statystyki

Wprowadzenie PPK to wyzwanie także dla podmiotów publicznych

autor: dr Marcin Wojewódka01.09.2018, 07:00
Objęcie systemem PPK pracodawców ma następować stopniowo w latach 2019 i 2020, w transzach grup pracodawców

Objęcie systemem PPK pracodawców ma następować stopniowo w latach 2019 i 2020, w transzach grup pracodawcówźródło: ShutterStock

Choć przy wyborze instytucji zarządzającej tą formą oszczędzania na emeryturę nie będzie się stosować prawa zamówień publicznych, to powinien on być wyjątkowo rozważny i dobrze udokumentowany. Pomogą w tym wewnętrzne procedury.

Od 2019 r. planowane jest wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. To forma III filara systemu zabezpieczenia emerytalnego, która ma być obligatoryjnym rozwiązaniem, polegającym na organizacji oraz współfinansowaniu przez pracodawcę dodatkowego oszczędzania środków przez zatrudnionych u niego pracowników. Zakład pracy będzie zobowiązany do wyboru zewnętrznej instytucji finansowej, która zajmie się zarządzaniem środkami wpłacanymi do PPK przez uczestników i pracodawców, a także tymi pochodzącymi ze środków publicznych. Owym zarządcą zostać może np. powszechne towarzystwo emerytalne, pracownicze towarzystwo emerytalne, towarzystwo funduszy inwestycyjnych lub zakład ubezpieczeń na życie. Jednak podmiot ten musi wcześniej być wpisany do ewidencji PPK.

Gdzie, kiedy i kto

Co do zasady wybór instytucji finansowej zarządzającej danym PPK powinien odbyć się w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych u danego pracodawcy.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • gosc(2018-09-01 09:16) Zgłoś naruszenie 81

  co już z OFE nie ma pieniędzy do ************ bo poszły na 500+ to teraz chcecie utworzyć PPK aby trochę zebrać pieniędzy i żeby było z czego ********** na emerytury+. NIE DAJCIE SIĘ OSKUBAĆ, BO RZĄD ZBIERA PO TO ABY MIEĆ PÓŹNIEJ Z CZEGO BRAĆ NA SOCJALE NA MŁODYCH ZDROWYCH NIE PRACUJĄCYCH RODZICÓW

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-09-01 09:53) Zgłoś naruszenie 61

  Będzie jak z OFE dawniej, czy pieniędzmi z Funduszu pracy teraz. To, co rząd raz ci zabierze, jest na zawsze podatkiem.

  Odpowiedz
 • Brawo(2018-09-01 09:20) Zgłoś naruszenie 51

  Czyli związkowcy będą koty drzeć z pracodawcami o zatrudnienie swoich w zarządzaniu cudzymi pieniędzmi. Będzie tak jak ze SKOK-ami. PPK to odrodzenie OFE i tak Mateuszek z parafialną partią firmuje starą-nową formę okradania pracującego suwerena.

  Odpowiedz
 • kodziar.(2018-09-03 07:52) Zgłoś naruszenie 11

  OFE zostały POGRZEBANE przez spółkę PO + PSL , to zapamiętać należy ! To oni zabrali nasze pi nie ndze , PO-wiedzieli ze zabierają bo im się one należą !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane