Największym sukcesem jest ciągle rosnąca ekologiczna świadomość Polaków. To opinia Ministerstwa Środowiska w Światowym Dniu Środowiska. Resort zwraca jednak uwagę, jak wielką drogę w kwestii ochrony zrobiliśmy w ciągu ostatnich 25 lat.

Rzeczniczka ministerstwa Katarzyna Pliszczyńska zwraca uwagę, że udało się poprawić jakość powietrza dzięki ograniczeniom nałożonym na przemysł. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie poziomu dwutlenku węgla. Teraz trzeba jednak powalczyć z zanieczyszczeniami powodowanymi przez mieszkańców Polski. Chodzi o piece w domach oraz komunikację samochodową.

Katarzyna Pliszczyńska zachęca Polaków do picia kranówki. Mówi, ze jakość wody w naszych domach znacznie się polepszyła. To m.in. efekt dbania o ochronę czystości naszych rzek.
Program ochrony przyrody w Unii Europejskiej - Natura 2000 - jeszcze w wielu miejscach kuleje. Katarzyna Pliszczyńska powiedziała, że można jednak już pochwalić się kilkoma sukcesami. Działania programu obejmują już 20 procent terenów naszego kraju. Udało się też odbudować populację wielu gatunków zwierząt, na przykład żubra.


Reklama

Ministerstwo Środowiska chwali też stan naszych lasów. Stanowią one już 30 procent powierzchni naszego kraju. Są też bardzo dobrze zarządzane przez Lasy Państwowe, które nawet ostatnio zostały uhonorowane nagrodą UNESCO.