statystyki

Unijni emeryci muszą wypatrywać listu z ZUS

autor: Bożena Wiktorowska15.02.2018, 07:34; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:38
Dokument należy podpisać i poświadczyć, że podpisało się go samemu.

Dokument należy podpisać i poświadczyć, że podpisało się go samemu.źródło: ShutterStock

Mieszkający poza granicami kraju, którym ZUS wstrzymał wypłatę renty lub emerytury z powodu nieodesłania poświadczenia życia, będą musieli sami złożyć wniosek o wznowienie wypłaty.

Każdego roku ZUS sprawdza, czy przebywający na stałe poza granicami kraju i pobierający polskie świadczenia nadal żyją. – Zwykle akcja wysyłki formularzy do takich klientów odbywa się co roku, ale samo jej rozłożenie w czasie jest takie, że niekiedy jej koniec przypada w roku następnym – wyjaśnia Radosław Milczarski z Biura Prasowego ZUS. – ZUS nie wstrzyma świadczenia, dopóki nie prześle do klienta dwukrotnie wyraźnej prośby o dostarczenie tego druku – dodaje Radosław Milczarski.

Oświadczenia wysyłane są tylko do tych zamieszkujących za granicą, w przypadku których nie jest możliwa elektroniczna kontrola uprawnień we współpracy z zagranicznymi odpowiednikami ZUS. Zakład w ostatnich latach podpisał szereg porozumień z instytucjami państw UE, na podstawie których kontroluje pozostawanie świadczeniobiorców przy życiu bez konieczności zwracania się i potwierdzania tego u samych zainteresowanych. Ale takie ułatwienie dotyczy tylko jednej czwartej z 53 tys. osób przebywających poza granicami Polski, które pobierają pieniądze z ZUS. W tej grupie są mieszkańcy Niemiec, Szwecji, Włoch, Chorwacji, Australii, czy Wielkiej Brytanii, którzy zostali sprawdzeni dla ZUS przez zagraniczną instytucję ubezpieczeniową.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane