statystyki

Wysokość emerytury: Sąd nie oceni dwa razy tego samego dokumentu

autor: Bożena Wiktorowska05.05.2015, 07:06; Aktualizacja: 27.10.2015, 19:41
Zdaniem SN nowe dokumenty nie mogą mieć wpływu na wysokość wypłaty.

Zdaniem SN nowe dokumenty nie mogą mieć wpływu na wysokość wypłaty.źródło: ShutterStock

Emeryt nie może się domagać ponownego ustalenia wysokości wypłacanego świadczenia, jeśli nie przedstawi dowodów potwierdzających takie prawo – uznał Sąd Najwyższy.

W 2011 r. emerytowany funkcjonariusz policji wystąpił do dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Nie chciał uznać decyzji w sprawie obniżenia mu podstawy wymiaru z 2,6 proc. do 0,7 proc. za każdy rok służby w organach komunistycznego terroru.

Podstawą do obniżenia świadczenia była ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (Dz.U. z 2009 r. nr 24, poz. 145), której przepisy Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją (wyrok z 24 lutego 2010 r. sygn. akt K 6/09). Byłym funkcjonariuszom nie udało się także przekonać Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, że obniżka emerytur krzywdzi byłych funkcjonariuszy SB.

Skarżący uznał, że jego emerytura powinna być ponownie ustalona, gdyż udało mu się zdobyć nowy dowód mający jego zdaniem wpływ na wysokość świadczenia. Chodziło o zaświadczenie Centralnego Archiwum MSW, w którym podano dane osobowe członków specjalnej komisji ds. kwalifikacji funkcjonariuszy byłej służby bezpieczeństwa. Dokument ten został wydany na jego żądanie wraz z opinią komisji, która pozytywnie oceniła kwalifikacje moralne zainteresowanego. Dzięki niej skarżący zachował pracę w policji.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane