1800 zł – o tyle walczy emerytowany żołnierz, którzy przez 23 lata po zakończeniu służby opłacał składki do ZUS. I z tego tytułu zakład nie chce mu wypłacić nawet złotówki. Ale wkrótce może się to zmienić.
Jest oczywiste ,że respektując zasadę równości wobec prawa wszyscy mundurowi powinni podlegać jednakowym zasadom emerytalnym.
Jedną z zasad obliczania emerytury jest proporcjonalność świadczenia do wkładu pracy.Ta zasada została rażąco naruszona.Jeżeli skarżący wpłacił do ZUS 350 000zł. składek za które otrzymuje de facto 0zł emerytury to pojawia sie pytanie ile trzeba wpłacić by otrzymać choćby najniższą emeryturę 1000zł. Okazuje się ,że nie ma takiej kwoty.Żadna kwota wpłacona na konto ZUS nie wpłynie na wysokośc świadczenia emerytalnego dla żołnierzy ,którzy wstąpili do służby przed 01.01.1999 w przeciwieństwie do żołnierzy którzy wstapili do wojska po tej dacie.i ich składki pracują na drugą emeryturę.
W ten sposób brak realizacji zasady proporcjonalności dla wszystkich mundurowych jednakowo narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.Naruszenie Konstytucji polega równiez na tym ,że dyskryminowana grupa ,która nie ma żadnych uprawnień za wpłacone składki jest nazwana ubezpieczonymi .Nie istnieje pojęcie ubezpieczenia bez gwarancji jakichkolwiek świadczeń.Podstawa prawna pobierania składek jest w ten sposób dotknięta błedem naruszenia określoności prawa gdyż nie były to faktycznie składki ubezpieczeniowe tylko danina emerytalna ,co nie zostało w precyzyjny sposób wskazane w przepisach ZUS.
Argument często używany ,że skoro w wojsku nie opłacało się składek do ZUS to można pobierać tylko emeryturę cywilną jest nieprawdziwy! To cwaniacki wykręt.Konstytucja PRL ,tak jak obecna poręczała wszystkim pracującym ubezpieczenie na starość.Wynika stąd powszechny obowiązek składek na ubezpieczenie.Dotyczył on i dotyczy także służb mundurowych.Budżet państwa ,który wypłaca im pensje nie odprowadza składek do ZUS ,lecz zatrzymuje je sobie jedynie dlatego,że sam wypłaca emerytury wg.korzystniejszych niż Zusowskie zasad .Ale składki de facto są pobierane!!! Mówi o tym ustawa o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym z dn.17.12.1998r Artykuł 6 ., gdzie wyrażnie jest napisane że lata służby zaliczają się do okresów składkowych.
Pracował,odprowadzał składki na ZUS.Należy mu sie jak psu zupa,a nie jak patologicznym matkom co urodziły po pijaku czwórkę bachorów i należy im się emeryturka 1100 zeta.Niech te bachory ja teraz utrzymują!!
Moja mama urodziła czwórkę dzieci i zapewniam, iż nie jest ona patologiczna. Owszem nie przelewało się, czwórka dzieci a tu pensja nauczycielska i wynagrodzenie taty pracującego w stoczni. Ale wszystkie wykształcone i pracują zawodowa.
Wykazane problemy służb którymto rzekomo przysługują inne prawa niż pozostałej części społeczeństwa to brednie w części powstałe w wyniku stalinowsko-leninowskiej polityki tworzenia zasłużonych kast lepszych towarzyszy w celu wyrwania przywilejów w okresie transformacji ustrojowej w latach 90.
Dopóki system emerytalny oparty będzie o publicznie głoszone kłamstwa, łamiące zasady konstytucyjnej równości Polaków po przez milionowe grupy niepłacące do systemu składek, chorych przywilejów emerytalnych dla następnych setek tysięcy lepszych towarzyszy, dopóty nie będzie narzędziem zapewnienia Polakom godnych emerytur ani racjonalnego finansowania służby zdrowia. Tylko całkowita zmiana tego systemu na jeden sprawiedliwy wyrwany z łap politycznego koniunkturalizmu zmieni ten absurd. Proponuję autorski program reformy ZUS dostosowany do współczesnych warunków społeczno-gospodarczych w Polsce, który może zmienić dzisiejszą patologie.
Doliczają kolejno przepracowane lata do pobieranej emerytury jak również mają prawo do przeliczenia swojej emerytury z uwzględnieniem lat pracy za które już pobierali emeryturę.
Takie zasady obowiazują wszystkich cywilnych emerytów.
a dlaczego mieli by nie mieć skoro emeryt wojskowy pracując w cywilu odprowadza pełną składkę do zus,po przepracowaniu 1 roku z pełną składką ,emerytowi doliczją 1,3 dziesiąte % do stażu cywilowi 2,6 dziesiątych %,pracując jeśli przekracza kwotę roczną nałożoną przez zus emerytowi obniża się 25% emerytury,to ja się pytam jeśli nie posiadam pełnej emerytury tj 75% ii muszę pracować i płacić pełną stawkę zus-owi to zus powinien doliczyć 2,6% a jeśli dolicza tylko 1,3 % to niech nie zmniejsza emerytury o 25 % to kto otrzymuje moje składki za 21 lat pracy w cywilu
To jest takie szachrajstwo i złodziejstwo przy wykorzystaniu bardzo dziwnych przepisów, które ustalono bez przemyślenia sprawy do końca.Niektórzy krytykują tych, którzy domagają się swego, ale nie znają dokładnie tej sprawy i wypisują bzdury. Chodzi o to, że jeśli ktoś przepracował w służbach mundurowych jakiś okres, a potem przeszedł do cywila i p[odjął pracę, to był zmuszony odprowadzać składki emerytalne na emeryturę, która w myśli interpretacji prawa przez ZUS jest fikcyjną i jej nigdy nie otrzyma. Wtedy mu się doliczy do stażu w wojsku czy w innej służbie, jeśli nie podjął tam żadnego świadczenia, ale dlaczego miał nie podjąć skoro je wypracował. Jeśli natomiast podjął nawet jedno takie świadczenie, to strzelił sobie w nogę. iIeś lat przez niego przepracowanych za które albo pracodawca płacił składki emerytalne, albo on sam, nie są wliczane do stażu emerytalnego. Jest to bezkarne złodziejstwo w obllczu prawa. okradziony
nie może pobierać emerytury w zus ponieważ pracowal 23 lata ,aby otrzymać emeryturę z zus musiał by pracować 25 lat ,skladki pobrane z tyt. pracy w cywilu,przechodzą dla zus pracownik ich nie dostaje.także z tyt pracy emeryturę mógł by miec wyższą ale brak stażu ,więc zostaje z emeryturą 1600 zl wojskowej,dziwne ale prawdziwe ot takie małe szachrajstwo
W takim razie co z emeryturą za okres służby w Wojsku Polskim, ZUS przy wyliczaniu emerytury cywilnej nie bierze pod uwagę okresów służby, tak jakby praca w cywilu była pierszą pracą?
Dwie emerytury dla wojskowych - korzystny wyrok SN dla mundurowych emerytów
Mateusz Rzemek
Mundurowi sprzed 1999 r. po przejściu do cywila płacą składki do ZUS bez prawa do świadczenia. Może się to zmienić.
Sąd Najwyższy wydał w czwartek wyrok, który może być długo wyczekiwaną rewolucją dla dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy emerytowanych żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb państwowych, którzy na wspólnych zasadach mają wyliczane emerytury. Problem w tym, że wszyscy ci, którzy zaczęli służbę przed 1999 r., po odejściu do cywila mają prawo tylko do jednej emerytury, nawet gdy po zdjęciu munduru zatrudnili się już jako pracownicy i latami opłacali składki do ZUS.
SN stwierdził, że mogą oni być nierówno traktowani w stosunku do mundurowych, którzy służbę zaczęli 1 stycznia 1999 r. Młodsze roczniki po odejściu ze służby mogą bowiem wypracować drugą emeryturę z ZUS i pobierać oba świadczenia równolegle.
– Jeżeli Sąd Najwyższy uważa, że prawo powinno być jednakowe dla wszystkich, to jesteśmy jak najbardziej za tym – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący konwentu dziekanów korpusu oficerów zawodowych. /.../
Jeśli ZUS wskazał,że warunkiem otrzymania emerytury jest wiek 65lat oraz 25 letni okres opłacania skladek to powinien się z tych warunków wywiązać .Emerytura to nie jest akt łaski czy jałmużny ,który można dowolnie wstrzymać,ale jest to wykonanie umowy ubezpieczeniowej i powinna tu obowiązywać zasada pacta sunt servanda.
Również z definicji ubezpieczenie jest gwarancją jakichkolwiek świadczeń. Dlatego wstrzymanie wypłaty wypracowanej ,składkowej emerytury jest fikcją ubezpieczenia ,prawdziwą pułapką dla ubezpieczonego.
Powinny obowiązywać tu takie same zasady jak w prywatnych systemach emerytalnych ,gdzie można się ubezpieczyć w dowolnej ilości instytucji ubezpieczeniowych i pobierać kilka emerytur.
Wynika stąd smutny wniosek ,że emeryci mundurowi powinni wyjeżdżać z Polski i na drugą emeryturę pracować zagranicą.,bo prawo unijne na to zezwala.
A już na pewno , wysoko wyszkoleni piloci wojskowi ,lekarze ,informatycy,inżynierowie ,którzy oprócz wysokich zarobków w UE pracują również na drugą emeryturę.
Władza jest po to by swoich obywateli zachęcać do pracy w Polsce ,a nie zniechęcać.
Może właśnie ten wyrok Sądu Najwyższego IUK426/17 wskazujacy na naruszenie Konstytucji może zapoczątkować proces naprawy wadliwego prawa.
Chory system emerytalny,jednych preferuje,drugich dołuje.Od przemian ustrojowych minęło 29 lat,majątek narodowy rozgrabili,a sprawiedliwego systemu emerytalnego nie chcą wprowadzić.Nie głosować na oszustów z pod znaku PO i PiS.
dokładnie,pracując płacę obowiązkowe składki to jeszcze mam emeryturę obniżoną 0 25 % defacto państwo zyskało 160 tyś.moich uczciwie zapracowanych pieniędzy,i nic mi się nie należy
mam zapytanie jestem na drugiej grupie inwalidzkiej z tytulu wady wrodzonej od urodzenia otrzymuje rente minimalna do dzis po trudach zaknczylem szkole zawodowa i po zakonczeniu zaczlem pracowac w zakladzie dla inwalidow gdzie otrzymuje caly czas wraz ze zmianami minimalne wynagrodzenie od ktorego zusotrzymuje skladki juz 30 lat moje pytanie jak dozyje do 65 lat to jak mi policza emeryture moze by p. WIKTOROSKA PODJLA TEN TEMAT o czekuje odpowiedzi
Sposób obliczenia emerytury zależy od daty urodzenia. Różne są bowiem rodzaje emerytur. Co do zasady emeryturę w nowym systemie emerytalnym liczymy od odprowadzanych i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego. Im mniejsze składki tym mniejsza emerytury. Pozostaje wówczas pracować jak najdłużej. Radzę poczytać sobie na stronach internetowych ZUS. Artykuły prasowe nie służą udzielaniu porad prawnych.
To co: będzie kolejny podział na równych i równiejszych? Na lepszych i gorszych? Będzie dalszy ciąg zwierzęcej zemsty na tych, których jedyną winą jest to, że wypełniali swoje obowiązki służbowe w wojsku w czasach stanu wojennego?
A co z tymi, którzy zamienili(bo inaczej nie można było) emeryturę z MON na ZUS(bo jest korzystniejsza). Czy oni mają szansę na przywrócenie emerytury z MON tzn pobierać dwie emerytury
Powinien być rozliczony cały okres pracy ,a nie tylko połowa
Czyli 2 emerytury za pracę w wojsku i cywilu .W ten sposób każdy system realizuje swoje zobowiazania.
Można to nazwać dywersyfikacją.
Powinny obowiązywać takie same zasady jak w prywatnych systemach emerytalnych,gdzie można dowolnie ubezpieczyć się u kilku ubezpieczycieli i w ten sposób zabezpieczyć swoją przyszłość.
Marek(2019-01-26 17:23) Zgłoś naruszenie 1044
Jest oczywiste ,że respektując zasadę równości wobec prawa wszyscy mundurowi powinni podlegać jednakowym zasadom emerytalnym. Jedną z zasad obliczania emerytury jest proporcjonalność świadczenia do wkładu pracy.Ta zasada została rażąco naruszona.Jeżeli skarżący wpłacił do ZUS 350 000zł. składek za które otrzymuje de facto 0zł emerytury to pojawia sie pytanie ile trzeba wpłacić by otrzymać choćby najniższą emeryturę 1000zł. Okazuje się ,że nie ma takiej kwoty.Żadna kwota wpłacona na konto ZUS nie wpłynie na wysokośc świadczenia emerytalnego dla żołnierzy ,którzy wstąpili do służby przed 01.01.1999 w przeciwieństwie do żołnierzy którzy wstapili do wojska po tej dacie.i ich składki pracują na drugą emeryturę. W ten sposób brak realizacji zasady proporcjonalności dla wszystkich mundurowych jednakowo narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.Naruszenie Konstytucji polega równiez na tym ,że dyskryminowana grupa ,która nie ma żadnych uprawnień za wpłacone składki jest nazwana ubezpieczonymi .Nie istnieje pojęcie ubezpieczenia bez gwarancji jakichkolwiek świadczeń.Podstawa prawna pobierania składek jest w ten sposób dotknięta błedem naruszenia określoności prawa gdyż nie były to faktycznie składki ubezpieczeniowe tylko danina emerytalna ,co nie zostało w precyzyjny sposób wskazane w przepisach ZUS.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzMarek(2019-01-30 23:15) Zgłoś naruszenie 882
Argument często używany ,że skoro w wojsku nie opłacało się składek do ZUS to można pobierać tylko emeryturę cywilną jest nieprawdziwy! To cwaniacki wykręt.Konstytucja PRL ,tak jak obecna poręczała wszystkim pracującym ubezpieczenie na starość.Wynika stąd powszechny obowiązek składek na ubezpieczenie.Dotyczył on i dotyczy także służb mundurowych.Budżet państwa ,który wypłaca im pensje nie odprowadza składek do ZUS ,lecz zatrzymuje je sobie jedynie dlatego,że sam wypłaca emerytury wg.korzystniejszych niż Zusowskie zasad .Ale składki de facto są pobierane!!! Mówi o tym ustawa o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym z dn.17.12.1998r Artykuł 6 ., gdzie wyrażnie jest napisane że lata służby zaliczają się do okresów składkowych.
J.....(2019-01-24 16:15) Zgłoś naruszenie 7512
Ale,skoro pracował,odprowadzał składki,to czemu nie?
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedztuskisyn(2019-01-26 11:28) Zgłoś naruszenie 59
bo we wojsku nie odporowadzali zdnaje składki wiec z jakiej paki maj mundurowe emerytury- tamt logika mówi ze som nierobami
Zenon(2019-01-24 20:06) Zgłoś naruszenie 5614
Pracował,odprowadzał składki na ZUS.Należy mu sie jak psu zupa,a nie jak patologicznym matkom co urodziły po pijaku czwórkę bachorów i należy im się emeryturka 1100 zeta.Niech te bachory ja teraz utrzymują!!
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzdb(2019-01-26 13:23) Zgłoś naruszenie 56
Moja mama urodziła czwórkę dzieci i zapewniam, iż nie jest ona patologiczna. Owszem nie przelewało się, czwórka dzieci a tu pensja nauczycielska i wynagrodzenie taty pracującego w stoczni. Ale wszystkie wykształcone i pracują zawodowa.
jasiu(2019-01-24 22:10) Zgłoś naruszenie 59
Przykre, że nie szanujesz swojej mamy.
przedsiębiorca(2019-01-24 22:09) Zgłoś naruszenie 219
Nóż się w kieszeni otwiera...
OdpowiedzSygnatariusz(2019-01-24 20:05) Zgłoś naruszenie 2043
Wykazane problemy służb którymto rzekomo przysługują inne prawa niż pozostałej części społeczeństwa to brednie w części powstałe w wyniku stalinowsko-leninowskiej polityki tworzenia zasłużonych kast lepszych towarzyszy w celu wyrwania przywilejów w okresie transformacji ustrojowej w latach 90. Dopóki system emerytalny oparty będzie o publicznie głoszone kłamstwa, łamiące zasady konstytucyjnej równości Polaków po przez milionowe grupy niepłacące do systemu składek, chorych przywilejów emerytalnych dla następnych setek tysięcy lepszych towarzyszy, dopóty nie będzie narzędziem zapewnienia Polakom godnych emerytur ani racjonalnego finansowania służby zdrowia. Tylko całkowita zmiana tego systemu na jeden sprawiedliwy wyrwany z łap politycznego koniunkturalizmu zmieni ten absurd. Proponuję autorski program reformy ZUS dostosowany do współczesnych warunków społeczno-gospodarczych w Polsce, który może zmienić dzisiejszą patologie.
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzEmeryt(2019-01-25 21:06) Zgłoś naruszenie 52
Jak nie rozumiesz i nie znasz problemu to nie zabieraj głosu. Ten temat jest bardzo złożony.
Gość(2019-01-25 11:43) Zgłoś naruszenie 198
A co z górnikami którzy po przejściu na emeryturę, pracują dalej i odprowadzają składki?
Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedzgość(2019-01-28 11:01) Zgłoś naruszenie 00
Drogi Marku to sobie przelicz. Doliczają na zasadach ogólnych, ciekawe czy ci wyjdzie więcej czy mniej?
Marek(2019-01-25 21:34) Zgłoś naruszenie 93
Doliczają kolejno przepracowane lata do pobieranej emerytury jak również mają prawo do przeliczenia swojej emerytury z uwzględnieniem lat pracy za które już pobierali emeryturę. Takie zasady obowiazują wszystkich cywilnych emerytów.
Zdzicho(2019-01-24 15:46) Zgłoś naruszenie 1827
No to emeryty wojskowe na stolkach w urzędach zacierają rączki...Beda mieli drugą emeryturke min.1000 zł.
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzJovars(2019-03-01 08:44) Zgłoś naruszenie 00
Nie 1000 złotych, a tyle ile będzie wynikało ze zgromadzonego kapitału.
emeryt(2019-02-05 20:00) Zgłoś naruszenie 11
a dlaczego mieli by nie mieć skoro emeryt wojskowy pracując w cywilu odprowadza pełną składkę do zus,po przepracowaniu 1 roku z pełną składką ,emerytowi doliczją 1,3 dziesiąte % do stażu cywilowi 2,6 dziesiątych %,pracując jeśli przekracza kwotę roczną nałożoną przez zus emerytowi obniża się 25% emerytury,to ja się pytam jeśli nie posiadam pełnej emerytury tj 75% ii muszę pracować i płacić pełną stawkę zus-owi to zus powinien doliczyć 2,6% a jeśli dolicza tylko 1,3 % to niech nie zmniejsza emerytury o 25 % to kto otrzymuje moje składki za 21 lat pracy w cywilu
były emeryt z MON(2019-01-27 14:42) Zgłoś naruszenie 163
Ale ten Pan mógł pobierać emeryturę z ZUS jeśli zawiesi emeryturę z MON
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzOkradziony(2019-03-20 22:35) Zgłoś naruszenie 20
To jest takie szachrajstwo i złodziejstwo przy wykorzystaniu bardzo dziwnych przepisów, które ustalono bez przemyślenia sprawy do końca.Niektórzy krytykują tych, którzy domagają się swego, ale nie znają dokładnie tej sprawy i wypisują bzdury. Chodzi o to, że jeśli ktoś przepracował w służbach mundurowych jakiś okres, a potem przeszedł do cywila i p[odjął pracę, to był zmuszony odprowadzać składki emerytalne na emeryturę, która w myśli interpretacji prawa przez ZUS jest fikcyjną i jej nigdy nie otrzyma. Wtedy mu się doliczy do stażu w wojsku czy w innej służbie, jeśli nie podjął tam żadnego świadczenia, ale dlaczego miał nie podjąć skoro je wypracował. Jeśli natomiast podjął nawet jedno takie świadczenie, to strzelił sobie w nogę. iIeś lat przez niego przepracowanych za które albo pracodawca płacił składki emerytalne, albo on sam, nie są wliczane do stażu emerytalnego. Jest to bezkarne złodziejstwo w obllczu prawa. okradziony
emertyt(2019-02-05 11:08) Zgłoś naruszenie 10
nie może pobierać emerytury w zus ponieważ pracowal 23 lata ,aby otrzymać emeryturę z zus musiał by pracować 25 lat ,skladki pobrane z tyt. pracy w cywilu,przechodzą dla zus pracownik ich nie dostaje.także z tyt pracy emeryturę mógł by miec wyższą ale brak stażu ,więc zostaje z emeryturą 1600 zl wojskowej,dziwne ale prawdziwe ot takie małe szachrajstwo
wbr1951(2019-01-29 04:55) Zgłoś naruszenie 10
W takim razie co z emeryturą za okres służby w Wojsku Polskim, ZUS przy wyliczaniu emerytury cywilnej nie bierze pod uwagę okresów służby, tak jakby praca w cywilu była pierszą pracą?
Seba(2019-01-24 20:26) Zgłoś naruszenie 1611
Dwie emerytury dla wojskowych - korzystny wyrok SN dla mundurowych emerytów Mateusz Rzemek Mundurowi sprzed 1999 r. po przejściu do cywila płacą składki do ZUS bez prawa do świadczenia. Może się to zmienić. Sąd Najwyższy wydał w czwartek wyrok, który może być długo wyczekiwaną rewolucją dla dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy emerytowanych żołnierzy, policjantów i funkcjonariuszy innych służb państwowych, którzy na wspólnych zasadach mają wyliczane emerytury. Problem w tym, że wszyscy ci, którzy zaczęli służbę przed 1999 r., po odejściu do cywila mają prawo tylko do jednej emerytury, nawet gdy po zdjęciu munduru zatrudnili się już jako pracownicy i latami opłacali składki do ZUS. SN stwierdził, że mogą oni być nierówno traktowani w stosunku do mundurowych, którzy służbę zaczęli 1 stycznia 1999 r. Młodsze roczniki po odejściu ze służby mogą bowiem wypracować drugą emeryturę z ZUS i pobierać oba świadczenia równolegle. – Jeżeli Sąd Najwyższy uważa, że prawo powinno być jednakowe dla wszystkich, to jesteśmy jak najbardziej za tym – mówi komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący konwentu dziekanów korpusu oficerów zawodowych. /.../
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzMarek(2019-01-25 21:18) Zgłoś naruszenie 101
Jeśli ZUS wskazał,że warunkiem otrzymania emerytury jest wiek 65lat oraz 25 letni okres opłacania skladek to powinien się z tych warunków wywiązać .Emerytura to nie jest akt łaski czy jałmużny ,który można dowolnie wstrzymać,ale jest to wykonanie umowy ubezpieczeniowej i powinna tu obowiązywać zasada pacta sunt servanda. Również z definicji ubezpieczenie jest gwarancją jakichkolwiek świadczeń. Dlatego wstrzymanie wypłaty wypracowanej ,składkowej emerytury jest fikcją ubezpieczenia ,prawdziwą pułapką dla ubezpieczonego. Powinny obowiązywać tu takie same zasady jak w prywatnych systemach emerytalnych ,gdzie można się ubezpieczyć w dowolnej ilości instytucji ubezpieczeniowych i pobierać kilka emerytur. Wynika stąd smutny wniosek ,że emeryci mundurowi powinni wyjeżdżać z Polski i na drugą emeryturę pracować zagranicą.,bo prawo unijne na to zezwala. A już na pewno , wysoko wyszkoleni piloci wojskowi ,lekarze ,informatycy,inżynierowie ,którzy oprócz wysokich zarobków w UE pracują również na drugą emeryturę. Władza jest po to by swoich obywateli zachęcać do pracy w Polsce ,a nie zniechęcać. Może właśnie ten wyrok Sądu Najwyższego IUK426/17 wskazujacy na naruszenie Konstytucji może zapoczątkować proces naprawy wadliwego prawa.
Mural(2019-01-25 07:50) Zgłoś naruszenie 30
OBY!
ja wiem(2019-01-27 14:35) Zgłoś naruszenie 95
Chory system emerytalny,jednych preferuje,drugich dołuje.Od przemian ustrojowych minęło 29 lat,majątek narodowy rozgrabili,a sprawiedliwego systemu emerytalnego nie chcą wprowadzić.Nie głosować na oszustów z pod znaku PO i PiS.
OdpowiedzChytry Trep(2019-01-28 04:07) Zgłoś naruszenie 722
PRZECIEŻ MOŻE BRAĆ EMERYTURĘ Z ZUSU. NIECH NIE BĘDZIE TAKI PAZERNY I ZAWIESI TĄ Z ZUSU. CO 10 EMERYTUR CHCE POBIERAĆ TEN TREP????????????
Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedzdan(2019-11-17 19:01) Zgłoś naruszenie 00
zal ci **** sciska, trzeba bylo przesłużyc min,15 lat w wojsku to bys widział dlaczego mu sę należy in nie 10 a 2 typowy polaczku cebulaczku
jasiek(2019-03-21 17:24) Zgłoś naruszenie 01
ty jesteś głupi a nie chytry
skandal(2019-02-11 08:04) Zgłoś naruszenie 21
dokładnie,pracując płacę obowiązkowe składki to jeszcze mam emeryturę obniżoną 0 25 % defacto państwo zyskało 160 tyś.moich uczciwie zapracowanych pieniędzy,i nic mi się nie należy
Kazek(2019-02-11 07:27) Zgłoś naruszenie 20
TY jesteś TREP. Jeżeli płaci się wszystkie składki do ZUS - należy się emerytura albo zwrot obowiązkowo płaconych składek !
janek(2019-01-25 08:01) Zgłoś naruszenie 36
mam zapytanie jestem na drugiej grupie inwalidzkiej z tytulu wady wrodzonej od urodzenia otrzymuje rente minimalna do dzis po trudach zaknczylem szkole zawodowa i po zakonczeniu zaczlem pracowac w zakladzie dla inwalidow gdzie otrzymuje caly czas wraz ze zmianami minimalne wynagrodzenie od ktorego zusotrzymuje skladki juz 30 lat moje pytanie jak dozyje do 65 lat to jak mi policza emeryture moze by p. WIKTOROSKA PODJLA TEN TEMAT o czekuje odpowiedzi
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzLiki(2019-01-25 21:32) Zgłoś naruszenie 10
Sposób obliczenia emerytury zależy od daty urodzenia. Różne są bowiem rodzaje emerytur. Co do zasady emeryturę w nowym systemie emerytalnym liczymy od odprowadzanych i zwaloryzowanych składek oraz kapitału początkowego. Im mniejsze składki tym mniejsza emerytury. Pozostaje wówczas pracować jak najdłużej. Radzę poczytać sobie na stronach internetowych ZUS. Artykuły prasowe nie służą udzielaniu porad prawnych.
robol(2019-01-29 11:30) Zgłoś naruszenie 32
To co: będzie kolejny podział na równych i równiejszych? Na lepszych i gorszych? Będzie dalszy ciąg zwierzęcej zemsty na tych, których jedyną winą jest to, że wypełniali swoje obowiązki służbowe w wojsku w czasach stanu wojennego?
OdpowiedzChory system !(2019-01-24 20:19) Zgłoś naruszenie 29
~W tym tkwi problem.
OdpowiedzEmeryt z ZUS(2019-04-28 17:08) Zgłoś naruszenie 20
A co z tymi, którzy zamienili(bo inaczej nie można było) emeryturę z MON na ZUS(bo jest korzystniejsza). Czy oni mają szansę na przywrócenie emerytury z MON tzn pobierać dwie emerytury
OdpowiedzMarek(2019-08-26 00:31) Zgłoś naruszenie 20
Powinien być rozliczony cały okres pracy ,a nie tylko połowa Czyli 2 emerytury za pracę w wojsku i cywilu .W ten sposób każdy system realizuje swoje zobowiazania. Można to nazwać dywersyfikacją. Powinny obowiązywać takie same zasady jak w prywatnych systemach emerytalnych,gdzie można dowolnie ubezpieczyć się u kilku ubezpieczycieli i w ten sposób zabezpieczyć swoją przyszłość.
Odpowiedzno tak(2019-01-27 10:45) Zgłoś naruszenie 18
Ktoś się z wujem na łby zamienił?
OdpowiedzEDA 28 11 2019(2019-11-28 10:29) Zgłoś naruszenie 00
DLACZEGO WSZYSCY NIE SĄ TRAKTOWANI RÓWNO ROLNIKOM OPLACAJĄCYM 25.LAT KRUS A 10 L ZUS NALEŻĄ SIĘ 2 EMERYTURY
Odpowiedz