statystyki

ZUS uznał dzieło za zlecenie. A co z wpłatą na PPK?

autor: Paweł Ziółkowski11.04.2019, 08:34; Aktualizacja: 11.04.2019, 08:38
Przepisy o pracowniczych planach kapitałowych już weszły w życie, ale pierwsze podmioty będą odprowadzać składki dopiero pod koniec roku.

Przepisy o pracowniczych planach kapitałowych już weszły w życie, ale pierwsze podmioty będą odprowadzać składki dopiero pod koniec roku.źródło: ShutterStock

W takiej sytuacji firma będzie musiała od tych umów odprowadzić składki na plany kapitałowe. Teoretycznie można temu zapobiec, ale dzisiaj nikt nie wie, w którą stronę pójdą wykładnia przepisów i orzecznictwo.

Przepisy o pracowniczych planach kapitałowych już weszły w życie, ale pierwsze podmioty będą odprowadzać składki dopiero pod koniec roku. Przepisy są nowe i nie do końca da się przewidzieć ich skutki. Jedną z zagadek pozostaje wpływ uznania umowy o dzieło za umowę-zlecenie na obowiązek opłacania składek na PPK. Wszystko dlatego, że na plany kapitałowe mają duży wpływ także przepisy o ubezpieczeniach społecznych i działania ZUS.

Kto bierze udział

Obowiązek opłacania składek na pracownicze plany kapitałowe sukcesywnie będzie obejmować kolejne grupy osób zatrudnionych – terminy zastosowania ustawy w poszczególnych podmiotach określa art. 134 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK).

Zgodnie zapisami ustawy o PPK składki będą finansować osoby zatrudnione i podmioty je zatrudniające. Na mocy art. 2 pkt 18 ustawy o PPK pierwsze z tych pojęć obejmuje osoby zatrudnione:

  • pracowników w rozumieniu kodeksu pracy, z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz młodocianych,
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia,
  • członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
  • członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji

‒ podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa).


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane