statystyki

Czy kierowca autobusu szkolnego ma prawo do pomostówki?

autor: Marzena Sosnowska27.02.2020, 13:50; Aktualizacja: 27.02.2020, 13:58
Pracy kierowcy autobusu związanej z przewozem dzieci szkolnych lub uczestników imprez według określonego harmonogramu nie można zaliczyć do prac o szczególnym charakterze

Pracy kierowcy autobusu związanej z przewozem dzieci szkolnych lub uczestników imprez według określonego harmonogramu nie można zaliczyć do prac o szczególnym charakterzeźródło: ShutterStock

Mam prawie 40 lat stażu pracy. Od kilku lat pracuję w zespole szkół na stanowisku kierowcy autobusu szkolnego. Przewożę dzieci do i ze szkoły. Wystąpiłem o emeryturę pomostową do ZUS.

Złożyłem świadectwa pracy oraz świadectwa wykonywania pracy w szczególnym charakterze na stanowisku kierowcy w transporcie publicznym. U pracodawców byłem wykazywany w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Pracodawcy odprowadzali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. ZUS jednak odmówił mi prawa do emerytury pomostowej. Nie zaliczył mi powyższego okresu jako pracy w szczególnym charakterze. Tym samym ponoć nie spełniam wymogu 15 lat pracy w szczególnym charakterze. Od decyzji ZUS chcę się odwołać. A może faktycznie ZUS ma rację?

Prawo do emerytury pomostowej w tym przypadku nie przysługuje. Pracy kierowcy autobusu związanej z przewozem dzieci szkolnych lub uczestników imprez według określonego harmonogramu nie można zaliczyć do prac o szczególnym charakterze określonych w pkt 8 zał. nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych. Praca kierowcy autobusu szkolnego nie jest pracą kierowcy wykonującego transport publiczny. W opisywanej sytuacji ubezpieczony przewoził dzieci zamieszkujące w gminie do i ze szkoły. Rozkład jazdy nie jest powszechnie dostępny. Także lokalizacja przystanków nie jest podana do publicznej wiadomości, a zależna od miejsc zamieszkania przewożonych uczniów. Określona trasa jest znana jedynie dzieciom i ich opiekunom. Mimo że przewozy odbywały się w regularnych odstępach czasu, to czas ten był uzależniony od planu zajęć uczniów szkoły. Takiego transportu nie można zaś zaliczyć do publicznego regularnego transportu zbiorowego zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym. Wynika to z art. 4 pkt 14 ustawy, który określa publiczny regularny transport zbiorowy jako powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w stałych odstępach czasu i po określonej linii komunikacyjnej. Natomiast o pracy kierowcy autobusu szkolnego mowa w ustawie o transporcie drogowym. Przewóz dzieci szkolnych autobusem można zdefiniować zgodnie z art. 4 pkt 9 jako niepubliczny przewóz regularny specjalny. Cechą charakterystyczną przewozu regularnego specjalnego jest przewożenie określonej kategorii pasażerów. I nie może z niego skorzystać każdy chętny pasażer. Ponadto nie musi odbywać się na trasie z klasycznym oznaczeniem przystanków, jak również nie musi być zamieszczony rozkład jazdy. Wystarczy, że przewóz ten będzie się odbywał zgodnie z harmonogramem znanym pasażerom, w tym wypadku uczniom i ich opiekunom. Sęk w tym, że nie jest on przewozem o charakterze publicznym. A tylko kierowcy transportu publicznego zbiorowego mają prawo do emerytury pomostowej.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt opisywanej sytuacji. Ubezpieczony nadal pracuje. Tymczasem art. 4 pkt. 7 ustawy o emeryturach pomostowych określa, że warunkiem jej przyznania jest rozwiązanie stosunku pracy. Okoliczność ta jednak jest w tym przypadku bez znaczenia. 


Pozostało 11% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Inspektor Pracy(2020-02-28 07:03) Zgłoś naruszenie 50

  ........Zacznijmy od tego ,że Pomostówka jest od samego początku niezgodnie wprowadzona z Konstytucją . Ustawa ta z 2008r działa z mocą na 1998r odbierając przez te lata wcześniej uprawnionym prawo do liczenia okresu pracy w szkodl i nieb warunkach i doprowadzając do karykaturyzacji prawa, że oto osoby z min 25 letnim stażem ogólnym pracy na 1998r mające tylko 15 lat pracy w takich warunkach nabywają prawo do normalnych emerytur w wieku 60 lat a osoby z 23 latami pracy w tych warunkach lecz nie mające wg sposobu liczenia ZUSu 25 lat pracy ogólnie już tego prawa nie nabywają i muszą jeszcze coś tam dorabiać wg nowych załączników i nabędą prawo do okrojonych finansowo Pomostówek... Malo -liczy się więc nie stan zatrudnienia na 2008r wg daty wejścia Ustawy ale na 1998r bo tak się Tusk urodził po 25 latach pracy i odlicza się tam absencje np. chorobową ale nie dolicza się absolutnie dni nadgodzin które za Komuny były bardzo powszechne. A to jest dopiero początek góry bezprawia zapisanej w tej Nielegalnej Ustawie. I Krajowe Związki Zawodowe które zamiast zaskarżyć to do TSUE udają że wszystko to jest legal. Jedni pracodawcy płacą składki za takich pracowników a inni udają że Ich nie mają.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emeryt(2020-02-27 16:35) Zgłoś naruszenie 50

  To jest cały absurd ZUSu. Dzieci może wozić kierowca po 60-tce, bo dla nich ważne jest nie zdrowie tylko czy są przystanki. Tak jakby prowadzenie autobusu było inne i nie stwarzało niebezpieczeństwa w ruchu lądowym.

  Odpowiedz
 • zapamiętaj!!!(2020-06-10 07:10) Zgłoś naruszenie 20

  Ojczyzna bez sprawiedliwości jest więzieniem.

  Odpowiedz
 • IP(2020-02-28 07:02) Zgłoś naruszenie 20

  ..........Zacznijmy od tego ,że Pomostówka jest od samego początku niezgodnie wprowadzona z Konstytucją . Ustawa ta z 2008r działa z mocą na 1998r odbierając przez te lata wcześniej uprawnionym prawo do liczenia okresu pracy w szkodl i nieb warunkach i doprowadzając do karykaturyzacji prawa, że oto osoby z min 25 letnim stażem ogólnym pracy na 1998r mające tylko 15 lat pracy w takich warunkach nabywają prawo do normalnych emerytur w wieku 60 lat a osoby z 23 latami pracy w tych warunkach lecz nie mające wg sposobu liczenia ZUSu 25 lat pracy ogólnie już tego prawa nie nabywają i muszą jeszcze coś tam dorabiać wg nowych załączników i nabędą prawo do okrojonych finansowo Pomostówek... Malo -liczy się więc nie stan zatrudnienia na 2008r wg daty wejścia Ustawy ale na 1998r bo tak się Tusk urodził po 25 latach pracy i odlicza się tam absencje np. chorobową ale nie dolicza się absolutnie dni nadgodzin które za Komuny były bardzo powszechne. A to jest dopiero początek góry bezprawia zapisanej w tej Nielegalnej Ustawie. I Krajowe Związki Zawodowe które zamiast zaskarżyć to do TSUE udają że wszystko to jest legal. Jedni pracodawcy płacą składki za takich pracowników a inni udają że Ich nie mają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane