statystyki

Starzenie się społeczeństwa to już nie prognoza, ale rzeczywistość. Debata emerytalna jeszcze przed nami [OPINIA]

autor: Dr Antoni Kolek10.01.2019, 07:01; Aktualizacja: 10.01.2019, 07:48
starość

Na emeryturę przechodzą obecnie urodzeni w latach 1953–1958, czyli najliczniejszych rocznikach w historii Polski.źródło: ShutterStock

Wiosną 2015 r. jedno z pytań w konkursie na stanowisko prezesa ZUS dotyczyło liczby emerytów. Prawidłowa odpowiedź wskazywała, że w styczniu 2015 r. było ich nie więcej niż 5 mln osób. Dzisiaj na to samo pytanie właściwa odpowiedź brzmi: 5,7 mln osób. Barierę 6 mln przekroczymy w tym roku, a 7 mln – w 2023 r. Starzenie się społeczeństwa to już nie tylko prognoza demografów, ale też rzeczywistość, którą możemy sami obserwować.

Na emeryturę przechodzą obecnie urodzeni w latach 1953–1958, czyli najliczniejszych rocznikach w historii Polski. W okresie tym na świat przychodziło w Polsce od 755 tys. do 793 tys. osób (w 2017 r. 402 tys. ), które dzisiaj są już uprawnione do otrzymania świadczenia. W niedalekiej przyszłości w stan bezczynności zawodowej będą przechodzić osoby urodzone pod koniec lat 50. oraz w latach 60. – liczebność tych roczników sięgała od 521 tys. do 722 tys. osób, co będzie się przyczyniać do dalszego szybkiego wzrostu liczby świadczeniobiorców. W 2018 r. na same tylko emerytury ZUS wydał 155,8 mld zł. W tym roku kwota ta sięgnie 170 mld zł.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Voxveritas(2019-01-10 10:10) Zgłoś naruszenie 403

  Należy znieść przywileje emerytalne wszelkie ale wszelkie oraz wprowadzić jedną zasadę, wszyscy ale wszyscy muszą płacić składkę zna ZUS ( na emeryturę ) przez 40 lat, po tym okresie składkowym każdy płacący nabywa prawa do emerytury bez względu na brednie z biologicznym wiekiem emerytalnym. A system się cudownie uzdrowi niczym za dotknięciem wróżki, I cała to debata emerytalna !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Janusz I(2019-01-10 09:14) Zgłoś naruszenie 290

  Nie jest źle! Od marca 2019 r. dodatek pielęgnacyjny dla 75-latków podobno ma wzrosnąć o 7 (siedem) zł. Żałuję, że mam dopiero 74 lata.

  Odpowiedz
 • gość(2019-01-10 11:20) Zgłoś naruszenie 247

  Obracam się w środowisku ludzi starszych. I widzę jak wiele trzeba zrobić dla tych osób. Nie mówię tu o osobach mobilnych, uczestniczących w róznych wykładach, jeżdzących na wycieczki itp. Bardzo dużo ludzi jest zamknętych w domach, ich się nie widzi na zewnątrz. Często są to osoby w wieku 80 i więcej lat . Opiekują się nimi dzieci mające około 70 lat. Ile taka osoba może pomóc rodzicowi, krewnemu. Sama potrzebuje opieki i wsparcia. Urzędy Marszałkowskie szczycą się ilością utworzonych miejsc dziennego pobytu seniora. Do takiego miejsca docierają w większości ,mobilni, pełni sprawni emeryci, A nadal dla tego starszego , nie wychodzącego człowieka nie ma propozycji. Kiedy przychodzi całlowity brak samodzielności pozostaje dom starców.Ich ilość jest zatrważająca niska, na palcach jednej ręki można je zliczyć w danej okolicy. W domach tych często mieszka tak dużo osób,że stają sie anonimowi a ich obsługa jest wykonywana mechanicznie. Marza mi się domy, gdzie starsza osoba będzie miała zapewniony własny pokoik a nie na stare lata mieszkała z całkiem obcymi osobami, ,że bedzie mogła wziąść swój ulubiony stoliczek, może dywan itp. Prawie jak w Skolimowie dla aktorskich weteranów. Czy to musi być bardzo drogie ,że nielicznych tylko byłoby na to stać ? Uważam,że nie. Wystarczyłoby budować mieszkania na wynajem, gdzie na piętrze zapewniona byłaby opieka pielęgniarska, dostęp byłby do lekarza a kiedy trzeba byłoby pomoc innej osoby. To dla emerytów, którzy nie wychodzą z domu, ale jeszcze potrafią zadbać o siebie. Dla tych seniorów, którzy są leżącymi, można byłoiby tworzyć na poziomie miasta, gminy, dzielnicy małe domy opieki w ich środowisku. Oznaczałoby to,że rodzina , znajomi mogli mieć wikszy dostęp do seniora co byłoby korzystne dla obu stron. Jak pogodzić opiekę nad osobą, kiedy dostała sie do zakładu opieki 100 - 200 km od zamieszkania. Budujmy małe , z klimatem domy opieki , gdzie starość będzie szanowana do końca swoich dni. Dzisiejsi decydenci o tych sprawach muszą mieć świadomość,że kiedyś i oni będa starzy i będa musieli liczyć na pomoc innych. Polskie przysłowie mówi " Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe". Pamietajmy,że dzisiejsi emeryci odbudowywali nasz kraj ze zniszczeń wojennych, tworząc podwaliny normalności. Dzisiaj mamy dług wobec tych osób i pozwólmy by ich starość była szczęśliwa a nie gehenną w oczekiwaniu na śmierć. Są to sprawy bardzo trudne ,ale wymagające podjęcia pilnych działań.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Na szczęsie Oni całe życie płacili składki(2019-01-10 11:27) Zgłoś naruszenie 204

  Zarabiali też więcej niż minimalna krajowa.... i pocieszę, że długo zwykle nie żyją na tej emeryturze bo średnio 2 lata więc nie warto skomleć bo każdy taki emeryt oddał Państwu około 300tys zł ....a dostanie nędzne grosze.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • POlska to Nienormalność _ Inspektor Pracy(2019-01-10 12:49) Zgłoś naruszenie 171

  ............Bzdura....."Starzenie się społeczeństwa to już nie prognoza, ale rzeczywistość." po pierwsze kiedyś była duza umieralność wsrod dzieci -teraz one przeżywają co nie znaczy ,że ludzie zyją dłużej .Po drugie liczmy ubezpieczonych i płacących skaldki w ZUSie -a) w przemyśle ciężkim..b. pozostałym a nie wszystkich łącznie z KRUSOwcami i Kosiniakiem Kamyszem znanym wykształciuchem co pracy w zyciu nie zanzał. Ludzie Ci płacili skaldki całe życie a za nie budowano zakaldy które Tusk sprzedał lecz forsy do ZUSU nie zwrócił. Niech gryzipiórek popatrzy na tych co od dziecinastwa pracowali. osoby zatrudniane za komuny i później od 15r zycia - pracujące bez wakacji i ferii ,także w szkodliwych i nieb warunkach pracy nawet równocześnie (pomiarowcy-wielkości fizycznych w elektrociepłowniach ,elektrowniach, automatycy) w oparach rtęci przy naprawie urządzeń pomiarowych , przy izotopach promieniotwórczych CObalt , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwał ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych --ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne wstecznie dzialająca Ustawą Pomostową ze złamaniem wszystkich zasad i praw a PiS nic z tym nie robi .....A gdzie obietnice Dudów -40 lat pracy i finite albo eutanazja.!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane