statystyki

PPK powinny być nie tylko w ofercie TFI

autor: Damian Walczak05.10.2017, 08:57; Aktualizacja: 05.10.2017, 09:23
Dopiero poszerzenie liczby potencjalnych zarządzających PPK powinno rzutować na rozwiązania związane z akwizycją.

Dopiero poszerzenie liczby potencjalnych zarządzających PPK powinno rzutować na rozwiązania związane z akwizycją.źródło: ShutterStock

W tygodniku Kadry i Płace 28 września 2017 r. ukazał się tekst dra Marcina Wojewódki pod tytułem „Czy akwizycja w ramach PPK powinna zostać zakazana?”. W artykule tym przedstawiono problem dotyczący akwizycji związanej z planowanym wprowadzeniem nowej, jak określono semiobligatoryjnej dla pracowników, formy dodatkowego oszczędzania na starość, czyli pracowniczych planów kapitałowych (PPK).

Zagadnienie akwizycji, podobnie jak wiele innych kwestii związanych z wprowadzeniem zupełnie nowej formy oszczędzania na starość, wymaga przemyślenia. Z jednej strony bowiem nie można dopuścić do sytuacji podobnej do tej sprzed prawie 20 lat, a dotyczącej agresywnej akwizycji OFE. Z drugiej jednak nie można całkowicie zakazać akwizycji zupełnie nowego produktu, który wymaga odpowiedniej promocji opartej na zwiększeniu świadomości finansowej.

Jednakże istotniejsza od akwizycji jest dziś inna kwestia: Kto ma zarządzać PPK? Czy mają być to tylko towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI)? Dlaczego tylko one?

W związku z tym zasadnicza dyskusja powinna się sprowadzać nie do tego, czy zakazać akwizycji, ale do kwestii: kto również powinien być usługodawcą w ramach PPK? Jeżeli oferować je miałyby wyłącznie TFI (zarządzające określonymi funduszami inwestycyjnymi), to akwizycja powinna być ograniczona. Wówczas sprowadzałaby się bowiem wyłącznie do zachęcania klientów do wyboru konkretnego TFI. A te i tak zapewne będą, ze względów ustawowych, porównywalne.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane