Większość Polaków (70%) chce, aby część emerytury wypłacał ZUS, a część pochodziła z Otwartych Funduszy Emerytalnych, wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan przez Instytut GFK Polonia.

P { margin-bottom: 0.21c"70% Polaków czułoby się bezpieczniej, gdyby część przyszłej emerytury wypłacał im ZUS, a część pochodziła z oszczędności zgromadzonych na rachunku w Otwartych Funduszach Emerytalnych" - czytamy w komunikacie PKPP poświęconym wynikom sondażu.

Przeciwnego zdania jest 16% respondentów, którzy oświadczyli, że czuliby się bezpieczniej, gdyby całą przyszłą emeryturę wypłacał ZUS ze składek i podatków płaconych przez następne pokolenia; 14% ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, w której sytuacji czułoby się bezpieczniej.

"Połowa respondentów odpowiedziała, że istnienie OFE ocenia bardzo dobrze lub raczej dobrze, podczas gdy 37 proc. istnienie funduszy oceniło raczej źle lub bardzo źle" - czytamy dalej.

Badanie wykazało ponadto, że 79% respondentów uważa, iż pieniądze zgromadzone w funduszach emerytalnych to indywidualne oszczędności emerytalne przeznaczone na finansowanie przyszłej emerytury danej osoby. 14% odpowiedziało, że środki zgromadzone w OFE to publiczne pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na finansowanie bieżących emerytur, a 7% nie miało na ten temat zdania.

Siedmiu na dziesięciu respondentów odpowiedziało, że ma świadomość, iż pieniądze zgromadzone w OFE podlegają dziedziczeniu w razie śmierci osoby należącej do OFE, 30% badanych stwierdzało, że nie ma takiej świadomości.

W badaniu okazało się również, że 56% Polaków wie, iż ZUS finansuje wypłaty dla obecnych emerytów ze składek wpłacanych przez obecnie pracujących, podczas gdy OFE inwestują wpłacane składki głównie w obligacje i akcje; 21% odpowiedziało, że nie ma takiej świadomości.

Zaledwie jeden na pięciu respondentów zadeklarował, że zdecydowałby się na przekazanie pieniędzy ze swojego rachunku w OFE do ZUS, gdyby rząd wprowadził taką możliwość, 57%odpowiedziało, że nie zgodziłoby się na takie rozwiązanie, a kolejne 23% podkreśliło, że nie wie, jak odniosłoby się do takiej propozycji.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut GFK Polonia, z inicjatywy Konfederacji Lewiatan i obejmowało reprezentatywną grupę 1000 Polaków w okresie aktywności zawodowej. Brali w nim udział respondenci, którzy nie są emerytami lub rencistami.