Senat przyjął bez poprawek ustawę "Mama 4 plus" o tzw. matczynych emeryturach

01.02.2019, 20:23; Aktualizacja: 01.02.2019, 20:28
rodzina dzieci

Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r.źródło: ShutterStock

Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – „Mama 4 plus". Ustawa przewiduje, że matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Ustawa trafi teraz do podpisu przez prezydenta.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (33)

  • stary(2019-02-03 17:59) Zgłoś naruszenie 11

    Ten program wspiera też samotnych ojców, a to dobry krok w kierunku wyrównania różnic w traktowaniu obu rodziców.

    Odpowiedz
  • Lena(2019-02-03 17:57) Zgłoś naruszenie 11

    Matki wychowują dzieci, które są przyszłością narodu jak tu napisano. Pełnią ważną rolę w społeczeństwie i wpływają na jego przetrwanie i rozwój. To jasne, że powinno im się zapewnić wszystkie warunki niezbędne do wychowania dzieci w spokoju. Brawa dla rządu za mądrą inicjatywę.

    Odpowiedz
  • Marzena (2019-02-03 17:55) Zgłoś naruszenie 10

    W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, nasze społeczeństwo się starze. Nasz rząd próbuje coś z tym zrobić i chwała mu za to. Dzieci to przyszłość narodu pamiętajcie o tym!

    Odpowiedz
  • Marta(2019-02-03 17:53) Zgłoś naruszenie 11

    Program jak ten sprawia, że przyszłość matek jest pewniejsza i nie grozi wykluczeniem ze społeczeństwa. Razem z mężem na pewno poważniej pomyślimy teraz o dzieciach.

    Odpowiedz
  • z uniwersytetu(2019-02-03 17:51) Zgłoś naruszenie 12

    Ja jestem studentką i cieszę się, że program wspiera mamy, które są studentkami. Dzięki temu będą mogły wychowywać dzieci bez ponoszenia konsekwencji. Dzieci będą miały wykształcone mamy z większymi szansami na rynku pracy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • matka(2019-02-03 17:48) Zgłoś naruszenie 12

    Ci co krytykują ten program nie mają szacunku do swoich matek i innych matek. Tyle w temacie. Dobrze, że rząd nas docenia.

    Odpowiedz
  • Karol(2019-02-03 17:47) Zgłoś naruszenie 12

    Sytuacja z życia wzięta moja mama nie pracowała bo wychowywała piątkę dzieci. Ja i wszyscy moi bracia pracujemy i płacimy podatki. Wobec tego naszej mamie chyba należy się emerytura prawda?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • radzio 25(2019-02-03 17:45) Zgłoś naruszenie 14

    Dobrze, że rząd dba o ludzi. Matki były dotychczas poniewierane przez poprzednie władze, a teraz nareszcie ktoś zatroszczył się o ich dobro. W pełni popieram.

    Odpowiedz
  • Jarmuż(2019-02-03 17:44) Zgłoś naruszenie 14

    Dzieci to społeczny kapitał kraju i powinno się zachęcać do ich posiadania. Ten program to umożliwia.

    Odpowiedz
  • renatka(2019-02-03 17:42) Zgłoś naruszenie 14

    Bardzo dobry program. Wychowanie dzieci to praca jak każda inna i należy się za nią wynagrodzenie.

    Odpowiedz
  • a oooo....(2019-02-02 17:43) Zgłoś naruszenie 21

    Moja mam nie wychowała 4 dzieci i pobiera żałosną emeryturę. Dlatego PIS dostanie ode mnie takiego ....... a nie głos w wyborach. Skoro dzieli sobie ludzi na lepszych i gorszych - to niech na niego głosują ci "lepsi" od dostawania naszej forsy za nic.

    Odpowiedz
  • Iga(2019-02-02 13:10) Zgłoś naruszenie 41

    A jaka bedzie emerytura dla z matek samotnychi i pracujacych,które wychowały czwórkę dzieci ???

    Odpowiedz
  • Lena(2019-02-02 07:05) Zgłoś naruszenie 30

    Dla matek dzieci niepełnosprawnych pieniędzy nie ma. Te matki choć nie zawodowo ciężko pracują każdego dnia zapewniając całodobową opiekę swoim chorym dzieciom. Na pomoc Panstwa liczyc nie mogą. A dla leni i nierobów to są. Żenada.

    Odpowiedz
  • Pracujaca(2019-02-02 02:32) Zgłoś naruszenie 71

    Gdzie jest sprawiedliwość w tym kraju. A w konstytucj wszyscy obywatele są ,,równi,,. To pracujac cale zycie w sklepie za najnizsza z 2 dzieci dostane tyle co kobiety, które pracy się nie chyciły? Żenada.

    Odpowiedz
  • Pracujący(2019-02-02 00:35) Zgłoś naruszenie 121

    Beznadziejnie..... ciekawe kto wymyśla te inteligentne ustawy chyba tylko po to żeby nieroby na nich glosowały. Kobiety miały po czworo dzieci i więcej i pracowały. Moi rodzice też mają nas czworo i zawsze pracowali a teraz są już na emeryturach. A może tak wszyscy przestaniemy pracować i zaczniemy brać socjalne i żyć na koszt państwa.

    Odpowiedz
  • Gość (2019-02-02 00:03) Zgłoś naruszenie 72

    No pewnie niech jeszcse wsxystkim tym nierobom i patologi deweloper Kaczynski wybuduje mieszkania i płaci za wszystko !!!!!Ha ha ha .

    Odpowiedz
  • Gość (2019-02-01 23:55) Zgłoś naruszenie 131

    A co z matkami które wychowały lub wychowują 4 dzieci i oprócz tego pracowały lub pracują dostana dwie emerytury ciekawe ???

    Odpowiedz
  • Nickto(2019-02-01 23:45) Zgłoś naruszenie 210

    I dobrze. Cała Europa żyje socjalem i Polska do tego dojrzała. Lepiej tak niż darmo dawać nierobom przybyszom. Nalezy jeszcze objąć emeryturami matki/ojców którzy nie mogli pracować bo mieli/mają niepełnosprawne dzieci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2019-02-01 23:33) Zgłoś naruszenie 213

    Jestem matką 4-ki dzieci, pracuje od 21 roku życia . Jskos potrafiłam jak wiele innych matek pracować, studiować, rodzić dzieci i nie wyobrażam sobie zrezygnować z pracy. Obecnie mam 42, lata, nigdy nie byłam na opiece A na chorobowym tylko jak byłam w ciąży. I jestem wściekła bo na podstawie info z ZUS będę mieć marną emeryturę w porownaniu do matek, które przesiedzialy w domu . Czy dzieci nie rosną i trzeba siedzieć w domu do emerytury żeby im podkladac wszystko pod nos. Znowu promocja dla leniwych ? Jaki to przykład dla młodego pokolenia ? Wkurza mnie jak widzę że obydwoje rodziców siedzi w domu i korzysta z zasiłków bo mają wiecej dzieci. Musi się coś zmienić w programie 500 plus - już czas wyciągnąć wnioski co nslezy poprawić

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emerytka(2019-02-01 23:10) Zgłoś naruszenie 62

    Ja wychowywalam 3 dzieci, około 10 lat byłam bezrobotna bo dzieci potencjalnym pracodawcom przeszkadzały. W końcu znalazłam pracę, aktualnie jestem na emeryturze, swiadczenie emerytalne niewiele wyzsze. Gdzie tu sprawiedliwość?

    Odpowiedz