statystyki

Kto nie wybrał OFE, pozostaje w ZUS

autor: Renata Żaczek06.10.2014, 09:10; Aktualizacja: 06.10.2014, 09:10
Członkostwo w otwartych funduszach emerytalnych od 1 lipca br. nie jest już obowiązkowe.

Członkostwo w otwartych funduszach emerytalnych od 1 lipca br. nie jest już obowiązkowe.źródło: ShutterStock

Wiosną zaczęłam pracować na etacie i wybrałam fundusz emerytalny. Nie wiedziałam jednak, że do końca lipca powinnam jeszcze raz potwierdzić wybór, składając oświadczenie – pisze pani Karolina. – Czy to prawda, że skoro nie złożyłam tego oświadczenia, to automatycznie zostałam przypisana do ZUS? Chciałabym być również w OFE i zastanawiam się, czy mogę coś jeszcze w tej sprawie zrobić – martwi się pani Karolina.

Niestety, pani Karolina zaniedbała sprawę, nie składając w porę oświadczenia o chęci pozostawienia składek emerytalnych w otwartym funduszu emerytalnym. Konieczność podjęcia decyzji o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS dotyczyła wszystkich, którzy wcześniej zadeklarowali przynależność do otwartego funduszu emerytalnego, a którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego. Dotyczyła zatem osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., które już kiedyś dobrowolnie wybrały podział składki emerytalnej między OFE i ZUS, oraz osób urodzonych po 31 grudnia 1968 r., dla których otwarty fundusz emerytalny był obowiązkowy. W tej drugiej grupie były także osoby podejmujące pracę po raz pierwszy w 2014 r.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • ...??(2014-10-06 18:33) Zgłoś naruszenie 00

  KARUZELA ZŁODZIEI, BANDA OSZUSTÓW;
  1. ZUS, to budżetówka.
  2.Ale OFE, to; nie budżetówka, nie non profit, ale zwykły biznes, zwykła działalność gospodarcza - DLACZEGO ANI ZUS, ANI MINISTERSTWO FINANSÓW NIE PRZEDSTAWIŁO RZETELNEGO ZESTAWIENIA AKTYWÓW I PASYWÓW OFE???
  Nie można ukrywać SZOKUJĄCEJ PRAWDY OFE i należało publicznie przedstawić 15-letnie AKTYWA i PASYWA OFE, nie można w nieskończoność OKŁAMYWAĆ SPOŁECZEŃSTWA!!!.
  A tu tylko OSZUSTNICZY BEŁKOT; aktywa, stopa zwrotu, aktywa, stopa zwrotu, CZY OFE DO CHO ...Y NIE MA PASYWÓW, CZY TAM NIE MA KSIĘGOWOŚCI???

  Odpowiedz
 • Znawca(2014-10-06 10:55) Zgłoś naruszenie 00

  Co wybrać?
  Z OFE grosze na emeryturze.
  W ZUS praca do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa , a POtem jamużna , a najlepiej pierdyknąć w kalendarz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane