statystyki

Niższa waloryzacja jest zgodna z prawem

autor: Bożena Wiktorowska15.04.2015, 07:36; Aktualizacja: 15.04.2015, 09:13
babcia, komputer, senior

Zakład wysłał do emerytów i rencistów 7,8 mln listów z informacją o waloryzacji ich świadczeńźródło: ShutterStock

Osoby pobierające emerytury z ZUS, których wysokość jest niższa niż świadczenie minimalne, nie dostały obiecanych 36 zł waloryzacji. Skala podwyżki zależy bowiem od proporcji między emeryturą minimalną a wysokością faktycznie otrzymywanego świadczenia.

Zakład wysłał do emerytów i rencistów 7,8 mln listów z informacją o waloryzacji ich świadczeń. Przy czym wyższe świadczenie otrzymało 8,1 mln osób (mniejsza liczba korespondencji wynika z faktu zbiegu prawa do świadczeń). Okazuje się jednakże nie wszyscy dostali oczekiwane 36 zł.

– Od kilku dni jestem zasypywany pytaniami od osób, które otrzymały decyzje waloryzacyjne opiewające np. na 15 zł. Wiele z nich nie rozumie, dlaczego nie otrzymały obiecanych im przez polityków 36 zł – mówi Marian Strudziński z Radomia, który od kilku lat wspiera emerytów w walce z ZUS.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • starz 17.04.2015(2015-04-17 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Przeciez w tym państwie wszystko jest "zgodne" z prawem, taki to kraik, "prawy"!.

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-04-15 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za pracusie były, które nawet minimalnej emerytury nie wypracowały ?

    Odpowiedz
  • natan(2015-04-15 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego takie niskie emerytury , a no dlatego że w takim państwie jak Polska jest był i będzie bajzel szczególnie za PO !!!. Jeżeli państwo pozwoliło na zniszczenie dokumentacji płacowej obecnych emerytów i najlepsze zarobki zostały zniszczone , to czyja to jest wina , emeryta czy tego który wydał bezmyślną zgodę na zniszczenie tych dokumentów !!!. Więc teraz niech państwo prawa niech płaci tym których bezczelnie oszukało a Oni dziś przez to żyją w nędzy !!!

    Odpowiedz
  • phi(2015-04-16 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    do owca...nie uwierzę ,że 45 pracy nie dało komuś minimalnej emerytury...też znam niszczenie dokumentów i walkę w sądzie o uznanie lat pracy poprzez powoływanie świadków...może warto walczyć o większą emeryturę gdy się uczciwie pracowało?
    Ja za to znam panie, które przepracowały raptem kilka lat + wychowanie dzieci i niewiele im brakuje już do emerytur minimalnych dzięki waloryzacji z 2012 r, nie mówiąc o obibokach i obszczymurkach śmiejących mi się w nos bo pamiętali jak ja się uczyłam po nocach ciągle się dokształcając ,gdy oni uprawiali bumelkę i już mają minimalną emeryturę a nawet o wiele wiele więcej...

    Odpowiedz
  • emerytka(2015-04-15 14:10) Zgłoś naruszenie 00

    Miejsca przechowywania dokumentacji pracowniczej, znajdziesz na stronie www.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/4460-miejsca-przechowania-dokumentacji-pracownicznej.html

    Odpowiedz
  • emerytka(2015-04-15 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    Miejsca przechowywania dokumentacji pracowniczej
    www.archiwa.gov.pl

    Odpowiedz
  • Dziadków ...(2015-04-15 18:49) Zgłoś naruszenie 00

    ... można walić PO rogach, bo to niedowidzą, niedosłyszą, nie potrafią poruszać się w gąszczu przepisów albo nie mają sił na walczenie o swoje.

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-04-17 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    Do: 1 qwerty z IP: 193.169.19.*
    Wtedy nie byli pracusie, za to teraz są bomisie(należy). Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • owca(2015-04-16 00:06) Zgłoś naruszenie 00

    Do qwerty -pracusie z 45-letnim stazem przez zniszczenie dokumentacji placowej i brak wpisow w legitymacji ubezpieczeniowej/wlasna glupota/maja taka emeryture jaka maja.Zaklad istnieje do dnia dzisiejszego,a cala dokumentacja zniszczona w archiwum warszawskim z lat szescdziesiatych.Zarobki wysokie emerutura niska.

    Odpowiedz