Tegoroczną wpłatę na IKZE (czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) warto zrobić do 27 grudnia, aby mieć pewność, że pieniądze zostaną zaksięgowane na rachunku przed końcem roku. Jest to warunek wykorzystania ulgi podatkowej przy rozliczaniu PIT za 2019 rok, która może wynieść nawet 1 829 zł, gdy płacimy podatek według skali 32 proc..

W kończącym się roku 2019 na swoje IKZE można wpłacić maksymalnie 5 718 zł.

– Pieniądze można wpłacać jednorazowo, w kilku ratach albo regularnie, np. co miesiąc. U nas ponad połowa wpłat jednorazowych ma miejsce w listopadzie lub grudniu. Nie należy jednak odkładać tego do sylwestra. Najlepiej zrobić przelew przed Świętami, a najpóźniej 27 grudnia. Wtedy mamy pewność, że wpłata zostanie zaksięgowana na rachunku przed końcem roku – mówi Bogusława Szyszka-Orłowska, dyrektor rozwoju ubezpieczeń na życie w Avivie.

Jeżeli środki zgromadzone na IKZE wypłacimy po 65. roku życia, a wcześniej przez co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych dokonywaliśmy wpłat na IKZE, to wypłacane przez nas środki zostaną opodatkowane jedynie zryczałtowanym podatkiem PIT w stawce 10%. W przypadku innych wypłat będziemy musieli zapłacić PIT według obowiązującej nas skali podatkowej.

Osoby posiadające IKE (czyli Indywidualne Konto Emerytalne) również mają czas do końca 2019 roku na wykorzystanie limitu wpłat, który wynosi 14 295 zł. Zaletą IKE jest to, że wypłata zgromadzonych oszczędności po 60. roku życia, przy spełnieniu innych warunków określonych w ustawie, jest zwolniona z 19 proc. podatku od dochodów kapitałowych.