraliście CUDaka ,to macie Cuda.

    Odpowiedz
  • fuks 53(2017-12-30 14:52) Zgłoś naruszenie 22

    mieszkam u Meza w DE, pracowal´am tylko w PRL-u 20 lat, malzonek 44 lata w DE - jam mam w PL 900 zeto´w emerytury, a mal´zonek w DE na nas oboje 84o euro (w tym roku tylko 42% ostatniej pensji jest jej stawka. i u nas i w DE sa niskie emerytury, mimo, ze pracowal´o sie rzetelnie , po studiach humanistycznych. nie narzekajmy, na Wschodzie ludzie zyja biedniej- kazdy musi tak, jak ma, nie narzekac´ tylko jeszcze umiec´ podzielic´sie z biedniejszymi.

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-09-24 16:44) Zgłoś naruszenie 10

    A Kaczynski smieje sie wam w nos i ma pewnie kilkanascie tys. zl emerytury , dorabia kolejne kilkanascie a pozatym okrada nas na miliony zl rocznie chocby tym ,z e kaze utrzymywac dla siebie calodobowa ochrone , wozic panstwowa limuzyna itd. Gebe ma jednak pelna frazesow o bolszewickim wydzwieku rownosci !. Na emeryture zapracowujemy sobie sami !!. Swoja praca , wyksztaceniem , podejsciem do pracy , dyspozycyjnoscia , odpowiedxzialoscia . Ja pracowwalem po 10 -12 godzn na dobe w swiatek , piatek i niedziele !!. Moi koledzy inzynierowie takze , jak to w przemysle , mam dobre , wyzsze wyksztalcenie a na dodatek cale zycie podnosilem swoje kwalifikacje roznymi podyplomowanymi studiami zarywajac na to wlasny czas i nie jak lekarz za pieiadze firm na wyspach Kanaryjskich w ramach L-4 ! . Pracowalem ciezko i mam , owszem emeryture wyzsza niz moj kolega po zawodowce , ktory obijal sie cale zycie jak tylko mogl , bedac wiecej na " chorobowym " niz w pracy . Roznica jednak w wysk. emerytury jest niemal symboliczna . czy t jest sprawiedliwe ? . Gdzie byly rowne zoladki wtedy , kiedy ttrzeba bylo tyrac ? Pytam tych roszczeniowcow , ktorzy nagle na starosc sie obudzili i zaczeli doszegac roznice !!.

    Odpowiedz
  • wrocławianin(2015-05-11 12:48) Zgłoś naruszenie 10

    dalej nie rozumiem- pracowałem w Polsce 25 lat - licząc w tym służbę wojskową- teraz jestem obywatelem austriackim, należy mi się emerytura polska,za okres pracy w Polsce, gdy byłem jej obywatelem, czy też skoro zrzekłem się obywatelstwa polskiego w 2007 roku, nie. Proszę odpowiedzcie mi na tę kwestię.

    Odpowiedz
  • Ryszard/1945 Olsztyn(2015-05-09 21:20) Zgłoś naruszenie 11

    A co tam młody kolego trolujesz nie wiem co to są za szyfry t/z jakieś sklejone literki, enigmę wykopałeś w poniemieckim bunkrze?, głosowałem zawsze i dalej zagłosuję na tych zawsze z dolnych numerków wszyscy niestety i do tej pory nie są z mojej opcji.

    Odpowiedz
  • JEC(2015-05-16 18:51) Zgłoś naruszenie 114

    komu się w POLSCE niepodoba to WYPIE

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TOTALITARNY UNIJNY BURDEL SIE ROZPADNIE(2015-05-10 11:44) Zgłoś naruszenie 19

    POtwor o nazwie "unia europejska" to gniazdo,do ktorego wpycha sie euroniewolnikow na POzarcie.
    EU to totalitarny unijny burdel,ktory ma tylko propagande oglupiania euroniewolnikow,drukuje szmaty o nazwie 'euro" bez pokrycia ! To POtwor niszczacy suwerenne kraje kontynentu Europa,knujacy w poszczegolnych krajach tzw. "europejczykow" ,czyli beznarodowych oblakanych psow,ktorych PO wynarodoweniu mozna kopac w d..e ,a po wykorzystaniu zabijac !
    "EU" to gniazdo,w ktorym beda walczyc o zycie bite naiwne piskleta ,a miedzynarodowka bandytow bedzie robila wlasne majatki ! Jak trzeba byc wyjatkowym zeszmacialym karlem,zeby dobrowolnie oddawac suwerennosc wlasnego kraju za niewolnictwo w totalitarnym unijny burdelu !

    Odpowiedz
  • ironia(2015-05-09 09:42) Zgłoś naruszenie 01

    Wstyd to dla Was , pojechiście do dobrodytu to i dobrobyt macie.

    Odpowiedz
  • apap(2015-05-10 09:19) Zgłoś naruszenie 02

    Do: 8: Ryszard/1945 Olsztyn z IP: 81.190.151.*
    Do kogo były adresowane Twoje uwagi, starszy kolego i jakiego tematu dotyczyły? A dzisiaj wieczorem będzie PO BULU!

    Odpowiedz
  • PL(2015-05-10 21:14) Zgłoś naruszenie 06

    Do "ferttt"

    Mam nadzieję że nie jesteś już w tym "znienawidzonym" kraju i siedzisz gdzieś na wyspach i liżesz dupę jakiemuś superwizorowi, albo siedzisz w domu i bierzesz zasiłek na dziecko.
    Często latam na wyspę i widziałem tych "szczęśliwych" Polaków w Anglii. 70% to debile którzy w Polsce nie skończyli nawet podstawówki. Nie maja żadnego zawodu bo i po co. Wyszkolili się w kraju w przepisach "gdzie i kogo" można naciągnąć na pieniądze - zasiłki bez świadczenia pracy. Tak naprawdę to powinniśmy się cieszyć że te szumowiny wyjechały z Polski. Jedyną rozrywką na wyspach jest upijanie się co piątek i trzeźwienie przez weekend.. Jak spotykam na ulicy w UK Polaków to wstydzę się przyznać że też jestem Polakiem. Takie słowa jak "ku...a, ch.j itd nie znikają z ich ust. Przodują w tym, o dziwo, kobiety.
    Zastanawiam się dlaczego w UK ci ludzie podejmuja taka pracę której Angole nigdy się nie podejmą. Zmywaki, sprzątanie, taśma itd. Dlaczego w Polsce takiej pracy nie podejmowali? Wstydzili się? A tam się nie wstydzą?
    Co jest dziwne i wstrętne to to że jeśli chodzi o szkalowanie Polski to oni są do tego pierwsi.
    Wstyd mi za nich ze "reprezentują " Polskę takie debile. Tak!!! DEBILE>

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-05-09 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Byłem pewien, że kwoty wymienione w grafice są w euro, a one są w zł! To ci, którzy otrzymują te kwoty z Polski mają pewnie jeszcze emerytury z tych krajów w których mieszkają, bo nie wyobrażam sobie, że ktoś z emeryturą 904 zł w Belgii żyje godnie. Chociaż określenie "godnie" na pewno każdy rozumie inaczej. Jednemu godna emerytura to 1500 zł, gdy ma najniższą, a drugiemu 4000 zł, gdy ma 2000 zł.

    Odpowiedz
  • greg(2015-05-10 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    ale durne i glupie artykuly, tego juz nawet nie warto czytac glupota i jeszcze raz glupota osoby piszacej ten artykul

    Odpowiedz