statystyki

Nowa wiedza medyczna uzasadni odebranie renty

autor: Anna Kwiatkowska31.10.2019, 11:40; Aktualizacja: 31.10.2019, 19:22
To, że dana choroba powodowała niezdolność do pracy jakiś czas temu, nie oznacza z automatu, że tak będzie zawsze.

To, że dana choroba powodowała niezdolność do pracy jakiś czas temu, nie oznacza z automatu, że tak będzie zawsze.źródło: ShutterStock

Wiele lat temu przyznano mi prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Niedawno ZUS wezwał mnie na badania. W orzeczeniu komisji lekarskiej napisano, że jestem zdolna do pracy, a orzeczenie jest zgodne z najnowszą wiedzą medyczną. Czy możliwe jest odebranie renty po tylu latach?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przyznawana jest na jakiś okres lub na stałe. W orzecznictwie podkreśla się jednak, że stała renta nie oznacza, że stan zdrowia rencisty nie może być kontrolowany. W takim przypadku chodzi bowiem o stałość niezdolności do pracy, a nie stałość prawa do renty. Zgodnie z art. 107 ustawy o emeryturach i rentach z FUS prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy oraz wysokość tych świadczeń ulega zmianie, jeżeli w wyniku badania lekarskiego, przeprowadzonego na wniosek lub z urzędu, ustalono zmianę stopnia niezdolności do pracy, brak tej niezdolności lub jej ponowne powstanie.

Sąd Apelacyjny w Krakowie w wyroku z 20 września 2018 r., sygn. akt III AUa 1552/16, stwierdził wprost, że orzeczenie niezdolności do pracy o charakterze trwałym nie wyklucza możliwości poprawy stanu zdrowia ubezpieczonego i nie tylko zmiany stopnia tej niezdolności lub jej okresu, ale nawet późniejszego stwierdzenia ustąpienia tej niezdolności i odzyskania zdolności do pracy, co prowadzi do utraty uprawnień rentowych przyznanych uprzednio na stałe. Przy czym orzekanie o niezdolności do pracy zawsze jest dokonywane na podstawie stanu zdrowia badanego istniejącego w dacie opiniowania, jak również z uwzględnieniem obowiązującej w tym czasie wiedzy medycznej odnośnie do rokowań odzyskania zdolności do pracy. Może się bowiem zdarzyć nie tyle, że choroba ustąpi samoistnie, ale poprawią się metody leczenia. Sąd Apelacyjny w Krakowie zwrócił uwagę, że stan wiedzy medycznej z biegiem lat ulega poszerzeniu, podobnie jak procesowi rozwoju podlegają metody leczenia poszczególnych jednostek chorobowych, co sprzyja możliwości powrotu do zdrowia i wykonywania pracy zarobkowej przy zastosowaniu nowoczesnych metod leczenia schorzeń, w tym leków nowej generacji.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • jul(2019-10-31 12:06) Zgłoś naruszenie 817

    oj każdy głupek wie, że trzeba oszczędzać - żeby inni mieli działki, kamienicy i najważniejsze kościoły

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wdowa(2019-10-31 22:35) Zgłoś naruszenie 505

    Mojego męża też chcieli uzdrowić, wysłali do sanatorium dla poprawy zdrowia i żeby renty nie wypłacać i przywiozłam Go w trumnie. Banda łobuzów!

    Odpowiedz
  • Ja(2019-10-31 17:51) Zgłoś naruszenie 484

    Do Śląsk-nie daj borze,żeby ciebie spotkała ciężka choroba i jej skutki uboczne,tak jak mnie,bo wtedy byś nie pisał głupot o rencistach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Orzecznik(2019-10-31 19:02) Zgłoś naruszenie 4310

    To znaczy ze ci którzy przyznawali renty to głupki o starej wiedzy...

    Odpowiedz
  • dobre(2019-10-31 18:58) Zgłoś naruszenie 3418

    moja znajoma już 35 lat udaję głupią i ma rentę

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan(2019-11-01 11:50) Zgłoś naruszenie 294

    Kto chce mojĄ rentę? W zamjan za zdrowje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • KUBA(2019-11-01 16:33) Zgłoś naruszenie 182

    Jeśli brakuje pieniędzy w kasie państwa to najłatwiej oskubać biednego rencistę on nie będzie protestował on jest tylko potrzebny gdy są wybory poza tym się w ogóle nie trzeba z nim się liczyć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ech(2019-10-31 17:20) Zgłoś naruszenie 163

    Chętni na mieszkanko delikwenta?

    Odpowiedz
  • Ślask(2019-10-31 17:00) Zgłoś naruszenie 1645

    Połowa rencistów to kewizba

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • felek(2019-11-01 09:59) Zgłoś naruszenie 1111

    połowa rencistów to renty dawane inaczej

    Odpowiedz
  • Karol(2019-11-01 18:43) Zgłoś naruszenie 94

    To jest chore co oni wyprawiają.. ludziom bez nóg zabierają renty myśląc że im nowe nogi odrosną.. polskie prawo.

    Odpowiedz
  • Cichy (2019-11-01 16:49) Zgłoś naruszenie 90

    Według mnie to diskopolowcy zarabiają za dużo wiec niech rzad ich się czepi a nie ludzi co czesto są przykuci do łóżka czy tam do wózka inwalidzkiego

    Odpowiedz
  • Alutka(2019-11-01 21:34) Zgłoś naruszenie 80

    Mój małżonek emeryt 67 letni, wystąpił do ZUS-u o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego w czerwcu 2013 r. Niestety nie przyznano mu, mimo odwołania się od orzeczenia. Odwołanie nic nie dało. 21 grudnia tego samego roku zmarł. Wg ZUS- był zdrowy.

    Odpowiedz
  • Kaśka(2019-11-01 15:17) Zgłoś naruszenie 83

    Do Jana. Proszę się nie unosić bo sam Pan musi przyznać że są tacy co naciągają. A jeśli się komuś należy to niczego nie musi się obawiać mam nadzieję że jest tak w Pana przypadku. .

    Odpowiedz
  • Irena(2019-11-01 18:57) Zgłoś naruszenie 61

    Niestety nasze społeczeństwo jest coraz starsze , a z wiekiem przychodzą choroby, albo nasilają się te , które juz były. Nic wiec dziwnego ze coraz wiecej jest ręcistów. Lekarzy brakuje, personelu medycznego też kto więc ma nas leczyć i rehabilitować?? Prywatna rehabilitacja kosztuje, chodziłam miesiąc - skończyły się pieniądze - skończyła się rehabilitacja!!!! Teraz rok , albo dłużej będę zbierała pieniądze na powtórną rehabilitację, chyba że wcześniej zdarzy się cud!!!!

    Odpowiedz
  • .(2019-11-02 12:38) Zgłoś naruszenie 60

    Wiedza medyczna to wiedza lekarza, Moi znajomi maja dziecko mozgowym porazeniem dzieciecym. Jest to nieuleczalan choroba. ZUS mimo to daje rente czasowa. Nie jest w stanie wyjasnic, czemu jest to nieplnospwnosc czasowa, jesli osoba jest niepelnosprwna do konca zycia. skarzenie wiedzy lekrskiej jest jedynym ratunkiem,zeby walczyc. Bo to lekrz musi udowodnic,ze ma taka wiedze,ze choroba jest uleczalna...

    Odpowiedz
  • Lucyna (2019-11-01 23:37) Zgłoś naruszenie 60

    2007 roku zachorowałam na złosliwego raka krtani . Po calkowitym usunięciu krtani oddycham przez rurkę jedzenie miksuję bo ciężko mi przełykać orzeczenie całkowicie niezdolna do pracy a w 2017 roku zostałam wezwana na komisję która orzekła że jestem zdolna do pracy automatycznie rena w duł od 2 lat sądze sie z zusem końca nie widać za malutki człowieczek do walki z Zusem a najlepsze do emerytury brakuje mi 3 lata

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • polka(2019-11-02 17:58) Zgłoś naruszenie 50

    Lekarz który chorego leczy i kieruje wniosek o rentę pacjentowi do ZUSu , KRUSU powinien zakwestionować negatywne orzeczenie i nie przyznanie rent. To nie pacjent sam sobie wymyśla choroby i chce renty. Tylko lekarz prowadzący taki wniosek wystawia . Dlaczego nikt nie zauważył i w odwołaniu nie powołuje się , że zostały podważone kompetencje lekarza leczącego przez odpowiednio długi czas. Nie rokując na automatyczną poprawę zdrowia . Tylko na rekowalensencję i otrzymanie renty na utrzymanie życie i lekarstwa.Lekarze orzecznicy ZUSowscy powinni dokładnie zapoznać się z dokumentacja lekarską i nawet poprosić lekarza prowadzącego w razie wątpliwości. A nie działać na korzyść ZUSU i nie przyznawać świadczenia i pacjenta samemu sobie radź. Po co nam takich orzeczników.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Rip(2019-11-01 11:42) Zgłoś naruszenie 53

    Ślask też ci się należy w pełni umysłowa,100% legal

    Odpowiedz