Przyszły pakiet Komisji Europejskiej dotyczący rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, który poprzedzają rozpoczęte w czwartek konsultacje publiczne, obejmie nie tylko zmienioną propozycję w sprawie zarządzania odpadami. Ma odnieść się do całego cyklu życia produktów począwszy od pozyskiwania surowców, poprzez inteligentne planowanie, proces produkcji, wybory konsumenckie, ponowne wykorzystanie i naprawę, po gospodarowanie odpadami i recykling. Dlatego wiele będzie zależeć od innowacyjności.

Odpowiedzi zainteresowanych stron (w konsultacji mogą brać udział zarówno osoby prywatne jaki i instytucje, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe itp.) mają pomóc KE w przygotowaniu nowych propozycji do końca 2015 roku.

Gospodarka o obiegu zamkniętym ma minimalizować marnotrawstwo i zapewniać racjonalne wykorzystanie zasobów. To element unijnej odpowiedzi na rosnącą konkurencję w walce o kurczące się zasoby; koncentracja surowców poza UE uzależnia przemysł i społeczeństwo europejskie od importu.

„(...) Musimy wykorzystywać nasze zasoby w sposób bardziej inteligentny, projektować nasze produkty mając na uwadze ich ponowne użycie i recykling oraz określać ambitne cele w zakresie recyklingu i zmniejszenia ilości odpadów” - powiedział pierwszy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans otwierając konsultacje publiczne.

„Przejście do bardziej zrównoważonej gospodarki o obiegu zamkniętym może przynieść korzyści wszystkim zainteresowanym i zapewnić Europie nową przewagę konkurencyjną. Chcemy przedstawić kompleksowy plan działań obejmujący zachęty zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorstw do efektywniejszego korzystania z zasobów” – dodał wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen.

Na początku tego roku KE wycofała przedstawiony zaledwie w 2014 roku projekt zaostrzenia przepisów dotyczących odpadów, co wywołało protesty wśród organizacji proekologicznych, a także wśród wielu europosłów. KE motywowała to chęcią przedstawienia bardziej ambitnego prawa w tej dziedzinie. Projekt dyrektywy przewidywał m.in. znaczne zwiększenie poziomu recyklingu dla odpadów komunalnych czy zwiększenie ponownego użycia opakowań.

W opublikowanej przez Komisję Europejską ankiecie można znaleźć pytania dotyczące m.in. trwałości, składu i biodegradowalności produktów, możliwości ich naprawy itp.

KE pyta także respondentów o kategorie produktów, które ich zdaniem powinny mieć pierwszeństwo w przechodzeniu do gospodarki o obiegu zamkniętym, np. sprzęt AGD, elektronika, samochody, czy może tekstylia, meble, urządzenia przemysłowe. Biorący udział w konsultacjach mają wskazać także, która grupa produktów powinna mieć priorytetowe znaczenie z punktu widzenia bardziej zrównoważonej konsumpcji.

Są także pytania o bariery dla rynku surowców wtórnych w UE i o to, które z tych surowców powinny mieć pierwszeństwo w recyklingu - szkło, plastik, papier, a może metal, drewno, kamienie, czy piasek. Respondenci są proszeni o wskazanie sektorów szczególnie ważnych dla gospodarki o obiegu zamkniętym.

Przygotowaniem propozycji dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym, które KE ma przedstawić pod koniec roku, zajmuje się zespół pod przewodnictwem Timmermansa odpowiedzialnego m.in. za lepsze stanowienie prawa, Katainena odpowiedzialnego za miejsca pracy, wzrost, inwestycje i konkurencyjność, komisarza Karmenu Velli odpowiedzialnego za środowisko oraz komisarz Elżbiety Bieńkowskiej odpowiedzialnej za rynek wewnętrzny, przemysł, przedsiębiorczość oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Elementem konsultacji będzie konferencja z udziałem zainteresowanych stron w Brukseli 25 czerwca. Konsultacje publiczne KE potrwają do 20 sierpnia.

Z kolei polskie Ministerstwo Gospodarki, chcąc wypracować wspólne stanowisko, także ogłosiło w tym tygodniu swoje konsultacje, które potrwają do 15 czerwca. Materiały są dostępne na stronach resortu.