statystyki

Wcześniejsza emerytura także po wojsku

autor: Michał Culepa04.07.2018, 07:21; Aktualizacja: 04.07.2018, 07:42
Chodziło o par. 19 rozporządzenia z 1983 r., który stanowił, że przy ustalaniu okresów pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze uwzględnia się również okresy takiej pracy (służby) wykonywanej przed wejściem w życie rozporządzenia.

Chodziło o par. 19 rozporządzenia z 1983 r., który stanowił, że przy ustalaniu okresów pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze uwzględnia się również okresy takiej pracy (służby) wykonywanej przed wejściem w życie rozporządzenia.źródło: ShutterStock

Zasadniczą służbę wojskową należy zaliczyć do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach, także wtedy, gdy w chwili poboru stanowisko pracownika nie było jeszcze zaliczone do prac szczególnych – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła prawa do wcześniejszej emerytury, o którą wniosek złożył w ZUS Kazimierz M., wcześniej przez wiele lat zatrudniony na stanowisku sprężarkowego w poznańskich zakładach gazów technicznych Polgaz. Stanowisko to było wprawdzie ujęte w rozporządzeniu z 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a także we wcześniejszym rozporządzeniu z 1979 r. w sprawie I kategorii zatrudnienia, ale ZUS odmówił przyznania wcześniejszej emerytury. Wnioskodawca odwołał się do sądu i uzyskał korzystne orzeczenie w I instancji, ale sąd apelacyjny uchylił ten wyrok i oddalił odwołanie. Stwierdził, że nie można zaliczyć do okresu zatrudnienia w szczególnym charakterze dwóch lat zasadniczej służby wojskowej, co spowodowało brak odpowiedniego stażu.

Okazało się, że stanowisko sprężarkowego, które zajmował Kazimierz M. w chwili poboru w 1975 r., nie było jeszcze oznaczone jako I kategoria zatrudnienia, a później praca w szczególnych warunkach. Pan M. powrócił do pracy w 1977 r. Sąd uznał, że zaliczenie zasadniczej służby wojskowej do okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach może nastąpić tylko wtedy, gdy w chwili poboru stanowisko zostało wciągnięte do odpowiedniego wykazu. Tak się stało, ale dopiero dwa lata później, bo w 1979 r.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

  • 42 lata pracy(2018-07-04 14:34) Zgłoś naruszenie 83

    No następni darmozjady idą na wcześniejszą emeryturę a my pracujący od 15 roku życia na trzy zmiany nie mając wolnych sobót i już mając przepracowane ponad 40 lat pracy dalej mamy tyrać na wszystkich darmozjadów uprzywiliowanych do 60 albo 65 roku życia to żenada zobaczymy przy wyborach

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polak juz duzy(2018-07-04 13:19) Zgłoś naruszenie 51

    No popatrzcie jak reforma Sądów pomogła. Ja bylm przez państwo Polskie (jej kierujących) okradany kilkukrodnie. Zasadnicza -wojska powietrzno desantowo -zapewnili w trakcie rok do emerytury więcej za limit skoków w roku sluzby ,póxniej sie wypchali zostawiajac to tylko zawodowym. Potem Balcerowicz Książeczki Mieszkaniowe i Kredyty Mieszkaniowe . Potem Szkodliwe I niebezpieczne warunki pracy (Tusk Donald) wstecznie ukarzdione jak tu opisuje na GP to Inspektor Pracy, No i II Filar emerytarny (tez ta sama POdła świ...nia)

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane