W czwartek rozpoczęły się tam obchody organizowanego przez Rzecznika Praw Dziecka i władze miasta Racibórz Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, które potrwają do soboty.

Zdaniem Mikołaja Pawlaka obecna sytuacja dzieci w Polsce jeśli chodzi o przestrzeganie ich praw jest "różnorodna". "Prawa socjalne są rozwijane dzięki świadczeniu 500 plus, w tym obszarze mieści się też prawo do alimentów. Dziecku należą się pieniądze do rodzica i przeprowadzono w tym zakresie reformę" – powiedział dziennikarzom.

"Jeśli chodzi o prawo do życia i zdrowia powszechne – przecież prawo do zdrowia odnosi się do tego, żeby był pediatra, dentysta, czy psychiatra dziecięcy wszędzie, a mamy z tym problemy" – dodał.

Za wyzwanie współczesności uznał ochronę praw dziecka w internecie. "Chciałbym, żeby w polskiej przestrzeni publicznej dostępnej dla dzieci nie było pornografii i pedofilii. Jakimś elementem zabezpieczenia jest na pewno edukacja" – ocenił rzecznik.

Przypomniał, że w polskich szkołach jest realizowany przedmiot pod nazwą wychowanie do życia w rodzinie. "To zajęcia dobrowolne, rodzice decydują, czy dziecko weźmie w nich udział. Przypominajmy rodzicom, że takie coś jest. Może to nie jest doskonałe, może nazwa nie jest doskonała, przyciągająca, może sposób przekazanie tych treści nie jest doskonały, archaiczny? (..) Temat wymaga szerokiej debaty. Specjaliści, pedagodzy, wychowawcy, nauczyciele muszą się na tym skupiać, wypracowywać najlepsze metody" – powiedział Mikołaj Pawlak.

Na obchody Dnia Praw Dziecka w Raciborzu złożą się przedstawienia, pokazy, warsztaty dla dzieci, spotkania Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka i ekspertów z uczniami, konkursy, zawody sportowe z udziałem słynnych sportowców m.in. Sebastiana Mili i Ryszarda Wolnego, a na koniec gala finałowa i koncert Golec uOrkiestra, który poprowadzą Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel.

W czwartek na ścianie Miejskiego Centrum Kultury odsłonięto tablicę upamiętniającą obchody i nadanie Raciborzowi miana miasta przyjaznego prawom dziecka. Prezydent miasta Dariusz Polowy ocenił, że zorganizowanie tego wydarzenia w Raciborzu to przykład docenienia roli mniejszych ośrodków. "Historia Raciborza toczyła się różnie - niektórzy mieszkańcy są stąd, inni przyjechali, ale żywy jest tu etos śląski podejścia do wartości rodzinnych, tego jak traktujemy dzieci i jak ważna jest dla nas praca" - powiedział PAP.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, a Biuro Rzecznika Praw Dziecka co roku organizuje obchody w innym polskim mieście. Według szacunków we wszystkich imprezach w Raciborzu weźmie udział ok. 5 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży. Obchody sfinansowane są przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka i Miasto Racibórz. Fundatorami nagród dla laureatów konkursów jest Fundacja PGE. Partnerami obchodów są: Państwowy Instytut Badawczy NASK, Akademia NASK, Dyżurnet.pl, Zespół CERT Polska, Fundacja PGE i Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.