statystyki

Renta od pracodawcy zamiast wcześniejszej emerytury

autor: Michał Culepa11.09.2018, 07:32; Aktualizacja: 11.09.2018, 09:10
SN wskazał, że roszczenie o rentę cywilną jest uzasadnione nie tylko całkowitą lub częściową utratą zdolności do pracy zarobkowej.

SN wskazał, że roszczenie o rentę cywilną jest uzasadnione nie tylko całkowitą lub częściową utratą zdolności do pracy zarobkowej.źródło: ShutterStock

 Sprawa dotyczyła żądania wypłaty renty wyrównawczej – ponad 47 tys. zł – jakiej domagał się od jednej ze śląskich spółek węglowych Wojciech U. Był górnikiem, pracował przez blisko 15 lat w kopalni, z czego 10 lat pod ziemią. W 1997 r. zdiagnozowano u niego chorobę zawodową, która ostatecznie spowodowała niezdolność do pracy.

Mężczyzna otrzymał od ZUS w 2000 r. rentę inwalidzką, a po zawarciu ze spółką węglową ugody – także rentę wyrównawczą na podstawie art. 444 par 2 kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1025), zgodnie z którym jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego naprawienia szkody. Stanowiła ona różnicę pomiędzy kwotą renty z ZUS a wynagrodzeniem, jakie mógłby otrzymać były górnik, gdyby nadal pracował w kopalni, i była wypłacana przez prawie 12 lat, aż do lipca 2012 r.

Wtedy to, po przeprowadzeniu badań, lekarz orzecznik uznał, że Wojciech U. nie jest już całkowicie niezdolny do pracy. ZUS cofnął mu rentę i problematyczna stała się kwestia rekompensaty od spółki węglowej. Wojciech U. zażądał bowiem, aby płacono mu nadal, ale w pełnej kwocie odpowiadającej wysokości emerytury górniczej – na którą z kolei nie miał szans, gdyż pracował w kopalni zbyt krótko – z powodu choroby i konieczności przejścia na rentę. Kopalnia na to się nie zgodziła, a sprawa trafiła do sądu.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane