Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-andrzej-duda-podpisal-ustawe-antysmogowa,nId,1898845#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy antysmogowej wieczorem. Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, powiedziała IAR, że prezydenta nie ma w Warszawie, a decyzja o podpisaniu lub niepodpisaniu ustawy jeszcze nie zapadła.

Przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego przekonują, że podpisanie nowelizacji przepisów o ochronie środowiska, to szansa na lepsze powietrze i zdrowie Polaków, bo smog zabija co roku około 40 tysięcy osób. Dlatego na ręce prezydenta Andrzeja Dudy, pochodzącego z Krakowa - najbardziej zanieczyszczonego miasta w Polsce - złożyli apel o podpisanie ustawy.

Przeciwnicy ustawy twierdzą, że w przepisach nie został zabezpieczony interes najbiedniejszych rodzin, których nie stać na wymianę źródła energii na bardziej ekologiczne.
Ustawa nie nakazuje, a jedynie daje możliwość wprowadzenia zakazu palenia węglem oraz wyznaczenia standardów technicznych kotłów. O jej wprowadzenia zabiegały m.in. władze Krakowa, w którym normy stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu przekraczane są przez dwieście dni w roku.