statystyki

Czy kwarantannę wlicza się do okresu zasiłkowego? [WYJAŚNIAMY]

autor: Anna Kwiatkowska26.09.2020, 11:00
lockdown, kwarantanna, izolacja, dom

ZUS w takiej sytuacji nie tylko może, lecz musi zaliczyć okres kwarantanny do okresu zasiłkowego.źródło: ShutterStock

Od kilku miesięcy choruję. Poza tym w lipcu przebywałam na dwutygodniowej kwarantannie, bo miałam kontakt z osobą chorą na COVID-19. Okazało się, że się nie zaraziłam. Obawiam się jednak, że ZUS zaliczy mi ten okres do okresu zasiłkowego i nie wypłaci mi więcej zasiłku chorobowego. Czy tak się może zdarzyć?

ZUS w takiej sytuacji nie tylko może, lecz musi zaliczyć okres kwarantanny do okresu zasiłkowego. Zgodnie z art. 8 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. Nie może on jednak przysługiwać dłużej niż przez 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2. Przepis ten stanowi, że do okresu tego wlicza się okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy, jakie powstały:


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane