statystyki

Dezubekizacja w wojsku wciąż możliwa

autor: Bożena Wiktorowska14.10.2019, 10:48; Aktualizacja: 14.10.2019, 10:48
Wraca kwestia dezubekizacji żołnierzy. Wszystko za sprawą wypowiedzi przedwyborczej Zbigniewa Gryglasa, posła Prawa i Sprawiedliwości. W jego ocenie Sejm nowej kadencji zajmie się w końcu tą sprawą.

Wraca kwestia dezubekizacji żołnierzy. Wszystko za sprawą wypowiedzi przedwyborczej Zbigniewa Gryglasa, posła Prawa i Sprawiedliwości. W jego ocenie Sejm nowej kadencji zajmie się w końcu tą sprawą.źródło: ShutterStock

Wraca kwestia dezubekizacji żołnierzy. Wszystko za sprawą wypowiedzi przedwyborczej Zbigniewa Gryglasa, posła Prawa i Sprawiedliwości. W jego ocenie Sejm nowej kadencji zajmie się w końcu tą sprawą.

– Ta wypowiedź wywołała niepokój zarówno wśród emerytów, jak i czynnych żołnierzy – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów. – Wydawało się, że sprawa jest zamknięta. Projekt ustawy po nadaniu mu numeru druku nie był dalej procedowany. Ale teraz wygląda na to, że sprawa wróciła. I to pomimo zapewnień prezydenta Andrzeja Dudy, że nie podpisze ustawy obniżającej emerytury wojskowym – dodaje.

Chodzi o rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (druk 1105). Projekt dotyczy obniżenia wysokości emerytur wojskowych i rent inwalidzkich dla członków WRON i byłych żołnierzy zawodowych, którzy pełnili służbę od 22 lipca 1944 r. do 31 sierpnia 1990 r. Obniżki świadczeń mają dotyczyć rent rodzinnych pobieranych po takich żołnierzach zawodowych. Dokument został skierowany na pierwsze czytanie w Sejmie 5 grudnia 2016 r., czyli w tym samym czasie, gdy trwały prace nad ustawą dezubekizacyjną w służbach mundurowych podległych MSWiA. Na czym polega różnica między dezubekizacją funkcjonariuszy a żołnierzy? Otóż obok Służby Bezpieczeństwa do organów państwa totalitarnego dopisano m.in. działającą w armii Informację Wojskową; Wojskową Służbę Wewnętrzną, w tym Zarząd Wojskowej Służby Wewnętrznej Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Wojsk Ochrony Pogranicza oraz jego poprzedniczki. Organem państwa totalitarnego był także Zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wraz z jednostkami podległymi oraz inne służby Sił Zbrojnych prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze. W sumie projekt zakładał, że obniżka rent i emerytur wojskowych obejmie około 12 tys. osób – zarówno żołnierzy, jak wdowy i sieroty po nich. Z tego tytułu (według stawek z 2016 r.) w budżecie MON miało zostać blisko 200 mln zł. Co ważne sam projekt nie był konsultowany.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Niedołęgi,(2019-10-14 14:28) Zgłoś naruszenie 3810

  które nie nadawały się do wojska teraz mszczą się na uczciwych obywatelach, którzy wypełnili swój obywatelski obowiązek wobec ojczyzny.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • st.szer.rez.(2019-10-14 19:29) Zgłoś naruszenie 277

  Byłem żołnierzem Zasadniczej Służby Wojskowej (JW 10-28 ) w latach 80-82.Stan Wojenny też przeżyłem w wojsku między innymi przy ochronie Sztabu Dywizji (Michałowice pod Warszawą).Mam pół roku w rezerwie (która nie zapomniała) i co mam mieć wyrzuty sumienia ?Kuźwa nie mam .!!

  Odpowiedz
 • logika(2019-10-15 08:13) Zgłoś naruszenie 232

  Taka przestroga dla obecnie służących bo przecież wbrew propagandzie PiS to odbiera sie emerytury wysłużone w wolnej Polsce, po 1990 roku

  Odpowiedz
 • Borowik(2019-10-14 22:37) Zgłoś naruszenie 171

  Kosy na sztorc!!!

  Odpowiedz
 • zołnierz(2019-10-15 15:51) Zgłoś naruszenie 122

  pis to zwykli złodzieje - mafia zwykła szukają cały czas wrogów - przyjdzie czas że wszystkim co należna do pisu i popieraj kulawego te z zabierzemy emerytury

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Robert(2019-10-15 13:47) Zgłoś naruszenie 110

  To chyba panu Piotrowiczowi też zabiorą emeryturę.chyba że Jarek go obsadzi w jakieś spółce.bo posłem już nie będzie.

  Odpowiedz
 • Gościu(2019-10-15 07:28) Zgłoś naruszenie 94

  No to teraz po wyborach Panowie wojskowi emerycie - Dosięgnie Was Niewidzialna RĘKA Niesprawiedliwości. Zabiorą emeryturkę i dostanie się tylko 1600 zł - na chlebek bez masełka i wędlinki.

  Odpowiedz
 • Maro(2019-10-18 08:35) Zgłoś naruszenie 21

  Posła Gryglasa podpuszczono. Powiedzieli mu, że Kaczyński o tym myśli. Pan poseł lizus chciał się przypodobać prezesowi. (Teraz sam musi szukać pracy). Pan Rozenek i SLD chcąc zjednać wyborców w mundurach wykorzystywali tą sprawę. Ponownie wypłynie przed wyborami prezydenckimi. A rok przed wyborami parlamentarnymi zacznie się mówić o dePisacji, Trybunale Stanu dla Szydło, Kępy itd.

  Odpowiedz
 • wraca wczesny prl(2019-12-21 19:51) Zgłoś naruszenie 00

  czy Państwo jest tak słabe że nie może ukarać przestępców jeśli są(gdzie prokuratura i sady) ale próbuje sie wprowadzać odpowiedzialność zbiorową? to wygląda na zwyczajną zemstę na nie swoich (chyba że ktoś jest jakimś piotrusiem albo misiem to jego to nie dotyczy) to jak w bolszewickim Państwie, a miałem nadzieję że jestesmy krajem demokratycznym obywatel ma udowadniać że nie popełnił przestępstwa? i to dzieje się tyle lat po 1989r i dla wielu wiele lat po przyznaniu emerytury ( po służbie w armii po zmianach polityczno ustrojowych) a gdzie zaufanie Państwo żołnierz

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane