statystyki

Senat przeciwko łączeniu świadczenia pielęgnacyjnego z emeryturą

autor: Michalina Topolewska30.05.2019, 07:12; Aktualizacja: 30.05.2019, 07:18
Członkowie izby wyższej odrzucili jednak projekt komisji, o czym przesądziło negatywne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Członkowie izby wyższej odrzucili jednak projekt komisji, o czym przesądziło negatywne stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.źródło: ShutterStock

Projekt zmiany przepisów, który umożliwiałby otrzymywanie przez osoby z emeryturą lub rentą części kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, został odrzucony podczas głosowania w Senacie.

Nowelizację ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.) przygotowali senatorowie z komisji praw człowieka, praworządności i petycji. W pierwotnym kształcie zakładała ona, że świadczenie pielęgnacyjne ma przysługiwać osobom pobierającym emeryturę oznaczoną symbolem EWK.

Otrzymują ją matki, które z uwagi na konieczność sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem skorzystały w latach 90. z możliwości przejścia na specjalną wcześniejszą emeryturę. Należne im pieniądze z ZUS często są o wiele niższe niż świadczenie pielęgnacyjne, które obecnie wynosi 1583 zł. Dlatego projekt przewidywał, że takie matki otrzymywałyby wyrównanie będący różnicą między wysokością świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą ich emerytury. Potem zdecydowano się rozszerzyć to uprawnienie na wszystkie osoby, które mają przyznane emerytury z innych tytułów oraz renty.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • wstyd panowie i panie(2019-05-31 07:33) Zgłoś naruszenie 31

    No jasne, przecież jak się samemu ma kilkanaście tysięcy łącznie różnego rodzaju uposażeń to nie można pozwolić aby ktoś, kto całe życie poświęcił opiece nad członkiem rodziny (czym odciążył system i to znacząco - bo jego podopieczny nie trafił do DPS) miał parę groszy więcej na starość, która zwykle jest trudniejsza z uwagi na znaczące ubytki zdrowotne związane z latami, zwykle całodobowej, opieki.

    Odpowiedz
  • Matka EWK(2019-06-06 17:04) Zgłoś naruszenie 20

    Na emeryturę trzeba sobie zapracować, a Świadczenie Pielęgnacyjne to "Świadczenie" pomoc od rządu, na które matki opiekujące sie niepełnosprawnymi dziećmi od urodzenia przez 30-40 lat, nie zasługują. To jest po prostu niepojęte, że najbardziej potrzebującym i pokrzywdzonym przez los rząd nie chce pomóc!!!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane