statystyki

Rząd wraca do reformy OFE

autor: Paulina Szewioła03.09.2020, 08:40; Aktualizacja: 03.09.2020, 08:49
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Senat w połowie marca opowiedział się jednak za jej odrzuceniem, argumentując że nie zdoła ona wzmocnić ani systemu emerytalnego, ani polskiego rynku kapitałowego, tym bardziej że dzisiejsza sytuacja na rynkach i na giełdzie wygląda zupełnie inaczej niż na początku prac nad ustawą.źródło: ShutterStock

Przyjęcie projektu, który zakłada likwidację otwartych funduszy emerytalnych, zaplanowano jeszcze w tym kwartale. Tak wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Powrót do tematu likwidacji OFE kilka dni temu zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Pierwotnie miało do niej dojść w połowie tego roku. Ustawa została nawet przyjęta przez Sejm. Zakładała przekształcenie funduszy emerytalnych w prywatne indywidualne konta emerytalne. Od tego przekształcenia miała zostać pobrana opłata w wysokości 15 proc. aktywów OFE, która trafiłaby do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Płaciliby ją wszyscy, którzy zdecydują się na przeniesie oszczędności na indywidualne konta emerytalne, a nie do ZUS.

Senat w połowie marca opowiedział się jednak za jej odrzuceniem, argumentując że nie zdoła ona wzmocnić ani systemu emerytalnego, ani polskiego rynku kapitałowego, tym bardziej że dzisiejsza sytuacja na rynkach i na giełdzie wygląda zupełnie inaczej niż na początku prac nad ustawą.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • oszukana emerytka(2020-09-03 10:08) Zgłoś naruszenie 116

  my mający ponad 35 lat pracy domagamy się emerytury stażowej tj. za przepracowane lata pracy. Emerytura plus dostaje za darmo pieniądze to my przynajmniej za lata pracy, bo to co dostajemy po tylu latach pracy to są ochłapy (po 40 latach pracy mam 1800 zł netto) i po co tyle lat pracowałam jak emerytura plus ma ponad 1 tys. do tego 500 plus jako dla niesamodzielnych, razem ma 1500-1600 zł a mnie nie należy się dla niesamodzielnych 500 zł ponieważ przekraczam dochód 1700 zł.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • OdŁopatnik(2020-09-03 23:09) Zgłoś naruszenie 90

  Zabierając OFE oddajcie emerytury stażowe! Dlaczego po 40-letniej tyrce nie mamy prawa do emerytury? Nawet niech będzie niska - ale niech każdy ma możliwość wyboru. Wyższa emerytura - dłuższa praca, niższe świadczenie - krótszy okres pracy. To byłoby u c z c i w e !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bogdan(2020-09-04 09:57) Zgłoś naruszenie 61

  OFE, były źle zaprojektowane, dawały wysokie profity zarządzającym, niczego nie gwarantowały udziałowcom, czyli wpłacającym i poszło to właśnie w złym kierunku. Tusk, zrobił korektę / zmniejszył dochody zarządzających, zabrał papiery dłużne i zapisał je na kontach indywidualnych w ZUS-e/, chociaż niektórzy mówili, że powinien je zlikwidować???

  Odpowiedz
 • okradziona emerytka(2020-09-03 10:03) Zgłoś naruszenie 53

  Ale nas okradają na każdym kroku. Najpierw część tusk zaj...l, później podniesiono wiek emerytalny aby krócej brać emeryture, następnie przywrócono wiek emerytalny ale nie przywrócono wyliczania tak jak było emerytur i tym sposobem ********** ponad 30 procent naszych emerytur a teraz chcą resztę **********

  Odpowiedz
 • kobieta pracująca(2020-09-09 13:59) Zgłoś naruszenie 51

  cieszę się, że chociaż od 2014 r. mogłam zrezygnować z ofe, dość okradania mnie, dość dofinansowywania tych tworów i nie zamierzam oddać 15% zgromadzonych środków nikomu, wybiorę zus, jestem psem ogrodnika, won od moich pieniędzy!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane