statystyki

Emeryci ze świadczeniem pielęgnacyjnym, ale niższym

autor: Michalina Topolewska17.04.2019, 07:55; Aktualizacja: 17.04.2019, 10:04
Dodatkowo podczas pierwszego czytania projektu, które odbyło się na posiedzeniu dwóch połączonych komisji: ustawodawczej oraz rodziny i polityki społecznej, do projektu wprowadzona została poprawka rozszerzająca zakres nowelizacji.

Dodatkowo podczas pierwszego czytania projektu, które odbyło się na posiedzeniu dwóch połączonych komisji: ustawodawczej oraz rodziny i polityki społecznej, do projektu wprowadzona została poprawka rozszerzająca zakres nowelizacji.źródło: ShutterStock

Senatorowie chcą umożliwić łączenie pobierania wsparcia z ZUS z dodatkiem na opiekę nad niepełnosprawnym.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), który został przygotowany jako inicjatywa ustawodawcza Senatu w odpowiedzi na petycję złożoną przez grupę matek. Zakłada on zmianę zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, które przysługuje niepracującym osobom, zajmującym się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 17 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy pomoc finansowa nie należy się, jeśli opiekun ma ustalone prawo m.in. do emerytury, renty, renty rodzinnej czy zasiłku przedemerytalnego.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jon Snow(2019-04-17 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    A nie prościej zwiększyć kwotę EWK do wysokości SP? Po kiego komplikowac system? Żeby potem co roku robić zmiany decyzji dotyczących SP spowodowane waloryzacją emerytur?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane