statystyki

Jakie zmiany czekają przyszłych emerytów

autor: Bożena Wiktorowska16.01.2014, 07:17; Aktualizacja: 16.01.2014, 10:59
Paweł Pelc

Paweł Pelc radca prawny, wiceprezes Stowarzyszenie Rynku Kapitałowego UNFEźródło: DGP

Osoby zbierające na przyszłe emerytury nie będą musiały obowiązkowo wpłacać składek do otwartych funduszy emerytalnych. Już 1 lutego wchodzą w życie przepisy umożliwiające wybór między OFE a ZUS. Poczynając od 1 kwietnia tego roku przez cztery kolejne miesiące ubezpieczeni obowiązkowo opłacający składki emerytalne będą musieli podjąć decyzję co do przyszłości swoich oszczędności.

Po zmianach każdy członek OFE lub osoba rozpoczynająca pracę czy prowadzenie działalności gospodarczej, a tym samym wchodząca do systemu ubezpieczeniowego, nabywa prawo do samodzielnego wyboru sposobu oszczędzania na starość. Do wyboru są dwa warianty. Pierwszy umożliwia przekazywanie składki w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru bezpośrednio na specjalne subkonto prowadzone przez ZUS. Osoba decydująca się na takie rozwiązanie nie musi nic deklarować ani składać żadnego oświadczenia woli. Ustawodawca bowiem przyjął, że brak decyzji jest traktowany jako zgoda na przekazywanie części składek do ZUS. Inaczej jest w przypadku osób zdecydowanych na dalsze kontynuowanie oszczędzania na starość w filarze kapitałowym. Ubezpieczeni zainteresowani takim rozwiązaniem muszą złożyć w tej sprawie oświadczenie. Po raz pierwszy będzie to można zrobić w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • EMERYT(2014-01-17 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS TO ZŁODZIEJE NA USŁUGACH TYSKOZJADA OKRADAJĄ EMERYTOW NA ZIELONEJ WYSPIE OSZUSTÓW

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-01-16 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Dotyczy PRZYSZŁYCH EMERYTÓW a nie emerytów !!!

    Odpowiedz
  • Błędny tytuł artykułu - p. Bożeno W.(2014-01-16 10:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przyszłych, przyszłych emerytów.

    Odpowiedz
  • Znwca(2014-01-16 12:38) Zgłoś naruszenie 00

    Dla uprzywilejowanych Tuskoebusa nie ma żadnych zmian.
    Bo my musimy robić na nich do wieku 67 lat.

    Odpowiedz
  • biedak(2014-01-16 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    wystające dupy z śmietników to jest przyszłość super nie..

    Odpowiedz
  • okradziony !!!!(2014-01-16 15:05) Zgłoś naruszenie 00

    Po co piszecie te bzdury ? Przecież Kamysz powiedział, że tym co nie mają lub mają najmniejsze emerytury będą dodawać aż się zrównają z tymi co mają wysokie i całe zawodowe życie płacili składki emerytalne. Ci co nie płacą i ci co płacą najniższe będą i tak dostawali więcej w ramach waloryzacji więc po co płacić i zbierać jakieś fundusze ? Nie róbcie ludzi w jajo. Minister za pozwoleniem Tuska obiecał to będą dawać bez składek.

    Odpowiedz
  • ciekawy emeryt(2014-01-17 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    chciałbym sie dowiedzieć ile CYGAR TYSKA MOGĘ KUPIĆ ZA NAJNIZSZĄ EMERYTURĘ

    Odpowiedz
  • Diogenes z Kaszub(2014-01-16 15:38) Zgłoś naruszenie 00

    nie narzekać MOCHERY jest dobrze ! jest wspaniale ,, jest kasa ! ! !
    -8.01.2014r. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje skarbowe za kwotę 2,0 mld euro (równowartość 8,3 mld zł).
    - 9 stycznia 2014r.- MF sprzedało kolejne obligacje o łącznej wartości 6,0 mld zł.
    -Ale to nie koniec nowych długów - na 23 stycznia planowane są kolejne aukcje sprzedaży obligacji skarbowych z zapowiedziami MF dług Polski ma się wówczas powiększyć od 5 do nawet 10 mld zł.
    -Oprócz tego planowane jest także uruchomienie nowych kredytów z "międzynarodowych instytucji finansowych" w kwocie 0,5-0,6 mld euro.

    -W pierwszym miesiącu 2014 roku zadłużenie naszego kraju może się powiększyć nawet o 27 mld zł !

    dług przekroczył 1 biliom zł ! ! ! No lemingi ale konto zostanie wam PO wuju !

    Odpowiedz
  • Adamm(2014-01-16 16:00) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz to niecjh "RZAD RP" pocałuje mnie w dupe!!! Trzeba było myśleć wcześniej jak zmuszali do drugiego filaru!!! MOJE SKŁADKI POZOSTANĄ TAK JAK TERAZ!!!

    Odpowiedz
  • Autor(2014-01-16 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jakie emerytury, jaki wybór ? Prędzej czy póżniej rząd położy łapę na tych pieniądzach, to jest ułuda wyboru.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2014-01-18 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ani emerytów , ani przyszłych emerytów - nie czekają żadne zmiany w 2014 r. Po staremu będą okradani , a nowinki w zakresie techniki i technologii tej jumy nie mają żadnego znaczenia .

    Odpowiedz
  • filologini(2014-01-19 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    Taaak, teraz będzie zmiana - szpak będzie dziobał bociana. A potem będą jeszcze trzy zmiany - ile razy szpak będzie dziobany? Ktoś wierzy tym kłamliwym, pazernym na cudzą kasę facjatom?

    Odpowiedz
  • pinokio(2014-01-18 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    zostana wydane licencje na odstrzal.

    Odpowiedz
  • emerson(2014-01-19 18:29) Zgłoś naruszenie 00

    JEżELI TEN KAMYSZ JESTAKI GIEROJ TO NIECH ZRóWNA PRZYWILEJE EMERYTALNE GóRNIKóóóó I ROLNIKóW- i niech nie obicuje kiszki wyborczej- tj. równej emerytury dla wszystkich w tym dla UBowców i zomowców.

    Odpowiedz
  • JBT(2014-01-24 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    do poz nr.14, Każdy polityk przed wyborami, obiecuje, deklaruje, przekonuje w taki sposób aby na niego i jego partie polityczna glosowali obywatele. Ktory polityk w ostatnich latach przekonał Ciebie, ze na niego glosowałeś. A jak glosowałes to napisz na kogo i co Ci z tego przyszło, co zyskałeś.Opozycja od ponad 6 lat, jest nieskuteczna, skłócona, brutalna, nie maja programu do obalenia rządu, nawet Duda, Rydzyk , nie pomogą np.pisiorom do obalenia rządu. O przywilejach decyduje nasz PRAWO, uchwalane w Sejmie, nie zwykły obywateli np. taki jak TY.

    Odpowiedz
  • pracownik(2014-03-15 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Co mają przedsiębiorcy do emerytur ?

    Odpowiedz