statystyki

Wysokość emerytury: Sąd nie oceni dwa razy tego samego dokumentu

autor: Bożena Wiktorowska05.05.2015, 07:06; Aktualizacja: 27.10.2015, 19:41
Zdaniem SN nowe dokumenty nie mogą mieć wpływu na wysokość wypłaty.

Zdaniem SN nowe dokumenty nie mogą mieć wpływu na wysokość wypłaty.źródło: ShutterStock

Emeryt nie może się domagać ponownego ustalenia wysokości wypłacanego świadczenia, jeśli nie przedstawi dowodów potwierdzających takie prawo – uznał Sąd Najwyższy.

W 2011 r. emerytowany funkcjonariusz policji wystąpił do dyrektora Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o ponowne przeliczenie wysokości emerytury. Nie chciał uznać decyzji w sprawie obniżenia mu podstawy wymiaru z 2,6 proc. do 0,7 proc. za każdy rok służby w organach komunistycznego terroru.

Podstawą do obniżenia świadczenia była ustawa z 23 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji (Dz.U. z 2009 r. nr 24, poz. 145), której przepisy Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją (wyrok z 24 lutego 2010 r. sygn. akt K 6/09). Byłym funkcjonariuszom nie udało się także przekonać Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, że obniżka emerytur krzywdzi byłych funkcjonariuszy SB.

Skarżący uznał, że jego emerytura powinna być ponownie ustalona, gdyż udało mu się zdobyć nowy dowód mający jego zdaniem wpływ na wysokość świadczenia. Chodziło o zaświadczenie Centralnego Archiwum MSW, w którym podano dane osobowe członków specjalnej komisji ds. kwalifikacji funkcjonariuszy byłej służby bezpieczeństwa. Dokument ten został wydany na jego żądanie wraz z opinią komisji, która pozytywnie oceniła kwalifikacje moralne zainteresowanego. Dzięki niej skarżący zachował pracę w policji.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane