Wartość strat dziesięciu najdroższych katastrof naturalnych tego roku przekroczyła 4 mld dolarów. To jednak szacunek, który opiera się przede wszystkim na zniszczeniach ubezpieczonego majątku. W zestawieniu znalazła się m.in. powódź w Polsce, która zniszczyła południową część kraju.
Raport co roku jest przygotowywany przez organizację Christian Aid. Z uwagi na jego specyfikę zestawienie nie pokazuje najbardziej niszczycielskich ekstremów pogodowych, a te, które przyniosły największe straty finansowe. To ważne zastrzeżenie z uwagi na to, że niszczące huragany, pożary czy powodzie występują też często w krajach tzw. Globalnego Południa, gdzie wartość infrastruktury jest często niższa, podobnie jak stopień objęcia majątku ubezpieczeniem. W raporcie wyróżniono więc także dziesięć ekstremalnych zjawisk pogodowych, które nie spowodowały wystarczająco dużych strat, by znaleźć się w pierwszej dziesiątce głównego zestawienia, ale były równie niszczycielskie i często dotknęły miliony ludzi.
Największe straty katastrofy klimatyczne przyniosły USA
W 2024 roku najwyższe koszty pociągnął za sobą październikowy huragan Milton w USA, który odpowiada za zniszczenia rzędu 60 mld dolarów, powodując śmierć 25 osób.
Podobne straty finansowe spowodował we wrześniu huragan Helene, który uderzył z kolei w USA, Kubę i Meksyk. Wyceniono je na 55 mld dol., jednak straty w ludziach były jeszcze większe niż w przypadku Miltona- zginęły w sumie 232 osoby. „W rzeczywistości Stany Zjednoczone zostały dotknięte przez tak wiele kosztownych burz w ciągu roku, że nawet po usunięciu huraganów, inne burze konwekcyjne kosztowały ponad 60 miliardów dolarów i zabiły 88 osób”- napisali autorzy raportu.
Katastrofy klimatyczne nie ominęły jednak w tym roku żadnej części świata. Chiny ucierpiały wskutek powodzi, które zabiły 315 osób, powodując straty na 15,6 mld dolarów. Tajfun w południowo-zachodniej Azji zabił ok. 800 osób, a potem pustoszył Filipiny, Birmę Wietnam i Tajlandię. W Brazylii powodzie utopiły majątek wart 5 mld dolarów i zabiły 183 osoby.
Powódź w Polsce wśród największych katastrof roku
Również Europa nie uniknęła strat, co szczególnie dotkliwie odczuła Polska. Powodzie w Europie Centralnej oraz w Hiszpanii i Niemczech kosztowały łącznie 13,87 mld dolarów i zabiły 258 osób, z czego większość w Walencji.
Sam niż genueński Borys, którego skutkiem była m.in. powódź w Polsce, w zestawieniu najdroższych katastrof świata znalazł się na 7. miejscu powodując straty rzędu 5,2 mld dolarów. W Polsce straty wyceniano pod koniec września na prawie 5,5 mld zł.
Tak wygląda zestawienie strat spowodowanych przez katastrofy w 2024 roku:
- Burze w USA z wyłączeniem huraganów: 60 mld dol.
- Huragan Milton ( USA): 60 mld dol.
- Huragan Helene ( USA, Meksyk, Kuba): 55 mld dol.
- Powodzie w Chinach: 15,6 mld dol.
- Cyklon Yagi ( połdniowo-zachodnia Azja): 12,6 mld dol.
- Huragan Beryn ( USA, Meksyk, Karaiby): 6,7 mld dol.
- Niż genueński Borys ( Europa Środkowa): 5,2 mld dol.
- Powódź w Brazylii: 5 mld dol.
- Powódź w Bawarii (Niemcy): 4,45 mld dol.
- Powódź w Walencji ( Hiszpania): 4,22 mld dol.
- Naukowe dowody na śmiertelne żniwo, jakie spalanie paliw kopalnych zbiera w ludziach i planecie, są niezaprzeczalne. To będzie prawdopodobnie najgorętszy rok w historii, bijąc poprzedni rekord. Katastrofy klimatyczne są znakiem ostrzegawczym tego, co nadejdzie, jeśli nie przyspieszymy odejścia od paliw kopalnych. Pokazują one również pilną potrzebę podjęcia działań adaptacyjnych, zwłaszcza na globalnym Południu, gdzie zasoby są szczególnie ograniczone, a ludzie są najbardziej narażeni na ekstremalne zjawiska pogodowe- powiedział Patrick Watt, prezes Christian Aid.