Firmy objęte tzw. tarczą branżową będą zwolnione z ZUS nie tylko za grudzień, ale i za styczeń - podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że zwolnienie ze składek może zostać wydłużone na kolejne miesiące.

Wicepremier przekazał podczas piątkowej konferencji, że przedsiębiorcy objęci tzw. tarczą branżową - która przewiduje dodatkowe wsparcie finansowe dla firm objętych obecnie restrykcjami - będą zwolnieni z płacenia ZUS za grudzień i styczeń. "To rozwiązanie może być ewentualnie przedłużone na następne miesiące, o ile stan pandemiczny wymagałby przedłużenia restrykcji" - zapowiedział. Gowin podkreślił, że dziś jest za wcześnie by mówić, kiedy restrykcje związane z COVID-19 mogą zostać poluzowane. "Decyzję o ewentualnym rozluźnieniu restrykcji podejmiemy nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu" - dodał wicepremier.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja, że rząd będzie pracował nad nowym rozporządzeniem dot. wsparcia firm będących w trudnej sytuacji z powodu COVID-19. Jak wyjaśniono, nowe prawo zakłada m.in. wypłatę ponownego świadczenia postojowego, zwolnienia z obowiązku opłacania składek m.in. na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. lub tylko styczeń br. Nowe prawo ma pozwolić również na przekazanie jednorazowej dotacji na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Takie wsparcie miałoby być udzielone w przypadku, kiedy przychód z działalności w następstwie pandemii spadłby przynajmniej o 40 proc.

"Istnieje pilna potrzeba udzielenia dalszego wsparcia dla form działalności gospodarczej, najbardziej dotkniętych obostrzeniami nakładanymi w związku z COVID-19. Konieczne stało się opracowanie kolejnego pakietu osłonowego dla przedsiębiorców działających w najbardziej dotkniętych branżach, zapobiegającego zwłaszcza utracie płynności w ramach prowadzonych przez nie działalności" - podkreślono w wykazie prac legislacyjnych rządu.