statystyki

ZUS wciąż nie zalicza choroby do stażu przy wcześniejszej emeryturze

autor: Anna Kwiatkowska15.12.2016, 09:09; Aktualizacja: 15.12.2016, 11:34
złoty, pieniądze

Ubezpieczonym, w przypadku których nieosiągnięcie 15-letniego stażu w szczególnych warunkach zostało spowodowane niezaliczeniem okresów pobierania zasiłków czy wynagrodzenia chorobowego, nie pozostaje nic innego, jak złożyć odwołanie do sądu zgodnie z pouczeniem w decyzjiźródło: ShutterStock

Jego zdaniem pobierania zasiłków nie można uznać za okres pracy w szczególnych warunkach. Od lat nie zmienia takiej interpretacji przepisów, mimo że została ona wielokrotnie skrytykowana przez Sąd Najwyższy.

Najważniejszym, a zarazem budzącym najwięcej sporów warunkiem do otrzymania wcześniejszej emerytury na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna) jest 15 lat stażu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Co ważne, ubezpieczony musiał legitymować się takim stażem już 1 stycznia 1999 r., a więc w dniu wejścia w życie ustawy emerytalnej. Problem polega jednak na tym, że ustawa uległa od tego czasu zmianie. Na mocy dodanego później art. 32 ust. 1a okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał po 14 listopada 1991 r. wynagrodzenie lub świadczenia z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, nie wlicza się do wymaganych 15 lat. ZUS nie wlicza więc do tego okresu np. miesięcy, za które pracownik pobierał zasiłek chorobowy, mimo że sądy od lat kwestionują taką praktykę i konsekwentnie zmieniają decyzje na korzyść odwołujących się. Świadczy o tym nie tylko bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego, lecz także liczne rozstrzygnięcia sądów powszechnych, chociażby z tego roku. [ramka]

Ważny stan prawny na 1999 rok

Pracujący w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze mogą przejść na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej, jeśli osiągnęli odpowiedni wiek (55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn), mają za sobą wystarczająco długi okres zatrudnienia (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), a także na dzień 1 stycznia 1999 r. legitymują się 15-letnim stażem pracy w szczególnych warunkach (o szczególnym charakterze). Jak wynika z orzecznictwa, ZUS wydając decyzje, najczęściej kwestionuje istnienie właśnie tego 15-letniego stażu. Problematyczny jest okres od 14 listopada 1991 r. do 1 stycznia 1999 r. Zgodnie z cytowanym art. 32 ust. 1a, który wszedł w życie 1 lipca 2004 r., do stażu pracy w szczególnych warunkach nie można zaliczyć tych dni, gdy pracownik nie wykonywał pracy i pobrał wynagrodzenie (np. wynagrodzenie chorobowe) lub świadczenia chorobowe z ubezpieczeń społecznych (np. zasiłek chorobowy lub macierzyński). Jak widać, niedoliczenie tych okresów szczególnie uderza w kobiety, które mogły w tym czasie nie wykonywać pracy nawet przez kilka miesięcy z powodu urodzenia dziecka.

ZUS odmawiając uwzględnienia tych okresów w wymaganym stażu pracy, dokonuje literalnej wykładni par. 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, zgodnie z którym taką pracą jest tylko praca wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu, co zdaniem ZUS w kontekście art. 32 ust. 1a nie może oznaczać pobierania zasiłków. Sądy zwracają jednak uwagę na brzmienie samego art. 184 ust. 1 ustawy emerytalnej, który stanowi, że ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przepis wyraźnie odnosi się do stanu prawnego obowiązującego w dniu wejścia ustawy, tj. 1 stycznia 1999 r., na który to dzień sporny art. 32 ust. 1a nie istniał. Dlatego przy jego stosowaniu nie można uwzględniać przepisu, który wszedł w życie kilka lat później.

Sąd Najwyższy niejednokrotnie wyjaśniał, że osiągnięcie do 1 stycznia 1999 r. okresu pracy w szczególnych warunkach wyłącza ponowne ustalanie tego okresu po osiągnięciu wieku emerytalnego. W wyroku z 13 lipca 2011 r., sygn. akt I UK 12/11 SN m.in. opisuje sytuację osób wymienionych w art. 184 ustawy emerytalnej jako ekspektatywę prawa podmiotowego, które polega na spełnieniu się tylko części stanu faktycznego koniecznego do nabycia prawa (15-letni staż w szczególnych warunkach), które poprzedza i zabezpiecza przyszłe prawo podmiotowe. Prawo to zostanie przyznane, gdy ubezpieczony osiągnie odpowiedni wiek emerytalny. Skoro więc jedna z przesłanek została spełniona już 1 stycznia 1999 r., nie można ponownie jej badać z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • emeryt z 48 letnim stażem pracy(2016-12-16 15:19) Zgłoś naruszenie 172

  Pracownicy ZUS-u to w większości najwięksi złodzieje w tym kraju. Zasadą u nich jest że niszczono nasze dokumenty z zarobkami . Naliczanie świadczeń jest tak zmanipulowane żeby przedsiętny człowiek się nie mógł połapać że właśnie go kantują. Pracownicy tej Instytucji nie boją się Sądu bo to Sądy boją się ich. Słowa jednej z pracownic ZUS-u w Rawiczu : "z nami (ZUS-em) jeszcze nikt nie wygrał .. (chyba że ma się plecy - ale to już moje zdanie)

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Inspektor(2016-12-15 14:40) Zgłoś naruszenie 112

  Już dawno postulowałem -albo odliczają chorobowe i zaliczają nadgodziny w tych warunkach albo rezygnują obu form. U mnie w firmie pracownicy pracowali w latach 80/90 nawet łocznie po 1000 dni ponadustawowo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • no tak(2016-12-16 05:47) Zgłoś naruszenie 59

  15 Lat pracy w warunkach szkodliwych niedorozwoje SN ! kto was parchy sędziami zrobił ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • as(2017-01-28 07:02) Zgłoś naruszenie 40

  zus wykorzystuje sytulacje ze przepisy sa takie ze nawet SN nie jest w stanie nic zrobic sad swoje zus swoje a prawo zalezy co za madry i nie douczony go czyta swoje absurd goni paranoje a sitwa ma sie dobrze i ciezko wygrac z zusem "z nami (ZUS-em) jeszcze nikt nie wygrał .. (chyba że ma się plecy - ale to już moje zdanie) ja dwa lata gralem i wygralem

  Odpowiedz
 • ana(2018-04-26 17:47) Zgłoś naruszenie 00

  Bo to dla ZUS korzystne .Po pierwsze idziesz do sadu to czas mija odwolujesz sie, czas dalej mija itd a sad ci przyzna a ZUS zawiesi bo nadal pracujesz. A kto zaryzykuje i sie zwolni jak dwa lata sie z nimi sadzi. I tak ZUS jest dwa lata do przodu nawet jak sie od razu zwolnisz to zaplaca ci od dnia zwolnienia sie z pracy. !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane