Veolia Energia Poznań uruchomiła wodny akumulator magazynujący nadwyżki ciepła. Jak mówiła DGP prezes spółki Dalida Gepfert jest „to jeden z kluczowych elementów dekarbonizacji w Poznaniu ponieważ ma duże znaczenie dla podniesienia efektywności energetycznej systemu
ciepłowniczego.”.

W ostatni piątek października, na terenie Elektrociepłowni Karolin odbyło się uroczyste otwarcie akumulatora ciepła oraz związana z tym wydarzeniem konferencja prasowa. W wydarzeniach brali udział. min. prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce - Frédéric Faroche, prezes zarządu i dyrektor generalna Veolia Energia Poznań - Dalida Gepfert, Prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak oraz Starosta Poznański - Jan Grabkowski.

Zadaniem instalacji, przypominającej wielki termos (walec o 63 m wysokości, 24 m średnicy i pojemności 24 tys.m3 wody) jest magazynowanie nadwyżek ciepła powstałego w toku produkcji, wykorzystywanych następnie przy jego zwiększonym zapotrzebowaniu. Ładowanie akumulatora polega na podawaniu gorącej wody do jego górnej części z jednoczesnym odbiorem zimnej z części dolnej, a rozładowywanie poprzez proces odwrotny. Pracę zbiornika optymalizują specjalistyczne oprogramowanie i układ sterowania.

Zastosowanie akumulatora ma pozwolić na zmniejszenie zużycia węgla i oleju w procesie produkcji oraz na redukcję emisji CO2. Ma także mieć pozytywny wpływ na instalację grzewczą poprzez zmniejszenie wahań produkcji. „Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, umożliwiając zwiększenie produkcji w kogeneracji. Taki system akumulacji ciepła umożliwia także uniknięcie konieczności użycia urządzeń szczytowych, czyli takich o dużej mocy, które wspomagają wytwarzanie ciepła, kiedy gwałtownie wzrasta na nie zapotrzebowanie mieszkańców ” – wyjaśniał wiceprezes zarządu, dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań S.A. - Jan Pic.

Więcej o poznańskiej inwestycji Veolii w materiale wideo.

Żródło: materiały własne oraz informacja prasowa Veolia Energia Poznań