Film, podobnie jak dwa pierwsze, emitowany jest w TVP1, TVP2, Polsacie, TVN i TVN24. Opublikowany został także na kanale Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w serwisie YouTube.
Spot ma przypomnieć, że reforma emerytalne, to nie tylko podniesienie wieku emerytalnego, ale również zmiany uprawnień dla poszczególnych grup zawodowych. Planowane zmiany:
• służby mundurowe
Funkcjonariusze i żołnierze będą pracować dłużej o 10 lat. Zmiany przewidują, że przedstawiciele służb mundurowych nabędą prawo do emerytury po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby.
• sędziowie i prokuratorzy
Obecnie sędziowie i prokuratorzy nie przechodzą na emeryturę, tylko w tzw. stan spoczynku – prawo do tego świadczenia nabywają z dniem ukończenia 65. roku życia.
Ponadto sędzia i prokurator mogą przejść w stan spoczynku wcześniej – w wieku 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), jeśli przepracowali na swoim stanowisku, odpowiednio, 25 i 30 lat.
W projekcie reformy proponuje się, aby z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci sędziowie i prokuratorzy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić w stan spoczynku w wieku 67 lat.
• rolnicy
Obecnie rolnicy mogą odchodzić na emeryturę o 5 lat wcześniej, niż wynosi ustawowy wiek emerytalny (kobieta – 55 lat, mężczyzna – 60 lat), pod warunkiem że przestali być rolnikami, czyli np. przepisali gospodarstwo rolne na dzieci.
W projekcie reformy proponuje się, aby z tych uprawnień mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy wyżej wymieniony wiek osiągną do 31 grudnia 2017 r. Po tej dacie będą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu tego samego wieku emerytalnego co w systemie powszechnym.
• duchowni
Rząd chce likwidacji Funduszu Kościelnego. Proponowane zmiany zakładają, że kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie zapłacą składki ubezpieczeniowe.
Jednocześnie każdy obywatel będzie mógł przeznaczyć 0,3 proc. należnego podatku rocznego na realizację misji kościołów i związków wyznaniowych. Według szacunków przekazana kwota może wynieść ok. 100 mln zł rocznie, co odpowiada dotychczasowym wydatkom państwa na te cele. Nowy system mógłby zacząć funkcjonować od początku 2013 roku.