statystyki

Kto nie wybrał OFE, pozostaje w ZUS

autor: Renata Żaczek06.10.2014, 09:10; Aktualizacja: 06.10.2014, 09:10
Członkostwo w otwartych funduszach emerytalnych od 1 lipca br. nie jest już obowiązkowe.

Członkostwo w otwartych funduszach emerytalnych od 1 lipca br. nie jest już obowiązkowe.źródło: ShutterStock

Wiosną zaczęłam pracować na etacie i wybrałam fundusz emerytalny. Nie wiedziałam jednak, że do końca lipca powinnam jeszcze raz potwierdzić wybór, składając oświadczenie – pisze pani Karolina. – Czy to prawda, że skoro nie złożyłam tego oświadczenia, to automatycznie zostałam przypisana do ZUS? Chciałabym być również w OFE i zastanawiam się, czy mogę coś jeszcze w tej sprawie zrobić – martwi się pani Karolina.

Niestety, pani Karolina zaniedbała sprawę, nie składając w porę oświadczenia o chęci pozostawienia składek emerytalnych w otwartym funduszu emerytalnym. Konieczność podjęcia decyzji o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS dotyczyła wszystkich, którzy wcześniej zadeklarowali przynależność do otwartego funduszu emerytalnego, a którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Dotyczyła zatem osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., które już kiedyś dobrowolnie wybrały podział składki emerytalnej między OFE i ZUS, oraz osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., dla których otwarty fundusz emerytalny był obowiązkowy. W tej drugiej grupie były także osoby podejmujące pracę po raz pierwszy w 2014 r.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • ...??(2014-10-06 18:33) Zgłoś naruszenie 00

  KARUZELA ZŁODZIEI, BANDA OSZUSTÓW;
  1. ZUS, to budżetówka.
  2.Ale OFE, to; nie budżetówka, nie non profit, ale zwykły biznes, zwykła działalność gospodarcza - DLACZEGO ANI ZUS, ANI MINISTERSTWO FINANSÓW NIE PRZEDSTAWIŁO RZETELNEGO ZESTAWIENIA AKTYWÓW I PASYWÓW OFE???
  Nie można ukrywać SZOKUJĄCEJ PRAWDY OFE i należało publicznie przedstawić 15-letnie AKTYWA i PASYWA OFE, nie można w nieskończoność OKŁAMYWAĆ SPOŁECZEŃSTWA!!!.
  A tu tylko OSZUSTNICZY BEŁKOT; aktywa, stopa zwrotu, aktywa, stopa zwrotu, CZY OFE DO CHO ...Y NIE MA PASYWÓW, CZY TAM NIE MA KSIĘGOWOŚCI???

  Odpowiedz
 • Znawca(2014-10-06 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  Co wybrać?
  Z OFE grosze na emeryturze.
  W ZUS praca do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa , a POtem jamużna , a najlepiej pierdyknąć w kalendarz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane